Podczas konferencji prasowej, która odbyła się po spotkaniu z premierem Włoch Giuseppe Conte, prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że w przypadku dostawy amerykańskich pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu do Europy, Rosja będzie reagować symetrycznie i weźmie na muszkę kraje, w których zostaną umieszczone amerykańskie rakiety – informuje UNN powołując się na TASS.

„Kraje europejskie, które na to zgodzą się, będą musiały zrozumieć, że narażają własne interesy na ewentualne uderzenie rakietowe”

– powiedział Putin, komentując kwestię ewentualnego wycofania się USA z traktatu INF.

PRZECZYTAJ:

Moskwa rzuca miliardy dolarów na potrzeby wojny psychologicznej

Wcześniej Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone wycofują się z „Układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu” (Traktat INF), ponieważ „Rosja naruszyła porozumienie, które łamie od wielu lat”.

Z kolej, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu John Bolton w trakcie wizyty na Kreml, zaznaczył, że kwestia łamania przez Rosję Traktatu INF jest od dawna na porządku dziennym i podkreślił, że zagrożeniem dla pokoju i bezpieczeństwa światowego jest obecność rosyjskich rakiet w Europie, a nie fakt, że Stany Zjednoczone wycofują się z traktatu INF.

Przypomnijmy, na początku października portal Fronda.pl powołując się na PAP poinformował, że sekretarz obrony USA James Mattis na ustalenia amerykańskiego wywiadu przekazał krajom sojuszniczym NATO dość niepokojący komunikat dotyczący rosyjskiego systemu 9M729, który jest sprzeczny z układem o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu (tzw. traktat INF). Traktat podpisali 8 grudnia 1987 r. w Waszyngtonie ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Ronald Reagan oraz przywódca ZSRR, Michaił Gorbaczow. Układ przewiduje likwidację arsenałów takiej broni, zabrania również produkowania jej, przechowywania oraz stosowania.

„Nadszedł czas, aby Rosja usiadła do stołu i przestała naruszać traktat” – podkreśliła cytowana przez AP Kay Bailey Hutchison, amerykańska ambasador przy NATO w przeddzień spotkania ministrów obrony krajów członkowskich Sojuszu w Brukseli.

Jak dodała, jeżeli system ten zacznie działać, Stany Zjednoczone zareagują w taki sposób, aby pociski nie mogły trafić „w którykolwiek z naszych krajów w Europie i uderzyć Amerykę”.

Waszyngton podzielił się z krajami sojuszniczymi również danymi wywiadowczymi. Informacje te mają świadczyć, że Rosjanie opracowują system pocisków rakietowych, mogący dać Moskwie możliwość przeprowadzenia nuklearnego ataku w Europie.

Jagiellonia.org, UNN, Fronda.pl

Kreml grozi NATO wojną. Liczy, że państwa członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego, obawiając się ataku nuklearnego, nie odważą się przeciwstawić rosyjskiej agresji w Europie Środkowo-Wschodniej.

Agresywna polityka Rosji doprowadziła świat na skraj przepaści. Moskwa z maniakalnym uporem stara się zburzyć powojenny system globalnego bezpieczeństwa, podważyć jedność bloku euroatlantyckiego, odzyskać kontrolę nad krajami byłego obozu socjalistycznego i realizować strategię podboju Europy. Jeden z najbliższych współpracowników Putina, sekretarz Rady Bezpieczeństwa FR Nikołaj Patruszew 2 stycznia 2016 roku w wywiadzie udzielonym „Gazecie Rosyjskiej” zagroził: „Doprowadzimy do wojny w Europie Środkowo-Wschodniej”. Oświadczył też, że wojska rosyjskie przeprowadzą inwazję na państwa bałtyckie. „Zajmiemy je całkowicie, szybko i bez żadnych strat” – zapowiedział.

Putin zachowuje się jak Hitler na kilka lat przed II wojną światową. Dlatego warto przypomnieć słowa Winstona Churchilla, który powiedział w House of Commons, gdy kraje europejskie zawarły z Hitlerem układ monachijski w 1938 roku: „Mieliście wybór między wojną i hańbą. Wybraliście hańbę, teraz dostaniecie wojnę”. I miał rację. Niecały rok później Hitler napadł na Polskę, a Wielka Brytania musiała wypowiedzieć Niemcom wojnę. Zaczęła się II wojna światowa…

Teraz Europa i świat stoi przed tym samym wyborem…

Włodzimierz Iszczuk

Redaktor naczelny portalu Jagiellonia.org i czasopisma „Głos Polonii”