Kraje zachodnie pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych powinny opracować kompleksową strategię przeciwdziałania próbom rozszerzenia wpływów rosyjskich – twierdzą autorzy raportu pod tytułem „Rosyjskie intencję strategiczne”, przygotowanego dla Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych – informuje Voice of America.

137-stronicowy dokument został przygotowany przez ponad dwudziestu ekspertów z wielu amerykańskich think tanków. Raport został przekazany Pentagonowi w maju, ale jego treść stała się znana szerokiej publiczności dzięki wydaniu Politico.

W rozumieniu Moskwy, jak uważają niektórzy autorzy raportu, stosunki międzynarodowe, w tym rosyjsko-amerykańskie, są „grą o sumie zerowej”, w której tylko jedna strona może wygrać. Ponadto, jak twierdzą autorzy, Kreml uważa, że Stany Zjednoczone używają zasad demokracji do zmiany ustrojów politycznych, w tym w byłych republikach radzieckich, które, jak uważa Moskwa, powinny pozostać w rosyjskiej strefie wpływów.

PRZECZYTAJ:

Europa na celowniku Kremla. Ukryta wojna Putina przeciwko Zachodowi

Autorzy raportu zauważają, że Europa pozostaje jednym z głównych regionów rozpowszechniania rosyjskiej propagandy, prowadzenia cyber wojny i tajnych operacji, kupowania wpływów politycznych, ingerowania w procesy polityczne, wykorzystywania dźwigni ekonomicznych i energetycznych, a czasami stosowania metod paramilitarnych. Kraje Europy Wschodniej są szczególnie podatne na działania Kremla.

„Rosja wyraźnie demonstruje, że nie zamierza wycofywać się z tych regionów, które kiedyś należały do jej strefy wpływów”

– piszą autorzy raportu.

Świadczą o tym aneksja Krymu, wsparcie sił prorosyjskich w Donbasie, wpływ na ludność rosyjskojęzyczną w krajach bałtyckich i innych krajach europejskich, a także zachowanie „zamrożonych” konfliktów w przestrzeni poradzieckiej.

Jak twierdzą autorzy raportu, kraje Europy Zachodniej znalazły się na celowniku Kremla, który usiłuje zmniejszyć ich wpływu na Europę Wschodnią, a także zniszczyć porządek świata, który jest oparty na zachodnich wartościach liberalnych.

„Europa Zachodnia jest najbliższym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych w zakresie ochrony i rozpowszechniania wartości liberalnych. Bez Europy Stany Zjednoczone mogą pozostać ostatnim potężnym bastionem liberalizmu”

– mówią autorzy raportu.

To właśnie rosnący wpływ Moskwy w Europie, zwłaszcza na tle okupacji Krymu przez Rosję, był jednym z powodów, dla których Pentagon był zainteresowany w otrzymaniu oceny działań Rosji od szerokiej grupy ekspertów – zaznaczył w komentarzu dla Voice of America Richard Weitz, Dyrektor Centrum Analiz Wojskowo-Politycznych w Hudson Institute.

„Instrumenty wpływów Kremla obejmują środki wykorzystujące media – albo wyraźnie kontrolowane przez Kreml, takie jak RT, albo przez przejęcie kontroli nad innymi mediami, które pozycjonują się jako niezależne, ale faktycznie kontrolowane przez Moskwę. z ekspertami z różnych instytutów badawczych, którzy czasami będąc politykami w przeszłości, zaczynają bronić interesów Rosji ”

– twierdzi Richard Weitz.

Jak zauważa ekspert, metody wpływów Rosji  nie są nowe i pod wieloma względami są podobne do sowieckich „środków aktywnych”, ale dzięki nowoczesnym technologiom osiągnęły nowy poziom.  Richard Weitz dodaje, że „działania Kremla, który wykorzystuje słabości demokratycznych społeczeństw, okazały się bardzo skuteczne”.

PRZECZYTAJ:

Rosyjską propagandę szerzą polskie portale. Znaleźliśmy 23 takie witryny!

Aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu rosyjskich wpływów w Europie, Stany Zjednoczone muszą nadal wzmacniać swoje więzi z krajami europejskimi, wspierając polityczny liberalizm i instytucje demokratyczne. Szczególną uwagę należy zwrócić na Bułgarię, Rumunię i Ukrainę. Eksperci doradzają wzmocnienie współpracy z krajami, które nie są członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego, poprzez programy partnerskie podobne do Europejskiej Polityki Sąsiedztwa. Jednocześnie NATO musi wzmocnić zdolności wojskowe na wschodniej flance, zauważają autorzy raportu.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Trzecie Imperium. O czym marzy gospodarz Kremla?

Wróg u bram. Kreml chce zniszczyć Polskę i podbić Europę

Putin usiłuje zdestabilizować Europę i wskrzesić strefę wpływów ZSRR

Aleksandr Dugin: Na eurazjatyckim kontynencie dla Polski miejsca nie ma

Nowy pakt Ribbentrop-Mołotow? Szaman Putina ujawnia plany Kremla

Żyrinowski: Los krajów bałtyckich i Polski jest przesądzony. Zostaną zmiecione. Nic tam nie pozostanie

Antypolonizm. Zwyczajny rosyjski faszyzm. Taką przyszłość dla Polski przygotowywała Rosja