Gen. Roman Polko zauważył w rozmowie z tygodnikiem „Solidarność”, że odpowiedzią na ćwiczenia Zapad powinny być manewry NATO w podobnym miejscu i czasie.

Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że manewry “Zapad” odbywają się regularnie i my o nich wiemy. Natomiast obawy związane z nimi płyną nie tylko z Polski, ale z niemal całego Sojuszu Północnoatlantyckiego

Roman Polko

Generał, były szef GROM

W jego ocenie tych ćwiczeń bardziej od Polski powinny obawiać się władze Białorusi. Generał uważa, że ze słów Putina można odnieść wrażenie, że „traktuje Białoruś jako część swojego imperium”.

Otwarte pozostaje więc pytanie, czy wojska rosyjskie, które wjadą na Białoruś w ramach manewrów, nie pozostaną tam po ich zakończeniu

Roman Polko

Generał, były szef GROM

Generał uważa, że zapewne pozostawienie części sprzętu po manewrach jest brane pod uwagę przez Rosja, ale ich „wojskowa obecność i nowoczesność istnieje tylko w propagandzie”.

Rosja ma ogromne problemy z pełną modernizacją armii. A już utrzymanie takiej potężnej armii na obcym terytorium byłoby zbyt kosztowne. Rujnowałoby kraj gospodarczo

Roman Polko

Generał, były szef GROM

I dodaje, że obecne działania mają w dużej mierze charakter wojny informacyjnej. Porażka Białorusi i całkowite jej podporządkowanie Rosji byłoby zdaniem generała zgubne dla naszego bezpieczeństwa.

Wtedy bowiem musielibyśmy poważnie obawiać się kolejnych działań i ataków ze strony rosyjskiej

Roman Polko

Generał, były szef GROM

Polko uważa, że gdyby rzeczywiście ze strony Rosji doszłoby do agresywnych działań, to NATO nie ma innego wyjścia, jak tylko odpowiedzieć „w mocny sposób”.

Po pierwsze przez wzmocnienie pododdziału Stanów Zjednoczonych, który stacjonuje na naszej ziemi. Musimy się chronić przed różnego rodzaju prowokacjami, jakie mogłyby mieć miejsce na wschodniej granicy Rzeczypospolitej

Roman Polko

Generał, były szef GROM

Jego zdaniem Rosja jednak bardziej „pręży muskuły”, bo nie do końca ją stać, by wprowadzić jakiegokolwiek realne działania.

wPolityce.pl /Tysol.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Konflikt z Polską i państwami bałtyckimi – to scenariusz manewrów Zapad’17

„Masowe wezwania rezerwistów” w Obwodzie Kaliningradzkim

Prowokacja podczas „Zapad 2017”?

Przypomnijmy, że Amerykańska agencja analityczno – wywiadowcza Stratfor, specjalizująca się w prognozach geopolitycznych opublikowała kolejny raport, w którym prognozuje, że rozpoczynające się za 3 tygodnie manewry „Zapad-2017” są preludium większego konfliktu z NATO.

ZOBACZ TAKŻE:

Po Ukrainie, Putin może zaatakować kraje bałtyckie i Polskę

Aleksandr Dugin: Na eurazjatyckim kontynencie dla Polski miejsca nie ma

Trzecie Imperium. O czym marzy gospodarz Kremla?

Według poprzednich szacunków ekspertów, tworzone rosyjskie ugrupowanie do 2020 roku będzie całkiem przezbrojone i gotowe do zmasowanej inwazji na sąsiadujące kraje. Sądząc po składzie zjednoczeń wojskowych i tworzonej dla nich infrastrukturze, planowana głębokość inwazji w granicach 500 km.

ZOBACZ TAKŻE:

Wojna światowa wisi na włosku? Niespotykana koncentracja wojsk przy granicy

KOMENTARZ REDAKCJI

Agresywna polityka Rosji doprowadziła świat na skraj przepaści. Moskwa z maniakalnym uporem stara się zburzyć powojenny system globalnego bezpieczeństwa, podważyć jedność bloku euroatlantyckiego, odzyskać kontrolę nad krajami byłego obozu socjalistycznego i realizować strategię podboju Europy. Jeden z najbliższych współpracowników Putina, sekretarz Rady Bezpieczeństwa FR Nikołaj Patruszew 2 stycznia 2016 roku w wywiadzie udzielonym „Gazecie Rosyjskiej” zagroził: „Doprowadzimy do wojny w Europie Środkowo-Wschodniej”. Oświadczył też, że wojska rosyjskie przeprowadzą inwazję na państwa bałtyckie. „Zajmiemy je całkowicie, szybko i bez żadnych strat” – zapowiedział.

