W Waszyngtonie aktywnie opracowuje się możliwość uruchomienia dostaw broni śmiercionośnej na Ukrainę dla walki z separatystami, powiedział w wywiedzie dla BBC nowy przedstawiciel specjalny USA ds. Ukrainy Kurt Volker. Jego zdaniem, przekazanie amerykańskiej broni Siłom Zbrojnym Ukrainy może zmienić podejście Moskwy do kryzysu na wschodzie Ukrainy. Nie uważa, że to, wręcz przeciwnie, sprowokuje dalsze nasilenie.

Dotychczas USA dostarczały Ukrainie broń nieśmiercionośną i sprzęt, w tym drony zwiadowcze Raven, noktowizory radary artyleryjskie, opancerzone i zwykłe samochody terenowe Hummer. Zakres tej pomocy w 2015 roku szacowano na 120 mln dolarów.

Według Volkera, Ukrainie może pomóc obronić się takie uzbrojenie jak na przykład czołgi. Takie dostawy mogą zmusić Rosję przestać grozić Ukrainie, uważa on.

Dyplomata podkreślił, że on nie mówi o tym, że decyzja o dostawach zostanie podjęta dopóki się mówi o dalszej dyskusji na ten temat, lecz opowiada się przeciwko argumentacji, że dostawy broni staną się prowokacją dla Rosji lub doprowadzą do nadmiernej aktywizacji ukraińskich wojskowych.
Dla przywrócenia pokoju na wschodzie Ukrainy Volker uważa za konieczne rozpoczęcie nowego strategicznego dialogu z Rosją.

Kurt Volker wcześniej był stałym przedstawicielem USA przy NATO. Przedstawicielem specjalnym USA ds. Ukrainy został w lipcu 2017 roku. 23 lipca odwiedził Donbas i powiedział, że w USA zdają sobie sprawę z tego, że odbywa się tam „rosyjska agresja”. „Widzieliśmy, co się stało. Rozumiemy, w jaki sposób rozpoczął się ten konflikt, rozumiemy, w jaki sposób ten konflikt obecnie jest kontrolowany. I właśnie dlatego ważne, aby Stany Zjednoczone bardziej się zaangażowały. I próbujemy znaleźć rozwiązanie, aby zmienić perspektywy strategiczne w celu podjęcia innych decyzji i przejścia do tego, aby zobaczyć odnowienie terenów ukraińskich”, – cytował go UNIAN.

Jagiellonia.org / unian.net

ZOBACZ TAKŻE:

W Waszyngtonie „intensywnie rozważają” czy wysłać broń na Ukrainę

Zachodowi należy włączyć Ukrainę do systemu bezpieczeństwa w Europie – Atlantic Council

Amerykanie stoją ramię w ramię z sojusznikami w wolności — wiceprezydent USA

Nadszedł czas, by pokrzyżować plany Kremla – były sekretarz generalny NATO

Wiceprezydent USA nazwał FR jednym z głównym zagrożeń

Biały Dom: Trump podpisze ustawę o sankcjach wobec Rosji

To nie „separatyści”, ale Rosja. Departament Stanu USA oskarża Rosję o wspieranie terrorystów

Konflikt w Donbasie to akt rosyjskiej agresji – specjalny przedstawiciel USA (WIDEO)

Rosja zabijała ludzi na Ukrainie i myśleli, że za to nic nie będzie, lecz zapłata nadeszła – senator (WIDEO)

Szef FBI przyznał, że „Rosja jest największym zagrożeniem dla każdego narodu na Ziemi”

Mattis: Putin rzucił wyzwanie światu

Waszyngton powinien powstrzymać rosyjską agresję – doradca prezydenta USA