Kilka dni temu ABW kazała opuścić Polskę rosyjskiemu naukowcowi Dmitrijowi Karnauchowowi. Wg Stanisława Żaryna, rzecznika prasowego Ministra – Koordynatora Służb Specjalnych Mariusza Kamińskiego gentleman ów „prowadził działalność wymierzoną w polskie interesy, inicjował elementy wojny hybrydowej przeciwko Polsce, a także utrzymywał kontakty z rosyjskimi służbami specjalnymi”. Innymi słowy ABW miała wiedzę operacyjną, ale jeszcze nie procesową nt. pana Karanuchowa. Jak rozumiem jego działalność (zapewne o charakterze werbunkowym) była na tyle aktywna, że postanowiono go wydalić. Powyższa historia dowodzi, iż Moskwa nie ogranicza się do już posiadanej agentury, ale aktywnie pracuje w celu pozyskania nowej. Jak widać uniwersytety są jednym z tych miejsc, gdzie takowej Kreml poszukuje.

Niepokojące przy tym jest to, iż moskiewska narracja w niektórych środowiskach uniwersyteckich trafia na podatny grunt. Mój niepokój wywołuje np. Instytut Stosunków Międzynarodowych UW. Niepokój ów bierze się stąd, że ISM UW jest z założenia kuźnią kadr dla MSZ, BBN, MON i służb specjalnych. Tymczasem kilku pracowników naukowych instytutu wykazuje zadziwiająco duże zrozumienie dla Rosji i jej polityki. Wiem też, iż ISM prowadzi aktywną wymianę studencką z Rosją właśnie, przy czym mam poważne powody sądzić, iż organizatorzy tej wymiany naukowej z naszej strony byli albo bardzo lekkomyślni, albo nieświadomi zagrożeń. Wydaje mi się, że sytuacja, w której instytut, którego absolwenci mieli z założenia zasilać kadry polskiej dyplomacji, wojska i innych agend rządowych wymaga życzliwego i pełnego troski pochylenia się nad sprawą.

Skądinąd jeszcze dzisiaj na stronie Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW można przeczytać, iż jednym z wykładowców planowanej na najbliższą środę konferencji jest p. Karnauchow (vide link poniżej).

Przyglądając się składowi panelistów dostrzegłem nazwiska pracowników naukowych innych instytutów, którzy równie aktywnie prowadzą współpracę naukową z Federacją Rosyjską, a których wychowankowie są aktywistami bardzo wpływowych, konserwatywnych, radykalnie katolickich stowarzyszeń. Osoby te również trafiają do administracji państwowej. Obawiam się, że świadomość kontrwywiadowcza tych ludzi również nie była nadmiernie duża.

Szerzej o kontaktach p. Karnauchowa w polskim świecie akademickim napisała p. Anna Sobolewska, której tekst serdecznie polecam:

Rosyjski szpieg na UW i UJ

Pani Sobolewska jest, jak mnie poinformowała, studentką prawa UW i „początkującą dziennikarką”. Jeśli tak, to pozostaje pogratulować początków! 🙂

Sesja naukowa nt. Rewolucja w myśli i praktyce politycznej | 25.10.2017 r.

Witold Jurasz, źródło: facebook

Kilka dni temu ABW kazała opuścić Polskę rosyjskiemu naukowcowi Dmitrijowi Karnauchowowi. Wg Stanisława Żaryna,…

Posted by Witold Jurasz on Montag, 23. Oktober 2017

CZYTAJ TAKŻE:

TVP: ABW wydaliło z Polski rosyjskiego szpiega zaangażowanego w prowadzenie wojny hybrydowej przeciw Polsce

Kremlowskie matrioszki

Rosyjska wojna hybrydowa. Polska obiektem ataku!

Rosyjski wpływ na polską duszę

Ilu Rosjan po 1945 r. udawało Polaków?

Nazwiska „p. o. Polaków” już jawne! Tysiące Sowietów w polskich mundurach

Jak rozpoznać ruskiego trolla?

Putinowskie trolle kochają Rosję za pieniądze

Środowiska prorosyjskie w Polsce