Ukraina stanie się priorytetem polityki międzynarodowej – powiedział Joe Biden, wpływowy demokrata, który walczy o fotel prezydenta USA, odpowiadając na pytanie, co zrobiłby dla Ukrainy, która broni się przed rosyjską agresją, gdyby został wybrany prezydentem Stanów Zjednoczonych – informuje Voice of America.

„Uczyniłbym Ukrainę priorytetem polityki międzynarodowej. W dziedzinie bezpieczeństwa zapewniłbym pomoc wojskową ze Stanów Zjednoczonych, w tym broń, aby wzmocnić zdolność Ukrainy do obrony. Chciałbym rozszerzyć udane szkolenie Sił Zbrojnych Ukrainy rozpoczęte przez administrację Obamy-Bidena”.

Joseph Robinette Biden Jr.

Kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych, 47. wiceprezydent USA w latach 2009–2017

PRZECZYTAJ:

USA: Ukraina i Gruzja są długoterminowymi bastionami chroniącymi Zachód przed agresją Rosji

Według byłego wiceprezydenta USA w sferze gospodarczej, w przypadku zwycięstwa w wyborach prezydenckich w USA, pracowałby nad zwiększeniem bezpośrednich inwestycji zachodnich w ukraińską gospodarkę. Oprócz tego, Biden popiera niezależność energetyczną Ukrainy od Rosji i sprzeciwia się Nord Stream 2.

Opowiada się także za silniejszym udziałem USA, wraz z Francją i Niemcami, w negocjacjach z Rosją w sprawie wojny w Donbasie.

„Aby dyplomacja zadziałała, potrzebujemy większego nacisku na Moskwę, a to oznacza ściślejszą współpracę z europejskimi partnerami i sojusznikami, aby Rosja płaciła wyższą cenę za wojnę, która trwa na Ukrainie. Naszym strategicznym celem jest wspieranie ewolucji demokratycznej, integralnej, suwerennej Ukrainy i zmuszenie Kremla do zapłacenia ceny za ciągłe ataki na porządek międzynarodowy”

– powiedział kandydat na prezydenta USA.

Przypomnijmy, następne wybory prezydenckie w USA zaplanowano na 3 listopada 2020 r. Według badań amerykańskiej socjologii, Biden ma teraz wyższy ranking (49 proc.) niż obecny prezydent USA Donald Trump (39 proc.).

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Bałtycko-Czarnomorska Szachownica. Strategia przetrwania w warunkach rosyjskiej wojny hybrydowej

W jedności siła. Nordycka Współpraca Obronna (NORDEFCO) wzorcem dla państw Międzymorza

Europa na celowniku Kremla. Ukryta wojna Putina przeciwko Zachodowi

Raport: Rosja prowadzi wojnę hybrydową przeciwko Zachodowi. Europa Wschodnia na celowniku Kremla

Putin marzy o „Nowej Jałcie”, ale nie ma z kim negocjować – Paweł Felgenhauer