Rosja musi zostać ukarana za swoje zbrodnie. Nowe coraz bardziej zaostrzone międzynarodowe sankcje przeciwko Rosji należy wprowadzać do czasu, kiedy Moskwa nie zmieni swojego agresywnego zachowania  – pisze na łamach „The Washington Post” były ambasador USA w Moskwie – Michael McFaul.

„Za czasów prezydentury Władimira Putina Rosja stała się największym zagrożeniem dla pokoju i suwerenności innych narodów. Rosja zaatakowała dwa sąsiednie państwa – Gruzję w 2008 r. I Ukrainę w 2014 r., zmieniając ich granice. W 2015 r. Putin wysłał wojska do Syrii, aby wspierać bezlitosnego dyktatora Baszara al-Asada, który gardząc suwerennością własnego narodu, popełnił zbrodnie wojenne. Następnie w 2016 r. Putin naruszył suwerenność USA [….], próbując wpłynąć na wynik naszych wyborów prezydenckich. W 2018 r. Putin i jego reżim pogwałcili brytyjską suwerenność, podejmując próbę zabicia Siergieja Skripala, byłego oficera rosyjskiego wywiadu.

Nie są to zwykłe instrumenty polityki zagranicznej; są to czyny przestępcze. Rosja pod rządami Putina przez ostatnie kilka lat coraz częściej działała jako państwo zbójeckie, które łamie prawo, normy i wartości systemu międzynarodowego”

Michael Anthony McFaul

Amerykański dyplomata, były ambasador USA w Moskwie

Dyplomata twierdzi, że Rosja musi zostać ukarana za swoje zbrodnie:

„Jeśli Trump nie powstrzyma Putina przed naruszeniem suwerenności innych krajów, Stanów Zjednoczonych, Kongres musi zachęcić administrację do takiego działania. Konieczne jest karanie zbrodni. Nowe sankcje ekonomiczne są tępym, ale koniecznym narzędziem karania nielegalnych i agresywnych zachowań Rosji”.

Były ambasador USA w Moskwie twierdzi, że amerykański Kongres powinien zatwierdzić harmonogram wprowadzenia nowych antyrosyjskich sankcji, jeśli rosyjskie władze nie przestaną terroryzować świata, łamiąc prawo międzynarodowe.

„Sankcje wprowadzone w odpowiedzi na rażące, nielegalne działania są moralnie całkiem uzasadnione, nawet jeśli nie zmienią zachowania Putina w krótkim okresie. Demonstracja ochrony międzynarodowego prawa, zasad i norm ma ogromne znaczenie dla długoterminowego zachowania porządku międzynarodowego”

– podsumowuje amerykański dyplomata.

Przypomnijmy, od 2014 r. lat Stany Zjednoczone regularnie nakładają nowe sankcje przeciwko Rosji za agresję na Ukrainę, ingerencję w amerykańskie wybory, współpracę z Iranem i Koreą Północną w sprawie rozwoju potencjału nuklearnego i rakietowego. Reżim sankcji wobec Federacji Rosyjskiej regulowany jest w szczególności ustawą „O przeciwdziałaniu wrogom Ameryki poprzez sankcje” (CAATSA), która w sierpniu 2017 r. została zatwierdzona przez prezydenta Donalda Trumpa.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Wojna Rosji z Zachodem trwa od 10 lat – Kongres USA

Nareszcie! NATO przyznało, że Rosja prowadzi hybrydową wojnę przeciwko Zachodowi

Kongres USA szykuje „bombę” na Putina. Sparaliżują banki