Jak informuje portal Kresy24.pl, 41,65 mln euro ze środków Unii Europejskiej, przeznaczonych na program Polska-Rosja, trafi do beneficjentów z województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i pomorskiego na realizację partnerskich projektów z Obwodem Kaliningradzkim. Federacja Rosyjska do programu przystąpiła 26 grudnia. Budżet programu wynosi 62,47 mln euro, w tym 41,65 mln euro z funduszy Unii Europejskiej i 20,82 mln euro ze środków budżetu Federacji Rosyjskiej.

Komentując decyzję UE o dofinansowaniu programu Polska-Rosja, dr Jerzy Targalski w wywiadzie udzielonym portalowi Fronda.pl, zaznaczył, że rządowe umowy z Rosją zagrożeniem dla Polski.

Szczególnej uwadze czytelników polecamy fragment rozmowy Luizy Dołęgowskiej z dr Targalskim, która ujrzała światło dzienne na łamach portalu fronda.pl:

Dr Jerzy Targalski, politolog, historyk, publicysta: W tej chwili na przykład, na wniosek ministerstwa rozwoju został zaakceptowany projekt dofinansowania polsko-rosyjskiej współpracy kulturalnej w regionie Warmii i Mazur, Podlasia i Pomorza, a to oznacza w praktyce, że za polskie i unijne pieniądze Rosjanie otrzymają ogromne możliwości infiltracji tego regionu, gdzie są bazy NATO, oczywiście pod legendą współpracy kulturalnej, ekologicznej itp. Bo to, że instytucje rosyjskie otwierane na tym obszarze będą miały kadry pochodzące wyłącznie z SWR i FSB, to chyba nikt nie wątpi, poza ludźmi niedorozwiniętymi umysłowo.

Luiza Dołęgowska, fronda.pl: Współpraca z Rosją to droga, jaką proponuje pan marszałek senior K. Morawiecki, który twierdził, że z Rosją należy poprawić relacje, a na pewno ich nie pogarszać.

Dr Targalski: Jeżeli chodzi o Kornela Morawieckiego, to jest on najbardziej znanym w Polsce zwolennikiem opcji rosyjskiej. To nie jest pan Zapałowski, Engelgard czy Wielomski, tylko właśnie Kornel Morawiecki. I jeśli ktokolwiek interesowałby się poglądami Morawieckiego seniora, to wiedziałby, że pan Morawiecki senior od dawna głosił, że musimy współpracować z Rosją, ponieważ uzasadnieniem tego jest to, że Polacy i Rosjanie są Słowianami, że Polska powinna wprowadzić Rosję do Europy (vide wywiad w Radio Wnet). Z tego by wynikało, że na przykład Ukraińcy żadnymi Słowianami nie są, no bo są nimi tylko Rosjanie – to jest ten najważniejszy czynnik.

Poza tym twierdził, że Ukraińcy zestrzelili malezyjski samolot MH-17, podczas gdy śledztwo i dowody były zupełnie przeciwstawne, że w Smoleńsku Rosjanie starali się, ale mimo ich wysiłków padliśmy ofiarą mgły, a nie żadnych zamachów, no i nieustanna propaganda panslawizmu, współpracy z Rosją, z Białorusią Łukaszenki, która występuje tutaj jako zastępcza Rosja; powiązania ze zwolennikami Dugina na Białorusi – to wszystko jest środowisko ideologiczne Kornela Morawieckiego. Więc zamiast dywagować – radzę wszystkim, aby posłuchali, co pan Kornel Morawiecki mówił i pisał w ciągu ostatnich lat.

Przypominam też oczywiście całą ideologię, która ma uzasadnić wpuszczenie muzułmańskich najeźdźców do Polski, a że ich nazwiemy inaczej – np. ”biednymi sierotkami”, to inna sprawa. Tylko potem okaże się, że te biedne sierotki to dwudziestoletni faceci po przygotowaniu wojskowym, którzy gwałcą Polki i napadają na ludzi na ulicach. No ale Polacy nie stawią im oporu, bo będą zajęci zwalczaniem agresji ukraińskiej, wymyślonej przez Rosję i w ten sposób będą się dowartościowywali ”merdając ogonem” przed silniejszymi: Komisją Europejską i jej niemieckim zleceniodawcą.

Więc jak Pan mógłby to podsumować?

