Sekretarz stanu USA Pompeo był „wściekły”, gdy służby specjalne doniosły mu „o [rosyskich] nagrodach finansowych za głowy amerykańskich żołnierzy” i podczas rozmowy telefonicznej stanowczo wyjaśnił Ławrowowi, że istnieje „czerwona linia”.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo przeprowadził rozmowę telefoniczną z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem, w trakcie której zażądał od Moskwy natychmiastowego zaprzestania płacenia członkom fundamentalistycznego ugrupowania islamistyczntgo Taliban za zabójstwa amerykańskich żołnierzy – pisze New York Times, powołując się na własne źródła.

PRZECZYTAJ:

GRU płaciło za zabijanie Amerykanów? Rosyjska gra z talibami – Warsaw Institute

„Russkij mir”. Islamscy terroryści z ruchu Taliban zostali sfotografowani z wstążkami św. Jerzego

Jak donosi „New York Times”, ta rozmowa telefoniczna odbyła się jeszcze 13 lipca. To pierwsza informacja w przestrzeni publicznej, która potwierdza, że administracja Białego Domu na szczeblu oficjalnym ostrzegła stronę rosyjską, reagując na doniesienia służb specjalnych USA, informujących o tym, że Rosja płaci nagrody bojownikom Talibanu za zabijanie amerykańskich żołnierzy.

Jak podaje źródło, w rozmowie na temat tych nagrod finansowych za zabijanie Amerykanów szef Departamentu Stanu stanowczo i ostro wyjaśnił Ławrowowi, że istnieje „czerwona linia” i że Stany Zjednoczone zdecydowanie domagają się natychmiastowego zaprzestania tej praktyki.

Pompeo był „wściekły”, gdy służby specjalne doniosły mu „o nagrodach finansowych za głowy amerykańskich żołnierzy” – twierdzi źródło na które powołuje się „New York Times”.

Prypomnijmy, z wcześniejszych publikacji „New York Times” i „Washington Post” wynika, że informacje o nagrodach finansowych za zabijanie Amerykanów pochodzą częściowo z przesłuchań schwytanych afgańskich rebeliantów i przestępców. Nie wiadomo w jaki sposób wybierano cele i jak przekazywano pieniądze. Nie jest też jasne, czy rosyjscy agenci znajdowali się bezpośrednio w Afganistanie, czy spotykali się z przedstawicielami talibów w innych krajach. Nie wiadomo, czy oferowane przez GRU nagrody mają związek ze śmiercią któregokolwiek z 20 żołnierzy amerykańskich poległych w Afganistanie w 2019 r.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Fundamenty pod islamski terroryzm kładło KGB

Eksperci: To Rosja stworzyła Państwo Islamskie

Państwo Islamskie pomaga Putinowi w walce z Zachodem

Islamiści z ruchu Taliban w Moskwie, czyli afgańska intryga Kremla