„Najnowsze doniesienia z Kijowa wzbudzają wiele pytań” – zaznaczył Stef Blok, minister spraw zagranicznych Królestwa Niderlandów.

Poinformował też, że jest w stałym kontakcie ze stroną ukraińską w sprawie zwolnienia z aresztu przez Sąd Apelacyjny w Kijowie Władimira Cemacha, byłego żołnierza Donieckiej Republiki Ludowej i jednego z kluczowych świadków zestrzelenia samolotu pasażerskiego rejs MH17 w Donbasie w lipcu 2014 roku.

O tej enuncjacji Bloka poinformował ukraiński portal „Europejska Prawda”, powołując się na doniesienie holenderskiego portalu „Nieuws”, podaje portal Kresy24.pl.

„Jesteśmy doskonale informowani o rozwoju sytuacji”

– powiedział minister. Uchylił się jednak od dopowiedzi, czy strona holenderska została wcześniej poinformowana o zwolnieniu Cemacha.

PRZECZYTAJ:

Warsaw Institute: Błędna taktyka Zełenskiego w Donbasie

Przypomnijmy, 5 września Sąd Apelacyjny w Kijowie zwolnił z aresztu Władimira Cemacha, byłego dowódcę obrony przeciwlotniczej wojsk prorosyjskich terrorystów z samozwańczej „Donieckie Republiki Ludowej”, którego chciała przesłuchać holenderska prokuratura w związku ze sprawą zestrzelenia w lipcu 2014 roku malezyjskiego boeinga nad obwodem donieckim na wschodniej Ukrainie, w trakcie którego zginęło 298 osób, w większości obywateli Holandii.

Terrorysta został zatrzymany 27 czerwca bieżącego roku przez ukraińskie służby specjalne na terytorium okupowanym przez prorosyjskich terrorystów, a następnie formalnie aresztowany przez sąd w Kijowie. Najprawdopodobniej uwolnienie tak ważnego świadka jest wynikiem negocjacji Putina i Zełenskiego, a także częścią dalekosiężnej rosyjskiej operacji specjalnej w celu wciągnięcia Ukrainy w orbitę wpływów Kremla.

Źrodło: Eurointegration.com.ua, Kresy24.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Putin triumfuje! Kluczowy świadek w sprawie zestrzelonego malezyjskiego Boeinga MH17 został zwolniony z aresztu na Ukrainie

Zełenski usiłuje skomplikować proces integracji euroatlantyckiej Ukrainy? Сhce przeprowadzić referendum o przystąpieniu do NATO

Prorosyjskie siły chcą oszukać Ukraińców. Prezydent Zełenski i przyjaciel Putina Medwedczuk mówią jednym głosem w sprawie pokoju z Rosją

„Prorosyjska Ukraina”. Kreml przygotowuje operację, która dla Polski będzie oznaczała katastrofę