Minęło trzy lata od zdobycia przez Rosję Krymu i rozpętania wojny na Wschodzie Ukrainy. Nic nie wskazuje na to, że wojna się skończy w najbliższym czasie. Wojska rosyjskie okopują się lub nacierają. I odpowiedź Europy nie wpływa na nie. Potrzebne są świeże pomysły na to, jak powstrzymać walkę i położyć kres zabójstwom. O tym na łamach Financial Times pisze były sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.

Jego zdaniem, Rosja prowadzi „zimną wojnę na wyczerpanie” przeciwko Zachodowi prosto teraz. Taktyka Moskwy polega na tym, żeby zniszczyć jedność transatlantycką, szczególnie w polityce, dot. sankcji.

„W ostatnich kilku tygodniach zacząłem się obawiać, że Władimir Putin może osiągnąć sukces. I jeżeli mu się uda, konsekwencje będą tragiczne”

– pisze Rasmussen.

Nadszedł czas, by pokrzyżować plany i obliczenia Kremla.

Poprzednie sankcje nie zmusiły Moskwy do zaprzestania dalszej agresji zdobytych części Donbasu z Rosją, cyberataków i zabójstw.

Z tego punktu widzenia nowy projekt ustawy USA był racjonalny. Jednocześnie rozszerzył presję na Rosję i skodyfikował ją, zabroniwszy prezydentowi Donaldowi Trumpowi osłabiać sankcje w ramach „wielkiej zmowy” z Putinem.

Inicjatywa amerykańska powinna była wywołać aprobatę i przynieść większą przewidywalność w wysiłek transatlantycki wobec Rosji. Natomiast zamiast tego niektóre kraje UE zaczęły ja krytykować. Niemiecki minister i kanclerz Austrii wystąpili ze wspólną konferencją prasową, na której podali w wątpliwość „skuteczność naszego wspólnego stanowiska w sprawie konfliktu na Ukrainie” – powiedział.

„Zamiast tego, by podważać sankcje, europejczykom warto wzmocnić je i przedłużyć ich działanie na rok, nie zaś na pół roku. W UE i USA są jednakowe cele w zakresie bezpieczeństwa w Europie Środkowej i normalizacji relacji z Rosją. Te cele nie powinny stać się ofiarą różnych interesów komercyjnych”

– podkreślił Rasmussen.

Jagiellonia.org / Financial Times

ZOBACZ TAKŻE:

Zachodowi należy włączyć Ukrainę do systemu bezpieczeństwa w Europie – Atlantic Council

Biały Dom: Trump podpisze ustawę o sankcjach wobec Rosji

Żurawski vel Grajewski: Sankcje USA wobec Rosji uderzą m.in. projekt gazowy Nord Stream 2 i dlatego wywołują zdecydowaną reakcję KE

Wiceprezydent USA nazwał FR jednym z głównym zagrożeń

W Pentagonie Rosja na jednej liście z terrorystami

To nie „separatyści”, ale Rosja. Departament Stanu USA oskarża Rosję o wspieranie terrorystów

Konflikt w Donbasie to akt rosyjskiej agresji – specjalny przedstawiciel USA (WIDEO)

W Waszyngtonie „intensywnie rozważają” czy wysłać broń na Ukrainę

Szef FBI przyznał, że „Rosja jest największym zagrożeniem dla każdego narodu na Ziemi”

Rosja zabijała ludzi na Ukrainie i myśleli, że za to nic nie będzie, lecz zapłata nadeszła – senator (WIDEO)

Mattis: Putin rzucił wyzwanie światu

Waszyngton powinien powstrzymać rosyjską agresję – doradca prezydenta USA