Po prostu – źle to wszystko widzę, bo moim zdaniem zaczyna się w Polsce budowa bardzo silnej opcji rosyjskiej i ustępstwa PiS-u wobec Niemiec, czego się spodziewam w ciągu najbliższego miesiąca, co spowoduje, że jako bunt przeciwko tym ustępstwom wyrośnie opcja rosyjska, która pod pretekstem oporu przeciwko Niemcom i Unii będzie tutaj szermowała porozumieniem z Rosją i zerwaniem z Amerykanami, bo jak wiadomo, jesteśmy teraz pod ”okupacją amerykańską”, zgodnie z tym, co rozmaite rosyjskie ośrodki w Polsce głoszą. Sprawę oczywiście jeszcze pogarsza amerykańskie poparcie dla roszczeń żydowskich nie wobec sprawców ludobójstwa, tylko wobec Polaków i innych narodów Międzymorza, gdzie mieszkała mniejszość żydowska – ofiara zbrodni niemieckiej. To jest dolewanie oliwy do ognia, który zaraz wybuchnie i uratuje Rosję.

Czyli prawicowe i patriotyczne organizacje mogą stać się obiektem intensywnych zabiegów ze strony Rosji?

Już są infiltrowane, a problem polega na tym, że im się daje pole do popisu, do nieskrępowanej propagandy interesów rosyjskich pod legendą wolności słowa, braku cenzury itp., to o to chodzi. Dostają pole do działania, a jeśli nastąpi kapitulacja PiS-u, która będzie nazwana oczywiście silnym oporem, zgodnie z zasadami dialektyki – zbuduje ich siłę w społeczeństwie polskim. Ponieważ opcja rosyjska będzie szermowała oporem przeciw najazdowi muzułmańskiemu i dyktatowi niemieckiemu – to będzie legendowało ich sojusz z Rosją. A jak widzimy – rząd właśnie przyznał środki na to, żeby za nasze pieniądze Rosja mogła infiltrować obszary, na których są bazy NATO i jest to decyzja ministra rozwoju. Na jego wniosek Rada Ministrów przyjęła program Polska-Rosja, a Federacja Rosyjska do programu przystąpiła 26 grudnia. Dzięki zgodzie rządu 41,6 mln euro za środków Unii Europejskiej trafi do beneficjentów z województw warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i pomorskiego na realizację partnerskich projektów z Obwodem Kaliningradzkim. Budżet programu wynosi 62,5 mln euro, w tym 41,6 mln euro z funduszy Unii Europejskiej, a więc również naszych, gdyż jesteśmy płatnikiem, a 20,8 mln euro ze środków budżetu Federacji Rosyjskiej.

Co to Pana zdaniem oznacza?

To oznacza tyle, że mamy sfinansowane działalności rosyjskiej V kolumny w kluczowych województwach: podlaskim, które graniczy z Białorusią łukaszenkowską, gdzie jest mniejszość białoruska, warmińsko-mazurskim i pomorskim, gdzie jest mniejszość ukraińska – czyli wszystkie trzy województwa, które są narażone na agresję ze strony Kaliningradu, gdzie Rosja buduje swoją V kolumnę, i gdzie święci tryumf przyjaźń polsko-rosyjska. Przyznane pieniądze mają służyć – między innymi – „do promocji kultury lokalnej z zachowaniem miejsca historycznego” – to znaczy, że będą promowana współpraca między lokalnymi towarzystwami polskimi, obsadzonymi przez prorosyjskie PSL i czerwoną nomenklaturę z podobnymi towarzystwami w Kaliningradzie, obsadzonymi przez oficerów SWR-u i FSB.

Czy uznaje to Pan za zagrożenie dla nas?

Jeśli chodzi o wojnę hybrydową, to przypominam, że ona jest skuteczna i jakakolwiek wojna klasyczna jest niepotrzebna, bo sami sobie hodujemy V kolumnę. Ciekaw jestem kto personalnie w ministerstwie rozwoju wpadł na ten genialny pomysł. Order Lenina niemiedlenno.

I to miałoby się odbywać za nasze pieniądze, unijne i rosyjskie?

Tak jest, za nasze, bo my się do Unii składamy, więc za nasze, bo partycypujemy w tym, płacąc składkę. Przy czym oczywiście pieniądze rosyjskie na ten cel są mniejsze, bo niby dlaczego Rosja ma prowadzić ekspansję za na własny koszt? Niech płacą ci, którzy będą ofiarami”.

Źródło: Fronda.pl, Kresy24.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Pułapka Dmowskiego

Nowy pakt Ribbentrop-Mołotow?

Reset z Moskwą? Ukryta wojna dyplomacji. Rosja przygotowuje na Polskę pułapkę?

Prorosyjska geopolityka Dmowskiego jest „bombą zegarową” położoną pod polską niepodległość

Jewgienij Zamiatin: My, Rosjanie, wybraliśmy szczęście bez wolności