Wielokrotnie pisaliśmy o olbrzymim wpływie Moskwy na ruchy radykalnych islamistów i terrorystów na łamach naszego portalu. W poprzednim materiale na ten temat mówiono, że Kreml dokłada wszelkich wysiłków, by przy pomocy radykalnych islamistów rozpętać wojnę na Bałkanach.

Istnieje realne zagrożenie, że na południu Europy może wybuchnąć nowa wojna, podczas której Kreml spróbuje wykorzystać terrorystów z Państwa Islamskiego, którzy ostatnio masowo opuszczają Bliski Wschód i rozprzestrzeniają się po całym świecie, głównie w Europie. Stanowi to poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa wszystkich krajów kontynentu europejskiego.

Dlatego należy dokładnie przyjrzeć się pochodzeniu Państwa Islamskiego i zdać sobie sprawę, na ile ogromnym jest wpływ Kremla na proces podejmowania decyzji w najniebezpieczniejszej organizacji terrorystycznej świata.

W tym celu przetłumaczyliśmy tekst z filmu dokumentalnego przygotowanego przez dziennikarzy z telewizji ICTV, który gorąco polecamy naszym czytelnikom!

Włodzimierz Iszczuk

Redaktor naczelny portalu Jagiellonia.org i czasopisma „Głos Polonii”

„Nie ma wątpliwości, że Państwo Islamskie jest infiltrowane przez ludzi, którzy współpracują ze służbami specjalnymi Federacji Rosyjskiej”

– Siergiej Daniłow, ekspert Centrum Badań Bliskiego Wschodu.

„W kierownictwie Państwa Islamskiego jest sporo Rosjan, którzy twierdzą, że są rzekomo przeciwko Putinowi, ale w rzeczywistości są jego agentami”

– Taras Czornowił, politolog.

„Siły Państwa Islamskiego bezpośrednio koordynują swoje działania z rosyjskim lotnictwem i asadowskimi zbrojnymi formacjami”

– Sejran Arifow, islamolog.

W JAKIM CELU ROSJA STWORZYŁA PAŃSTWO ISLAMSKIE?

Czerwiec 2015. W tureckim mieście Kilis została zatrzymana Rosjanka – Warwara Karaułowa. 19-letnia studentka Wydziału Filozofii Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego im. M. Łomonosowa, która w towarzystwie 13 rodaków próbowała przekroczyć granicę syryjską, by przyłączyć się do organizacji terrorystycznej ISIS (Państwo Islamskie). Po deportacji do ojczyzny młoda mieszkanka rosyjskiej stolicy zmienia imię i nazwisko na Aleksandra Iwanowa i zaczyna rekrutować rodaków na wojnę po stronie terrorystów.

Według ekspertów w szeregach Państwa Islamskiego walczyło około siedmiu tysięcy Rosjan, w tym około dwóch i pół tysiąca zawodowych wojskowych.

„Większość z tych osób ma doświadczenie w prowadzeniu operacji bojowych, doświadczeniach wojennych, w rzeczywistości odgrywają rolę instruktorów”.

Said Ismagiłow

Mufti z Muzułmańskiej Rady Ukrainy „Umma”

Eksperci są przekonani, że główna organizacja terrorystyczną świata – Państwo Islamskie, przeciwko któremu Moskwa rzekomo prowadzi wojnę, w rzeczywistości zostało stworzone dzięki staraniom rosyjskich służb specjalnych.

„Rosja ma, jak to mówią w żargonie czekistów, »pozycje« w ISIS, w Państwie Islamskim. Nie ma wątpliwości, że Państwo Islamskie jest infiltrowane przez ludzi, którzy współpracują ze służbami specjalnymi Federacji Rosyjskiej”.

Siergiej Daniłow

Ekspert Centrum Badań Bliskiego Wschodu

PRZECZYTAJ:

Kremlowski ślad w państwie islamskim

JAK ZACZĘŁA SIĘ WOJNA W SYRII?

Początek 2011 roku. W północnej Afryce odbywa się fala masowych demonstracji, zwanych Arabską Wiosną. Obywatele protestują przeciwko tyranii dyktatorskich reżimów.

„Więzienia były przepełnione. Nie było wolności słowa. Nie było wyborów”.

