W 400. rocznicę śmierci hetmana Stanisława Żółkiewskiego, wybitnego wodza i hetmana wielkiego koronnego, w Żółkwi w obwodzie lwowskim jego pamięć uczczono podczas szeregu uroczystości.

Mszę świętą w Kolegiacie pod wezwaniem świętego Wawrzyńca ku czci hetmana Żółkiewskiego z udziałem rekonstruktorów historycznych z Polski odprawił biskup Edward Kawa. Miejscowi Polacy, przedstawiciele lokalnych władz i polskiego konsulatu oddali hołd hetmanowi w jego rodzinnym mieście, składając kwiaty przy jego grobie w kryptach kolegiaty. Na dziedzińcu kościoła zaprezentowano wystawę poświęconą wojsku polskiemu epoki hetmana Żółkiewskiego. Polski Sejm ogłosił 2020 rok – rokiem hetmana Stanisława Żółkiewskiego.

Helena Zawierucha, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej Oddział w Żółkwi podkreśliła, że hetman Żółkiewski jest ważną postacią nie tylko dla mieszkańców miasta, ale dla całej Polski. – Była uroczysta msza święta w kościele pod wezwaniem świętego Wawrzyńca. Fundatorem tego kościoła był także hetman Żółkiewski – zaznaczyła.

Radosław Sikora, doktor nauk historycznych i specjalista od spraw husarii powiedział, że nie mogło zabraknąć ich na tych obchodach. – Jestem w stroju szlachcica polskiego początku XVII wieku. Koledzy w zbrojach chodzą jako husarze Stanisława Żółkiewskiego. Prawie wszyscy z tej epoki są wyposażeni – podsumował.

Na zakończenie przedstawiono program artystyczno-muzyczny o historii Żółkwi i jej założycielu hetmanie Żółkiewskim w wykonaniu dzieci i młodzieży.

Hetman Stanisław Żółkiewski urodził się w 1547 roku w Turynce pod Lwowem. Zginął 7 października 1620 roku po przegranej bitwie pod Cecorą. Odzyskane zwłoki hetmana pochowano w kolegiacie świętego Wawrzyńca w Żółkwi.

Źródło: IAR, PolskieRadio24.pl

PRZECZYTAJ:

Dokładnie 410 lat temu polskie chorągwie na czele z hetmanem Żółkiewskim podbili Kreml

„Hołd Moskiewski”. 29 października 1611 r. rosyjski car padł na kolana przed polskim królem

Rocznica zwycięstwa pod Kłuszynem. 410 lat temu wojska Stanisława Żółkiewskiego rozgromiły kilkukrotnie większe siły Księstwa Moskiewskiego

Obszerniejsza relacja fotograficzna z uroczystości upamiętniających hetmana Stanisława Żółkiewskiego, które miały miejsce w Żółkwi w minioną sobotę.

Опубліковано Radosław Sikora Неділя, 11 жовтня 2020 р.

A to jeden z najważniejszych dla mnie* momentów podczas wyjazdu do Żółkwi. U stóp hetmana Żółkiewskiego mogłem…

Опубліковано Radosław Sikora Понеділок, 12 жовтня 2020 р.