„To Rosja zaatakowała Gruzję i Ukrainę, to Rosja narusza granice powietrzne i wodne krajów europejskich […] To Rosja łamie traktat INF, to Rosja ingeruje we wszystkie wybory i finansuje ekstremistów, by powodowali problemy. […] To Rosja mówi o Danii, Rumunii, Polsce, Szwecji jako o celach nuklearnych. […] To Rosja zagraża Zachodowi”.

Frederick B. Hodges

Generał, były dowódca Sił Zbrojnych USA w Europie, ekspert Centrum Analiz Polityki Europejskiej

Generał Ben Hodges w wywiadzie udzielonym portalowi Apostrophe ostrzegł o poważnym zagrożeniu ze strony Rosji oraz wyjaśnił powody, które skłoniły amerykańskiego prezydenta do ogłoszenia, że Stany Zjednoczone wycofują się z „Układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu” (traktat INF).

„Rosja od kilku lat łamie ten traktat. Nie jest to zaskakujące, ponieważ, jak powiedział kiedyś Bismarck, umowa z Rosją nie jest warta papieru, na którym ją spisano. Chyba że dysponuje się bardzo silnym instrumentem, za pomocą którego Rosja może zostać zmuszona do wypełnienia umów”

– powiedział Ben Hodges.

PRZECZYTAJ:

Rosja 30-krotnie zwiększyła liczebność pocisków manewrujących

Odpowiadając na pytanie dziennikarza o to, czy w Stanach Zjednoczonych zdają sobie sprawę, że Rosja może wykorzystać wycofanie się USA z traktatu INF do antyamerykańskiej propagandy, generał zaznaczył: „Tak, oczywiście. Zwyczajem jest, że [Rosjanie] mówią coś przeciwnego prawdzie”.

PRZECZYTAJ:

Putinowska Rosja jest największym zagrożeniem dla pokoju i suwerenności innych narodów – były ambasador USA w Rosji

Jednocześnie zauważył, że to nie Zachód, lecz Rosja ciągle łamie prawo międzynarodowe i prowadzi niezwykle agresywną politykę zagraniczną w celu zniszczenia istniejącego porządku światowego.

„Po pierwsze, kraje europejskie są zagrożone z powodu tego, co robi Rosja. […] To Rosja zaatakowała Gruzję i Ukrainę, to Rosja narusza granice powietrzne i wodne krajów europejskich – tych, które są częścią NATO, i innych. To Rosja łamie traktat INF, to Rosja ingeruje we wszystkie wybory i finansuje ekstremistów, by powodowali problemy. To tylko część polityki odwetowej Rosji, która próbuje zniszczyć Unię Europejską i NATO, a także spowodować, by Ukraina i Gruzja nigdy nie stały się członkami tych organizacji. To Rosja mówi o Danii, Rumunii, Polsce, Szwecji jako o celach nuklearnych. […] To Rosja zagraża Zachodowi”

– powiedział generał.

„Po zakończeniu zimnej wojny wszyscy myśleliśmy, że Rosja będzie partnerem. […] Wtedy armia amerykańska prawie całkowicie opuściła Europę. Kiedy byłem porucznikiem, mieliśmy prawie 300 tys. żołnierzy w Europie, a teraz mamy ich nie więcej niż 30 tys. Ostatnie amerykańskie czołgi wyruszyły do domu, siły powietrzne prawie całkowicie się wycofały, amerykańskich sił morskich w Europie praktycznie nie było. I wielu naszych sojuszników również się rozbroiło. […] Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę wszyscy zrozumieli, że Rosja jest taka sama jak zawsze. Jesteśmy więc zmuszeni ponownie przetransportować broń, aby chronić sojuszników przed ewentualnym rosyjskim atakiem. Najbardziej niebezpieczną częścią rosyjskiej granicy jest ta między nią a NATO”

– zaznaczył były szef Sił Zbrojnych USA w Europie.

„Stany Zjednoczone nie mogą samodzielnie powstrzymywać Rosji i jednocześnie stawiać oporu Chinom. Potrzebujemy stworzenia podstaw bezpieczeństwa europejskiego, by nasi europejscy partnerzy ze stosunkowo niewielkim wkładem USA w ciągu najbliższych kilku lat byli w stanie przeciwstawić się Rosji”

– dodał Ben Hodges.

PRZECZYTAJ:

Powstanie armia europejska. Kilka krajów europejskich stworzyły nową koalicję obronną

Przypomnijmy, Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone wycofują się z „Układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu”, ponieważ „Rosja naruszyła porozumienie, które łamie od wielu lat”.

Z kolei doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu John Bolton w trakcie wizyty na Kremlu zaznaczył, że kwestia łamania przez Rosję traktatu INF jest od dawna znana i podkreślił, że zagrożeniem dla pokoju i bezpieczeństwa światowego jest obecność rosyjskich rakiet w Europie, a nie fakt, że Stany Zjednoczone wycofują się z traktatu INF.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Rosjanie ćwiczą uderzenie na Polskę! Przeciek z estońskiego rządu

Patruszew: Doprowadzimy do wojny w Europie Środkowo-Wschodniej

Żyrinowski: Los krajów bałtyckich i Polski jest przesądzony. Zostaną zmiecione. Nic tam nie pozostanie.

Były szef NATO: Lech Kaczyński miał rację. Dziś Gruzja, jutro Ukraina…

Rosja ponownie stała się głównym zagrożeniem dla Europy – szef brytyjskiego MSZ

Mamy do czynienia z Rosją, która znajduje się w pobliżu naszych granic i zagraża nam – Macron

Rosja szantażuje: W przypadku wojny na Bałtyku użyjemy broni jądrowej

Pełzająca agresja. Rosja jest głównym zagrożeniem dla bezpieczeństwa międzynarodowego

Putin szykuje się na wojnę nuklearną?! Rosyjskie bunkry na broń atomową przy polskiej granicy