Sejran Arifow

Islamolog, prezes Ogólnoukraińskiego Stowarzyszenia „Alraid”

29 stycznia, prorosyjski Husni Mubarak pod naciskiem obywateli zrzeka się stanowiska prezydenta Egiptu, a po trzech tygodniach rozpoczynają się protesty ludności przeciwko despotyzmowi dwóch następnych sprzymierzeńców Kremla – libijskiego i syryjskiego dyktatorów – Muammara Kaddafiego i Baszara al-Asada, który odziedziczył tron w Damaszeku po swoim ojcu, Hafizie al-Asadzie.

„Związek Sowiecki uzbroił ich i wspierał pod każdym względem. W latach 80. miała miejsce próba obalenia dyktatora, ale Hafiz al-Asad stłumił sunnickie powstanie. Dziesiątki tysięcy ludzi zostało zabitych”.

Sejran Arifow

Islamolog, prezes Ogólnoukraińskiego Stowarzyszenia „Alraid”

Podczas arabskiej wiosny tysiące syryjskich obywateli wyszło na ulicy w Damaszku, domagając się zmian.

„Ludzie krzyczeli: »Wolność! Wolność!«. I nic więcej. Wymagaliśmy przynajmniej minimalnej wolności. Chceliśmy usunięcia kilku polityków i tajnej policji, która stale kontroluje ludzi”.

Falach Swidan

Uchodźca z Syrii

W celu zachowania władzy, Baszar al-Asad użył siły przeciwko demonstrantom, ale miało to odwrotny skutek i dyktator stracił kontrolę nad krajem. Aby całkowicie nie stracić kontrolę nad strategicznie ważnym regionem, Moskwa uruchomiła na Bliskim Wschodzie technologię tzw. kontrolowanego chaosu.

PRZECZYTAJ:

Węzeł gordyjski Bliskiego Wschodu

Zgodnie z planami Kremla, fanatycy i terroryści powinni byli przejąć kontrolę nad krajem i ogłosić powstanie nowej władzy, ale w rzeczywistości potajemnie wykonywać rozkazy i instrukcje starego reżimu, przeciwko któremu rzekomo walczą.

„Główne grupy islamistyczne i sam kurs radykalnego islamizmu powstały przy bezpośrednim udziale Służby Wywiadu Zagranicznego Primakowa (naczelnika I Zarządu Głównego KGB ZSRR – red.). W kierownictwie Państwa Islamskiego jest sporo Rosjan, którzy twierdzą, że są rzekomo przeciwko Putinowi, ale w rzeczywistości są jego agentami”.

Taras Czornowił

Ukraiński polityk, politolog

PRZECZYTAJ:

Fundamenty pod islamski terroryzm kładło KGB

W ciągu następnych 9 miesięcy na terytorium Iraku, sąsiadującego z Syrią, dokonano setki krwawych zamachów terrorystycznych, za które odpowiedzialność ponoszą bojownicy mało znanej organizacji terrorystycznej – Państwa Islamskiego. Terroryści deklarują zamiar podbicia wszystkich terytoriów, na których żyją muzułmanie i zjednoczenia okupowanych ziem w tzw. Kalifacie – supermocarstwie, na czele którego stanie namiestnik Allacha na Ziemi.

„Mają koncepcję dominacji nad całym światem, najpierw na terytorium Bliskiego i Środkowego Wschodu i Afryki Północnej, potem w Europie, a potem na Kaukazie i dalej we wszystkich kierunkach”.

Mykoła Małomuż

Były szef Służby Wywiadu Zagranicznego Ukrainy

Ale najbardziej zaskakujące jest to, że Państwo Islamskie zostało stworzone przez ludzi, którzy faktycznie nie mają związku z religią – są to byli oficerowie rosyjskich, syryjskich i irackich służb specjalnych. Są zjednoczeni tylko jedną rzeczą – pragnieniem łatwych pieniędzy i wspólną radziecką przeszłością.

KTO WŁAŚCIWIE PROWADZI TERRORYSTÓW?

„Funkcjonariusze irackich i syryjskich służb specjalnych, w taki czy inny sposób, uczestniczyli w formowaniu kręgosłupa Państwa Islamskiego. Ale jeśli mówimy o rosyjskich służbach specjalnych, setki idą tam z Rosji i dołączają do Państwa Islamskiego”.

