Sekretarz generalny Jens Stoltenberg uważa, że ​​konieczność istnienia Sojuszu Północnoatlantyckiego nie uległa zmianie i jako przykład podał rosyjską aneksję Krymu w 2014 roku, infirmuje portal Krym Realia.

Federacja Rosyjska nie zaanektowałaby Krymu, gdyby Ukraina od 2014 r. była pastwem członkowskim Sojuszu Północnoatlantyckiego, ponieważ inni członkowie NATO stanęłyby po jej stronie – oświadczył szef NATO podczas wystąpienia w Kolegium Europejskim w Brugii (Belgia), podaje portal RBK.ua.

„Ta próba zmiany granic siłą, jak widzieliśmy na Krymie, miała miejsce zaledwie kilka lat temu. W konsekwencji konieczność istnienia NATO nie uległa zmianie. Musimy nadal dostosowywać się do starych i nowych wyzwań”

– powiedział Stoltenberg.

PRZECZYTAJ:

Szef NATO: Jeśli Rosja chce starcia, jesteśmy gotowi, mamy zdolności, siłę i wolę, by chronić każdego członka sojuszu

W szczególności odpowiedział na pytanie, czy Rosja mogłaby zająć Krym, gdyby Ukraina była już pastwem członkowskim NATO.

„Moja krótka odpowiedź brzmi: tak by się nie stało, ponieważ celem istnienia NATO jest ochrona każdego sojusznika”

– odparł Stoltenberg i dodał, że w NATO obowiązuje zasada „jeden za wszystkich i wszyscy za jednego”, jeśli jeden z sojuszników zostanie zaatakowany.

Wcześniej Stoltenberg informował, że NATO będzie nadal rozbudowywać swoją obecność wojskową w regionie Morza Czarnego w odpowiedzi na wzmocnienie rosyjskiego zgrupowania wojskowego na Krymie.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Przywódcy Konfederacji chcą, by Polska poszła drogą Ukrainy? Wielowektorowa i wielobiegunowa polityka skończy się wojną

KRYM NIGDY NIE BYŁ ROSYJSKI! PÓŁWYSEP ZOSTAŁ OKUPOWANY PRZEZ ROSJĘ DOPIERO POD KONIEC XVIII WIEKU, POLSKA BYŁA ZAJĘTA W TYM SAMYM CZASIE

Wchłonięcie ukraińskiego półwyspu jest precedensem, który kiedyś może uzasadnić historyczne roszczenia Rosji wobec Polski. Jeśli teraz Putin cynicznie kłamie, że „Krym to ziemia rdzennie rosyjska”, to kiedyś może zadeklarować coś podobnego także o „Kraju Nadwiślańskim”, ponieważ zarówno Krym, jak i Polska zostały zajęte przez Rosję w drugiej połowie XVIII wieku.

Zachodni dyplomaci doskonale zdają sobie sprawę z apetytu rosyjskich imperialistów. Były unijny komisarz ds. stosunków zewnętrznych Chris Patten w wywiadzie dla portugalskiego „Diario de Noticias” oświadczył, że Putin wciąż dąży do przejęcia kontroli nad Polską i innymi państwami regionu. „Jego nie interesuje niepodległość państw Europy Środkowo-Wschodniej. Uważa, że powinny być one związane z Moskwą i z nikim więcej” – zaznaczył Patten.

Podczas telemostu 17 kwietnia 2014 roku, Putin wypowiedział się na temat separatyzmu na południowo-wschodniej Ukrainie: „To Noworosja… Charków, Ługańsk, Donieck, Chersoń, Nikołajew, Odessa – wszystkie te obwody przekazane zostały Ukrainie w latach 20-tych przez rząd sowiecki.” Rosyjskie roszczenia wobec południowo-wschodnich obszarów Ukrainy, prezydent Rosji umotywował tym, że owe tereny w latach 1782 – 1783 zostały podbite przez księcia Potiomkina i carycę Katarzynę II.

Jeśli kierować się historyczną logiką Putina, to jego następnym krokiem mogą być roszczenia wobec Prawobrzeżnej Ukrainy i Polski, które również stały się częścią imperium rosyjskiego w okresie panowania Katarzyny II. I to zaraz po zajęciu Krymu oraz Dzikich Pól nad Morzem Czarnym…

Państwa bałtyckie, Finlandia i duża cześć Polski przed wybuchem I wojny światowej były integralną częścią carskiej Rosji. Jeśli teraz Putin cynicznie kłamie, że „Krym to ziemia rdzennie rosyjska”, to kiedyś może powiedzieć coś podobnego o „Kraju Nadwiślańskim”, ponieważ zarówno Krym, jak i Polska zostały zajęte przez Rosję w drugiej połowie XVIII wieku.

Putinowska interpretacja przeszłości, mianowicie historia ekspansji Cesarstwa Rosyjskiego, pięć lat temu stała się pretekstem do aneksji Krymu. Wchłonięcie ukraińskiego połwyspu jest precedensem, który kiedyś może uzasadnić historyczne roszczenia Rosji wobec Polski. To nie przesada, ponieważ Putin z maniakalnym uporem chce wskrzesić imperium.

Władimir Żyrinowski, błazen dworski Putina, w przededniu wyborów prezydenckich 2018 r. powiedział, że: „Obywatele wybierają najwyższego władcę rosyjskiego świata. Świata, którego granic jeszcze nie wyznaczyliśmy”, wcześniej podczas wystąpienia przed rosyjskimi nacjonalistami na prorządowej manifestacji w Moskwie, oświadczył, że: „Trzeba domagać się, aby po rosyjsku mówiła nie tylko Ukraina, ale też Polska i Rumunia”. Z kolei czołowy rosyjski geopolityk Aleksander Dugin z maniakalnym uporem powtarza, że „Na eurazjatyckim kontynencie dla Polski nie ma miejsca”.

Ten bardzo niebezpieczny światopogląd imperialny niesie w sobie poważne zagrożenie dla Polski i krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Zniekształcona pamięć historyczna Putina podważa podstawy prawa międzynarodowego i cały globalny system bezpieczeństwa.

Włodzimierz Iszczuk

Redaktor naczelny portalu Jagiellonia.org i czasopisma „Głos Polonii”