Wszyscy mamy nadzieję na rozwiązania pokojowe, ale wiemy, że chcąc pokoju, trzeba się szykować na wojnę. Im lepiej Polska i wschodnia flanka NATO, ale też Ukraina, będą uzbrojone, tym mniejszy będzie apetyt Kremla – ocenił w wywiadzie dla „Sieci” premier Mateusz Morawiecki.

Na pytanie, czy Polska przekazuje Ukrainie broń, szef rządu odparł, że tak, podobnie jak Wielka Brytania czy Stany Zjednoczone.

„Przekazujemy broń defensywną, by nasz sąsiad mógł się bronić przed agresją rosyjską”.

Mateusz Morawiecki

Prezes Rady Ministrów

Zaznaczył, że wszyscy mamy nadzieję na rozwiązania pokojowe, ale też wszyscy wiemy, że chcąc pokoju, trzeba się szykować na wojnę.

SILNA WCHODNIA FLANKA – KLUCZOWA

„Im lepiej Polska i wschodnia flanka NATO, ale też Ukraina, będą uzbrojone, tym mniejszy będzie apetyt Kremla, żeby atakować i agresywną, neoimperialną polityką niszczyć aspiracje suwerennych państw. To jest nasza odpowiedź, w którą wpisuje się też przygotowana przez wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego Ustawa o obronie ojczyzny, która ma radykalnie podnieść nasz potencjał militarny, obronny” – powiedział premier.

Pytany, czy jesteśmy gotowi na ewentualną wielką falę migracyjną z Ukrainy, czy wiemy, co może się stać, jeśli Rosja pełnoskalowo uderzy na Ukrainę, szef rządu odparł: „miejmy nadzieję, że do takiego uderzenia nie dojdzie”.

PRZYGOTOWUJEMY SIĘ NA UCHODŹCÓW

„Jednak jeżeli nastąpiłaby agresja, to przygotowujemy się na przyjmowanie uchodźców z Ukrainy” – powiedział.

„Przygotowujemy logistykę, by ewentualne tego typu ruchy migracyjne były jak najlepiej zaabsorbowane przez Polskę. Ale też posłaliśmy cały konwój na Ukrainę, bo w takich sytuacjach pierwszym etapem są migracje wewnętrzne, gdzie potrzeba też kontenerów, łóżek, artykułów pierwszej potrzeby, by ludzie wygnani z domów lub uciekający przed wojną mogli znaleźć schronienie” – dodał.

Źródło: PAP, Polskie Radio

PRZECZYTAJ:

Premier Morawiecki: Musimy się obudzić. Złe rzeczy mogą się zdarzyć

Morawiecki: Niepokoi nas coraz większa obecność wojsk rosyjskich wokół Ukrainy

Mateusz Morawiecki: Rosja sprawdza, jak daleko może posunąć się wobec Europy

Mateusz Morawiecki: Mocodawcą kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej jest Putin

Mateusz Morawiecki: Rosyjski neoimperializm odradza się na naszych oczach i destabilizuje sytuację Europy