„To Rosja zaatakowała Gruzję i Ukrainę, to Rosja narusza granice powietrzne i wodne krajów europejskich … to Rosja łamie traktat INF, to Rosja interweniuje we wszystkich wyborach i finansuje ekstremistów, by powodowali problemy. […] To Rosja mówi o Danii, Rumunii, Polsce, Szwecji jako o celach nuklearnych. […] To Rosja zagraża Zachodowi”.

Frederick B. Hodges

Generał, były dowódca US Army w Europie, ekspert Centrum Analiz Polityki Europejskiej

Generał Ben Hodges, były dowódca amerykańskich sił lądowych w Europie, obecnie ekspert Centrum Analiz Polityki Europejskiej w wywiadzie udzielonym ukraińskiemu portalowi Apostrophe ostrzegł o poważnych zagrożeniach ze strony Rosji oraz wyjaśnił powody, które skłoniły amerykańskiego prezydenta ogłosić, że Stany Zjednoczone wycofują się z „Układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu” (Traktat INF).

„Rosja od kilku lat łamie ten traktat. Nie jest to zaskakujące, ponieważ, jak powiedział kiedyś Bismarck, umowa z Rosją nie jest warta papieru, na którym ją spisano. Chyba że dysponujesz bardzo silnym mechanizmem, za pomocą którego Rosja może zostać zmuszona do wypełnienia umów”

– powiedział Ben Hodges.

PRZECZYTAJ:

Rosja 30-krotnie zwiększyła liczebność pocisków manewrujących

Odpowiadając na pytanie dziennikarza o to, czy w Stanach Zjednoczonych zdają sobie sprawę, że Rosja może wykorzystać wycofanie USA z traktatu INF w antyamerykańskiej propagandzie, generał zaznaczył: „Tak, oczywiście. Zwyczajem jest, że (Rosjanie – red.) mówią coś przeciwnego prawdzie”.

PRZECZYTAJ:

Putinowska Rosja jest największym zagrożeniem dla pokoju i suwerenności innych narodów – były ambasador USA w Rosji

W tym samym czasie Ben Hodges zauważył, że to nie Zachód, lecz Rosja ciągle łamie prawo międzynarodowe i prowadzi niezwykle agresywną politykę zagraniczną w celu zniszczenia istniejącego porządku światowego.

„Po pierwsze, kraje europejskie są zagrożone z powodu tego, co robi Rosja. […] To Rosja zaatakowała Gruzję i Ukrainę, to Rosja narusza granice powietrzne i wodne krajów europejskich – tych, które są częścią NATO i innych; to Rosja łamie traktat INF, to Rosja interweniuje we wszystkich wyborach i finansuje ekstremistów, by powodowali problemy. To tylko część polityki odwetowej Rosji, która próbuje zniszczyć Unię Europejską i NATO, a także upewnić się, że Ukraina i Gruzja nigdy nie staną się członkami tych stowarzyszeń. To Rosja mówi o Danii, Rumunii, Polsce, Szwecji jako o celach nuklearnych. […] To Rosja zagraża Zachodowi”

– zaznaczył generał.

„Po zakończeniu zimnej wojny wszyscy myśleliśmy, że Rosja będzie partnerem. […] Wtedy armia amerykańska prawie całkowicie opuściła Europę. Mieliśmy prawie 300 tysięcy żołnierzy w Europie, kiedy byłem porucznikiem, a teraz mamy ich nie więcej niż 30 tysięcy. Ostatnie amerykańskie czołgi wyruszyły do domu, siły powietrzne prawie całkowicie wycofały się, w Europie praktycznie nie było amerykańskich sił morskich. I oczywiście wielu naszych sojuszników również się rozbroiło. […] Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę wszyscy zrozumieli, że Rosja jest wciąż taka sama jak zawsze. Jesteśmy więc zmuszeni ponownie przetransportować broń, aby chronić sojuszników przed ewentualnym rosyjskim atakiem. Najbardziej niebezpieczną częścią rosyjskiej granicy jest ta, która graniczy z NATO”

– zaznaczył były dowódca sił amerykańskich w Europie.

„Stany Zjednoczone nie mogą samodzielnie powstrzymywać Rosję i jednocześnie stawiać opór Chinom. Potrzebujemy stworzenia podstaw bezpieczeństwa europejskiego, by nasi europejscy partnerzy ze stosunkowo niewielkim wkładem USA w ciągu najbliższych kilku lat byliby w stanie powstrzymywać Rosję”

– dodał Ben Hodges.

PRZECZYTAJ:

Powstanie armia europejska. Kilka krajów europejskich stworzyły nową koalicję obronną

Przypomnijmy, wcześniej Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone wycofują się z „Układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu” (Traktat INF), ponieważ „Rosja naruszyła porozumienie, które łamie od wielu lat”.

Z kolej, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu John Bolton w trakcie wizyty na Kreml, zaznaczył, że kwestia łamania przez Rosję Traktatu INF jest od dawna na porządku dziennym i podkreślił, że zagrożeniem dla pokoju i bezpieczeństwa światowego jest obecność rosyjskich rakiet w Europie, a nie fakt, że Stany Zjednoczone wycofują się z traktatu INF.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Rosjanie ćwiczą uderzenie na Polskę! Przeciek z estońskiego rządu

Patruszew: Doprowadzimy do wojny w Europie Środkowo-Wschodniej

Żyrinowski: Los krajów bałtyckich i Polski jest przesądzony. Zostaną zmiecione. Nic tam nie pozostanie.

Były szef NATO: Lech Kaczyński miał rację. Dziś Gruzja, jutro Ukraina…

Rosja ponownie stała się głównym zagrożeniem dla Europy – szef brytyjskiego MSZ

Mamy do czynienia z Rosją, która znajduje się w pobliżu naszych granic i zagraża nam – Macron

Rosja szantażuje: W przypadku wojny na Bałtyku użyjemy broni jądrowej

Pełzająca agresja. Rosja jest głównym zagrożeniem dla bezpieczeństwa międzynarodowego

Putin szykuje się na wojnę nuklearną?! Rosyjskie bunkry na broń atomową przy polskiej granicy