Prezydent Francji Emmanuel Macron uważa, że należy stworzyć wspólną europejską armię, by chronić Europę przed Rosją – informuje Liberation.fr.

„Nie będziemy w stanie bronić Europejczyków, jeśli nie stworzymy prawdziwej europejskiej armii. Mamy do czynienia z Rosją, która znajduje się w pobliżu naszych granic i zagraża nam … potrzebujemy Europy, która może się bronić, niezależnie od Stanów Zjednoczonych”.

Emmanuel Macron

Prezydent Republiki Francuskiej

Wcześniej były dowódca sił amerykańskich w Europie, ekspert Centrum Analiz Polityki Europejskiej gen. Ben Hodges w wywiadzie dla portalu Apostrophe powiedział, że:

„Po pierwsze, kraje europejskie są zagrożone z powodu tego, co robi Rosja. […] To Rosja zaatakowała Gruzję i Ukrainę, to Rosja narusza granice powietrzne i wodne krajów europejskich – tych, które są częścią NATO i innych; to Rosja łamie traktat INF, to Rosja interweniuje we wszystkich wyborach i finansuje ekstremistów, by powodowali problemy. To tylko część polityki odwetowej Rosji, która próbuje zniszczyć Unię Europejską i NATO, a także upewnić się, że Ukraina i Gruzja nigdy nie staną się członkami tych stowarzyszeń. To Rosja mówi o Danii, Rumunii, Polsce, Szwecji jako o celach nuklearnych. […] To Rosja zagraża Zachodowi. Po zakończeniu zimnej wojny wszyscy myśleliśmy, że Rosja będzie partnerem. […] Wtedy armia amerykańska prawie całkowicie opuściła Europę. Mieliśmy prawie 300 tysięcy żołnierzy w Europie, kiedy byłem porucznikiem, a teraz mamy ich nie więcej niż 30 tysięcy. Ostatnie amerykańskie czołgi wyruszyły do domu, siły powietrzne prawie całkowicie wycofały się, w Europie praktycznie nie było amerykańskich sił morskich. I oczywiście wielu naszych sojuszników również się rozbroiło”.

Frederick B. Hodges

Generał, były dowódca US Army w Europie, ekspert Centrum Analiz Polityki Europejskiej

Jak informowaliśmy wcześniej, minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt podczas przemawiania w think tanku Policy Exchange powiedział, że po zakończeniu zimnej wojny 30 lat temu Rosja ponownie stała się głównym zagrożeniem dla Europy.

Wcześniej Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone wycofują się z „Układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu” (Traktat INF), ponieważ „Rosja naruszyła porozumienie, które łamie od wielu lat”.

Z kolej, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu John Bolton w trakcie wizyty na Kreml, zaznaczył, że kwestia łamania przez Rosję Traktatu INF jest od dawna na porządku dziennym i podkreślił, że zagrożeniem dla pokoju i bezpieczeństwa światowego jest obecność rosyjskich rakiet w Europie, a nie fakt, że Stany Zjednoczone wycofują się z traktatu INF.

Przypomnijmy, na początku października portal Fronda.pl powołując się na PAP poinformował, że sekretarz obrony USA James Mattis na ustalenia amerykańskiego wywiadu przekazał krajom sojuszniczym NATO dość niepokojący komunikat dotyczący rosyjskiego systemu 9M729, który jest sprzeczny z układem o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu (tzw. traktat INF). Traktat podpisali 8 grudnia 1987 r. w Waszyngtonie ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Ronald Reagan oraz przywódca ZSRR, Michaił Gorbaczow. Układ przewiduje likwidację arsenałów takiej broni, zabrania również produkowania jej, przechowywania oraz stosowania.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Wróg u bram

Żyrinowski: Los krajów bałtyckich i Polski jest przesądzony. Zostaną zmiecione. Nic tam nie pozostanie.

Były szef NATO: Lech Kaczyński miał rację. Dziś Gruzja, jutro Ukraina…

Aleksandr Dugin: Na eurazjatyckim kontynencie dla Polski miejsca nie ma

Ruskie idą. Сo grozi światu?

Putin o NATO: „Udusimy ich wszystkich”

Putin grozi Europie: Weźmiemy na muszkę kraje, w których będą amerykańskie rakiety

Przekleństwo rosyjskiego ekspansjonizmu. Dlaczego Rosja przez stulecia prowadzi nieskończoną wojnę hybrydową przeciwko Zachodowi?

Gen. Waldemar Skrzypczak: Rosja zawsze będzie przeciwnikiem dla Polski

Rosja ponownie stała się głównym zagrożeniem dla Europy – szef brytyjskiego MSZ