Firma Internet Research Agency z Petersburga zwana „fabryką trolli” w 2016 roku angażowała się nie tylko w kampanię przed wyborami prezydenckimi w USA, ale też w referendum nad wyjściem lub pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

Setki kont kierowanych przez IRA, tak jak w przypadku USA czy niedawno Hiszpanii i Katalonii, publikowały i rozpowszechniały na portalach społecznościowych fałszywe, zmanipulowane bądź tendencyjnie podane informacje, grafiki, filmy czy zdjęcia, które stawiały w negatywnym świetle członkostwo Wielkiej Brytanii w UE.

PRZECZYTAJ:

Jak rozpoznać ruskiego trolla?

Putinowskie trolle kochają Rosję za pieniądze

Takie są wyniki badań Uniwersytetu Edynburskiego. Eksperci zidentyfikowali 419 kont, prowadzonych przez pracowników IRA bądź będących internetowymi „botami”, które starały się wpływać na brytyjską politykę. Przypomnijmy, że w USA zidentyfikowano pierwotnie kilkaset, a w sumie do dziś ponad 2700 kont zajmujących starających się wpłynąć na dynamikę polityczną w tym kraju. Niektóre „zajmowały się” oboma krajami.

Nie zawsze była to wprost krytyka Unii Europejskiej jako takiej. Dużą popularność zdobyło na przykład jedno z popularnych kont prowadzone rzekomo przez Amerykanina (pod nazwą Texas Lone Star), według ekspertów ze szkockiej uczelni tak naprawdę było prowadzone z Rosji. Zdobyło popularność po marcowym krwawym zamachu islamistów na Moście Londyńskim rozpowszechniając antyislamskie treści. Chodziło m.in. o przekonanie opinii publicznej, że problemy z imigracją w Wielkiej Brytanii to wina UE.

Jak wiadomo, referendum 23 czerwca skończyło się zwycięstwem zwolenników wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Politycy Partii Konserwatywnej chcą, by szefowie Twittera, podobnie jak to było w USA, stanęli przed parlamentarną komisją i ujawnili szczegóły rosyjskiej działalności na popularnym portalu społecznościowym. Więcej na ten temat tutaj.

Kresy24.pl / Guardian.com

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Brexit to robota Putina? Jest śledztwo

Fabryka trolli Putina w akcji. Porażające statystyki

Kontrolowany chaos: jak Rosja zarządza swoją polityczną wojną w Europie (RAPORT)

Globalne imperium kłamstwa. Ile kosztuje rosyjska wojna informacyjna?

Dziel i rządź. Rosyjska „fabryka trolli” jednocześnie organizowała akcje muzułmanów i przeciwników islamu w USA – senator

Rosja. Imperium kłamstwa

Wirtualna „polska prawica”. Rosyjskie trolle na YouTube

Facebook zarobił 100 tys. dolarów na reklamie rosyjskiej propagandy!

Technologia manipulacji i kłamstwa. Rosyjska wojna informacyjna – The Atlantic Council

Fake news. Rosyjskie media – fabryką kłamstwa

Separatyzm w cieniu Kremla. Dwa lata temu separatysci z całego świata spotkali się w Moskwie

Medialna ofensywa Kremla! (WIDEO)

Fake news. Rosja — imperium kłamstwa!

Jak rozpoznać ruskiego trolla?

Putinowskie trolle kochają Rosję za pieniądze