W dniach 21 – 24 października, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu John Bolton złożył wizytę na Kreml, gdzie spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Zwracając się do Johna Boltona, Władimir Putin zapytał:

„O ile pamiętam, na godle USA znajduje się orzeł. Z jednej strony posiada 13 strzał, a z drugiej trzyma gałązkę oliwną z 13 oliwkami jako znak polityki pokojowej. Pytanie: Państwa orzeł już zjadł wszystkie oliwki – pozostały tylko strzały?”.

Na to pytanie Putina doradca Trumpa odpowiedział:

„Nie przywiozłem oliwek”.

Przypomnijmy, wcześniej Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone wycofują się z „Układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu” (Traktat INF), ponieważ umowa jest naruszana przez Rosję.

John Bolton podkreślił, że kwestia łamania przez Rosję Traktatu INF jest od dawna na porządku dziennym i podkreślił, że zagrożeniem dla pokoju i bezpieczeństwa światowego jest obecność rosyjskich rakiet w Europie, a nie fakt, że Stany Zjednoczone wycofują się z traktatu INF. Dodał też, że ingerencja Rosji w amerykańskie wybory prezydenckie wywołała nieufność i wrogość wobec Federacji Rosyjskiej.

Mimo to, według doradcy Donalda Trumpa, Stany Zjednoczone są gotowe współpracować z Rosją w walce z terroryzmem a pierwsze spotkanie w tej sprawie odbędzie się w grudniu 2018 r. Oprócz tego, John Bolton powiedział, że Biały Dom nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji w sprawie wprowadzenia nowych sankcji przeciwko Federacji Rosyjskiej.

Według doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu, kolejne spotkanie Donalda Trumpa z Władimirem Putinem odbędzie się  11 listopada w Paryżu, w ramach obchodów setnej rocznicy zakończenia I wojny światowej.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Ambasador USA przy NATO: „Rozważamy możliwość zniszczenia pocisków rosyjskich”

Jesienne zaostrzenie. Putin oferuje Rosjanom „inspirującą” perspektywę: „Jesteśmy męczennikami i trafimy do raju”