Sejran Arifow

Islamolog, prezes Ogólnoukraińskiego Stowarzyszenia „Alraid”

23 lipca 2013 roku terroryści zaatakowali więzienie Abu Ghurajb, które było nie do zdobycia fortecą strzeżoną przez ponad tysiąc uzbrojonych ludzi. Bombowiec-samobójca wysadził główną bramę, a bojownicy wysadzili 12 ciężarówek wypełnionych materiałami wybuchowymi. W wyniku tego ataku, ponad 500 fanatyków dżihadu zostało zwolnionych z więzienia.

„Jest to jedno z najbardziej chronionych więzień na świecie. Wyizolowano w nim tych, którzy są uważani za niebezpiecznych terrorystów. I w jakiś sposób w ciągu jednego dnia setki z nich uciekli, wstąpili do Państwa Islamskiego i dość szybko zajęli tam wysokie stanowiska”.

Sejran Arifow

Islamolog, prezes Ogólnoukraińskiego Stowarzyszenia „Alraid”

Ale główne stanowiska w organach zarządzających Państwem Islamskim objęli obywatele Rosji.

W czerwcu 2013 roku terroryści zamordowali francuskiego księdza biskupa François Murad, który próbował chronić zakonnic przed przemocą terrorystów. Na wideo w YouTube można obejrzeć nagranie, na którym – w chwili, gdy mordercy obcinali mu głowę – jeden z terrorystów mówiący po rosyjsku żądał, aby reszta widzów nie blokowała mu widoku egzekucji.

Według ekspertów w szeregach Państwa Islamskiego walczyło około siedmiu tysięcy Rosjan, w tym około dwóch i pół tysiąca zawodowych wojskowych. Większość z nich to kaukascy bojownicy islamiści, których reżim Kremla uważa za zagrożenie dla własnych interesów.

„Młodzi ludzie w wieku wojskowym zaczęli masowo gromadzić się, aby udać się do Syrii i wesprzeć Państwo Islamskie w Syrii oraz Iraku. Dagestan dla Rosji to straszne zagrożenie. Znacznie więcej niż Czeczenia. A nowa wojna na Kaukazie rozpocznie się nie w Czeczenii, ale w Dagestanie”.

Taras Czornowił

Ukraiński polityk, politolog

Rosyjskie władze chcą pozbyć się i wypchnąć za granicę kraju maksymalną liczbę ludzi, którzy są potencjalnie gotowi na dżihad. Myślą, że niech islamiści jadą na Bliski Wschód i zabijają się nawzajem – twierdzi Igor Semywołos, dyrektor Centrum Badań Bliskowschodnich.

Kiedy starszy wioski Novosasitli przypadkiem dowiedział się, że jego bratanek chce dołączyć do terrorystów, to siłą zabrał od niego paszport, jednak po trzech dniach krewni nagle dowiadują się, że z grupą przyjaciół wyjechał on do Iraku z nowym paszportem. Dokument był wykonany z prędkością błyskawicy.

„Możecie sobie wyobrazić Dagestan, który dla Rosji jest beczką prochu, w którym organy władzy pilnie przygotowują obie paczki dokumentów (dowód osobisty i paszport zagraniczny) dla osoby podejrzanej, aby mogła ona (wyjechać do Syrii – red.) i przystąpić do wojny w szeregach terrorystów ISIS?”.

Taras Czornowił

Ukraiński polityk, politolog

„Udokumentowano, że służby specjalne Federacji Rosyjskiej pomagały wyjechać z Północnego Kaukazu do Syrii: robiły paszporty zagraniczne i otworzyły korytarze przez Turcję dla islamistów”.

Siergiej Daniłow

Ekspert Centrum Badań Bliskiego Wschodu

Ale to nie jedyny fakt, który zadziwia ekspertów. Czy można sobie wyobrazić, że niedoświadczone nastolatki praktycznie bez oporu zajmują Mosul, drugie największe irackie miasto po stolicy Iraku – Bagdadzie. Co więcej, przez dziwny zbieg okoliczności, tuż przed tym, władze irackie przywiozły na terytorium lokalnych baz wojskowych nowoczesną broń, w tym 2300 terenowych samochodów osobowych Humvee odpornych na wybuchy min.

„Armia iracka wycofała się bez walki i pddała im cały region w Iraku z więlką stolicą obwodową, w którym magazyny były pełne broni. Całe »przedstawienie« zostało zagrane, niby Państwo Islamskie zdobyło jakąś tam bazę, magazyny pełne broni i proszę: islamiści mają już amunicje i wszystko, czego potrzebują”.

