Dzisiaj odbyła się wymiana jeńców i więźniów między Rosją a Ukrainą. Procedura została przeprowadzona drogą lotniczą. Ogółem Rosja zwolniła z aresztów i więzień 11 więźniów, w tym reżysera Ołeha Sencowa i Pawła Hryba, oraz 24 marynarzy, zatrzymanych w końcu listopada ubiegłego roku w Cieśninie Kerczeńskiej. Ukraina z kolei zwolniła 35 więźniów i jeńców [dwie osoby zostały zwolnione wcześniej – red.], w tym dziennikarza Kiryłła Wyszynskiego i Władimira Cemach, kluczowego podejrzanego o uczestnictwo w zestrzeleniu w Donbasie samolotu pasażerskiego malezyjskich linii lotniczych rejs MH17.

Prezydent Wołodymyr Zełenski, podczas powitania rodaków na lotnisku Boryspol, powiedział, że po raz pierwszy w sprawie wymiany jeńców i więźniów rozmawiał z Putinem 7 sierpnia.

„Uzgodniliśmy wtedy pierwszy etap wznowienia naszego dialogu, pierwszy etap zakończenia wojny, powrót naszych wojskowych, naszych jeńców, naszych marynarzy, odzyskanie naszych terytoriów”

– poinformował.

Podkreślił też, że zrobiono wszystko, co możliwe, aby Ukraińcy powrócili do domu, i podziękował wszystkim, którzy byli zaangażowani w procedurę wymiany.

Źrodło: ru.tsn.ua, nv.ua, kresy24.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Putin triumfuje! Kluczowy świadek w sprawie zestrzelonego malezyjskiego Boeinga MH17 został zwolniony z aresztu na Ukrainie

Zwolnienie z aresztu kluczowego świadka w sprawie zestrzelonego Boeinga MH17 wzbudza wiele pytań – szef MSZ Niderlandów

Zełenski niszczy międzynarodową koalicję, która wspiera Ukrainę i oddaje kraj na pastwę wroga – ukraiński politolog