Stany Zjednoczone oskarżyły Rosję o ukrywanie opracowania i modernizacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu, zabronionych przez Traktat INF z 1987 roku, grożąc ich zniszczeniem jeszcze przed użyciem – oświadczyła ambasador USA przy NATO Kay Bailey Hutchisoninformuje Reuters.

Według niej rząd Stanów Zjednoczonych pozostaje zaangażowany w dyplomatyczne rozwiązanie tego konfliktu, ale jest gotowy wymierzyć cios, jeśli Kreml będzie dalej rozwijać rakiety jądrowe pośredniego zasięgu.

„Na tym etapie rozważamy możliwość zniszczenia pocisków (rosyjskich), które mogą uderzyć w każde z naszych krajów (państw członkowskich NATO – red.) … Stosując środki zapobiegawcze, zamierzamy zniszczyć rakiety opracowywane przez Rosję z naruszeniem traktatu”.

Kay Bailey Hutchison

Ambasador USA przy NATO

Pociski rakietowe pośredniego zasięgu pozwalają Rosji zadać miażdżący cios krajom Unii Europejskiej.

PRZECZYTAJ:

Rosyjski generał straszy zniszczeniem „Fort Trump”

Rosja szantażuje: W przypadku wojny na Bałtyku użyjemy broni jądrowej

Później Kay Bailey Hutchison wyjaśniła, że mówiąc o zniszczeniu rosyjskich pocisków nie miała na myśli prewencyjnego ataku na Rosję.

„Nie mówiłam o prewencyjnym uderzeniu w Rosję. Mój punkt widzenia jest następujący: Rosja musi powrócić do przestrzegania Traktatu INF lub będziemy musieli opierać się ich zdolnościom wojskowym, aby chronić interesy Stanów Zjednoczonych i NATO. Obecna sytuacja, w której Rosja rażąco narusza wyżej wymieniony traktat, jest nie do przyjęcia”

– podkreśliła Ambasador USA przy NATO.

https://twitter.com/USAmbNATO/status/1047203183964160001?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1047203183964160001&ref_url=https%3A%2F%2F24tv.ua%2Fssha_pogrozhuyut_znishhiti_raketi_rosiyi_shho_malosya_na_uvazi_pid_takoyu_zayavoyu_n1041149

Przypomnijmy, Traktat INF „Układ o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu” to umowa międzynarodowa zawarta 8 grudnia 1987 w Waszyngtonie pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Związkiem Radzieckim. Mówi on o całkowitej likwidacji arsenałów rakietowych pocisków balistycznych pośredniego (IRBM) oraz średniego zasięgu (MRBM) obu układających się stron, a także o zakazie jej produkcji, przechowywania i używania. Porozumienie zostało podpisane przez Ronalda Reagana i Michaiła Gorbaczowa.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Żyrinowski: Los krajów bałtyckich i Polski jest przesądzony. Zostaną zmiecione. Nic tam nie pozostanie.

Rosja szantażuje: W przypadku wojny na Bałtyku użyjemy broni jądrowej

Wojna Rosji z Zachodem trwa od 10 lat – Kongres USA

Putinowska Rosja jest największym zagrożeniem dla pokoju i suwerenności innych narodów – były ambasador USA w Rosji

Nareszcie! NATO przyznało, że Rosja prowadzi hybrydową wojnę przeciwko Zachodowi