Sejran Arifow

Islamolog, prezes Ogólnoukraińskiego Stowarzyszenia „Alraid”

W rękach kremlowskich kieszonkowych terrorystów są pola naftowe, które przynoszą 2 miliony dolarów amerykańskich dziennie, a także Narodowy Bank Iraku, Narodowy Bank Iraku, którym w momencie zajęcia było 425 milionów dolarów. To w pewnym sensie była zapłata za usługi terrorystów, którzy pomogli reżimowi al-Asada zachować władzę.

DLACZEGO KREML POTAJEMNIE WSPÓŁPRACUJE Z PAŃSTWEM ISLAMSKIM?

„Mówią, że są przeciwko Putinowi, a w rzeczywistości są jego agentami”.

Taras Czornowił

Ukraiński polityk, politolog

„Najemnicy z Rosji, Iraku, Libanu, Afganistanu, Kurdystanu walczą przeciwko nam. Walczą za pieniądze, które idą od prezydenta al-Asada”.

Falach Swidan

Uchodźca z Syrii

Aby przywrócić dyktaturę w miastach wyzwolonych przez syryjskich powstańców, reżim al-Asada stosuje ten sam uniwersalny scenariusz: na początku rosyjskie lotnictwo, pod płaszczykiem walki z terrorystami, bombarduje pokojowe miasta, kontrolowane przez opozycję; następnie wpadają tam bojownicy Państwa Islamskiego, którzy organizują tam grabież, a następnie terroryści dobrowolnie oddają miasta i wsie reżimowi al-Asada, przeciwko któremu rzekomo walczą.

„Siły Państwa Islamskiego bezpośrednio koordynują swoje działania z rosyjskim lotnictwem i asadowskimi zbrojnymi formacjami, praktycznie razem przeprowadzają operacje bojowe przeciwko antyasadowskim syryjskim siłom opozycyjnym”.

Sejran Arifow

Islamolog, prezes Ogólnoukraińskiego Stowarzyszenia „Alraid”

W maju 2015 r. bojownicy Państwa Islamskiego zdobyli starożytne syryjskie miasto Palmyra, które jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Terroryści wysadzili Łuk Triumfalny i dwie starożytne świątynie z II wieku p.n.e.

Bandyci oferują trzy opcje wyboru dla nie-muzułmańskich obywateli: złożyć hołd, nawrócić się na islam lub zostać straconym.

„Państwo Islamskie przejęło to miasto od opozycji, a następnie opuściło i miasto ponownie znalazło się pod kontrolą al-Asada”.

Sejran Arifow

Islamolog, prezes Ogólnoukraińskiego Stowarzyszenia „Alraid”

JAKĄ CENĘ PŁACĄ SYRYJCZYCY ZA GEOPOLITYCZNE INTERESY KREMLA? Po wycofaniu się terrorystów, śmiertelnie przerażeni mieszkańcy Palmyry zgadzają się nadal znosić totalitarny reżim al-Asada, ponieważ na tle terroru i bombardowania zwykła dyktatura władzy wydaje się mniejszym złem. Ale dla przyjaźni al-Asada z Kremlem, Syryjczycy płacą wygórowaną cenę.

„Miasta niszczą się. Są masowo bombardowane. 400 tysięcy Syryjczyków teraz już zostało zabitych. Ponad połowa Syryjczyków to uchodźcy, a druga połowa żyje w nieludzkich warunkach. Odbywają się codziennie bombardowania”.

Sejran Arifow

Islamolog, prezes Ogólnoukraińskiego Stowarzyszenia „Alraid”

„Wystarczy spojrzeć na to, co zrobili z syryjskimi dziećmi, syryjskimi kobietami, syryjskimi starszymi ludźmi, takimi jak ja. Po co zabijać dzieci? Co oni zrobili? Po co niszczyć szkoły i domy rakietami? Zniszczyli wszystko”.

Falach Swidan

Uchodźca z Syrii

Zachodni koledzy z koalicji antyterrorystycznej również zauważyli brudną grę Kremla.

W październiku 2016 r. Sekretarz Stanu USA John Kerry oskarżył Moskwę i Damaszek o terror pokojowej ludności syryjskiej:

„Rosja i reżim Kremla powinny dać światu proste wyjaśnienie. Dlaczego ciągle bombardują szpitale, dzieci i kobiety?”

John Kerry

Ówczesny Sekretarz Stanu USA