Kreml dojrzał do konfliktu globalnego i grozi NATO wojną. Liczy, że państwa członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego, obawiając się ataku nuklearnego, nie odważą się przeciwstawić rosyjskiej agresji w Europie Środkowo-Wschodniej.

ZOBACZ TAKŻE:

Szantaż! Moskwa grozi NATO bronią nuklearną

Moskwa rzuca miliardy dolarów na potrzeby wojny psychologicznej

Dlatego warto pomyśleć o ewentualnych scenariuszach na najbliższą przyszłość.

Zapomnieć przeszłość oznacza zgodzić się z jej powrotem” powiedział kiedyś Winston Churchill. Znany amerykański historyk Timothy Snyder w książce „Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem” opisał obszar, na którym w pierwszej połowie ubiegłego stulecia dokonano najstraszniejszego ludobójstwa narodów Europy. Naukowiec zwraca uwagę na fakt, że „Obszar skrwawionych ziem w całości pokrywa się z terytorium dawnej Rzeczypospolitej”.

Przyczyną tej tragedii było niepowodzenie we wdrażaniu strategii Józefa Piłsudskiego, któremu nie udało się stworzyć silnego sojuszu geopolitycznego w regionie międzymorza bałtycko-czarnomorskiego, co w końcu spowodowało kolejny rozbiór Polski przed II wojną światową. Powinniśmy wyciągnąć wnioski z przeszłości. Mamy obowiązek uniemożliwić powtórkę tego tragicznego scenariusza.

ZOBACZ TAKŻE:

Bez wolnej Ukrainy nie będzie też wolnej Europy – szef Sztabu Generalnego WP RP

W Donbasie rozstrzyga się losy całej Europy – Wiceminister Spraw Zagranicznych RP

„Europa nie ma przyszłości bez Ukrainy” – zauważył Timothy Snyder, specjalista z zakresu historii Europy Środkowej i Wschodniej, profesor Yale University.

Jeśli społeczność międzynarodowa pozwoli Putinowi zdestabilizować i przejąć kontrolę nad 45-milionowym europejskim krajem, to cały system międzynarodowego bezpieczeństwa zawali się jak domek z kart, a Europa znajdzie się w cieniu brutalnego barbarzyńskiego despotyzmu. Imperium Zła ponownie wydostanie się z mroku niepamięci, a świat pogrąży się w ciemnym okresie chaosu, konfliktów oraz poważnych wyzwań i zagrożeń dla globalnego bezpieczeństwa…

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

OSW: Rosja wzmacnia swój potencjał i szykuje się do wojny z Zachodem

Kontrolowany chaos: jak Rosja zarządza swoją polityczną wojną w Europie (RAPORT)

Ukryta wojna przeciwko Zachodowi. Doktryna generała Gierasimowa

Amerykański wywiad: Manewry „Zapad-2017” to początek konfliktu z NATO

Szef MON: Rosja zagraża bezpieczeństwu całej Europy

Amerykański analityk: Manewry Zapad posłużą przećwiczeniu inwazji na kraje bałtyckie i Polskę. Ćwiczenia te trzeba traktować poważnie

„Zapad 2017”: Federacja Rosyjska chce pokazać zdolność do prowadzenia wielkiej wojny w Europie

Rosja szykuje agresję na Polskę i Litwę – rzecznik Sztabu Generalnego sił zbrojnych Ukrainy

Ekspansja zła. Wojny i konflikty zbrojne z udziałem Rosji (Infografika)

Patruszew: Doprowadzimy do wojny w Europie Środkowo-Wschodniej

Wróg u bram

Rosja nadal tworzy „pas niestabilności” wzdłuż swej granicy (MAPA)

Kreml przygotowuje inwazję. Ogłoszono datę i liczbę wojsk

Państwa bałtyckie wzywają NATO do jedności przed manewrami Zapad-2017 – Financial Times

Ćwiczenia Zapad-2017. Poważne zagrożenie dla Polski i krajów bałtyckich

Ćwiczenia Zapad-2017 – zagrożeniem dla całej Europy

Zagrożenie ze strony Rosji dla Zachodu wzrasta – wywiad Niderlandów

Volker nie wykluczył rosyjskiej agresji pod pozorem manewrów Zapad’17

Putin o NATO: „Udusimy ich wszystkich”

Po Ukrainie, Putin może zaatakować kraje bałtyckie i Polskę

Dziś Gruzja, jutro Ukraina… Film dokumentalny „Przyjaźń w cieniu Kremla”

Ruskie idą. Сo grozi światu?