Arcyciekawe informacje wypłynęły w aferze „Paradise Papers”. Okazuje się, że firmy kontrolowane przez Kreml zainwestowały setki milionów dolarów w Facebooka i Twittera. Wszystko działo się za pomocą spółek opłacanych przez Moskwę i miliardera Jurija Milnera, zdaniem mediów powiązanego z kręgami bliskimi władzy.

Ten wątek „Paradise Papers” opisuje niemiecki dziennik „Süddeutsche Zeitung”, który otrzymał wgląd w ujawnione dokumenty. I tak w roku 2011 rosyjski VTB bank zapewnił firmie DST Jurija Milnera połowę środków inwestycji wartej łącznie 400 mln dolarów. Dzięki temu biznesman przejął pakiet 5-proc. udziałów w Twitterze. Z kolei w roku 2009 ten sam Milner zainwestował w Facebooka, dzięki środkom między innymi z Gazpromu, przekazywanym mu za pośrednictwem firmy zarejestrowanej w raju podatkowym. Dzięki temu firma DST Milnera posiadała 8 proc. akcji Facebooka i 5 proc. akcji Twittera. Później sprzedała je z olbrzymim zyskiem.

Później Milner uzyskane środki zainwestował w fundusz nieruchomości, którego współwłaścicielem jest zięć Donalda Trumpa, Jared Kushner.

Według „Süddeutsche” w tamtych latach podobne inwestycje kapitału rosyjskiego w podmioty amerykańskie były mile widziane przez prezydenta Baracka Obamę, starającego się o nowe otwarcie w relacjach z Rosją.

Jagiellonia.org / Fronda.pl / Forsal.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Globalne imperium kłamstwa. Ile kosztuje rosyjska wojna informacyjna?

Facebook zarobił 100 tys. dolarów na reklamie rosyjskiej propagandy!

Na celowniku Kremla

Ukryta wojna przeciwko Zachodowi. Doktryna generała Gierasimowa

Kontrolowany chaos: jak Rosja zarządza swoją polityczną wojną w Europie (RAPORT)

Fake news. Rosyjskie media – fabryką kłamstwa

Technologia manipulacji i kłamstwa. Rosyjska wojna informacyjna – The Atlantic Council

Fake news. Rosja — imperium kłamstwa!

USA Today: Rosja ingerowała w politykę 27 państw, w tym Polski

Brexit to robota Putina? Jest śledztwo

Dziel i rządź. Rosyjska „fabryka trolli” jednocześnie organizowała akcje muzułmanów i przeciwników islamu w USA – senator

Długie ramię Moskwy. Jest dowód na związki hakerów Fancy Bear z Kremlem. Ta lista szokuje!

Moskwa rzuca miliardy dolarów na potrzeby wojny psychologicznej (WIDEO)

Fabryka trolli Putina w akcji. Porażające statystyki