Reżyseria: Maciej Grabysa, Wojciech Jachymiak
Produkcja: Uniwersytet Człowieka Ognik

Inspiracją dla filmu jest słynne przemówienie ś.p. Lecha Kaczyńskiego wygłoszone w Tbilisi w 2008 roku podczas inwazji rosyjskiej na Gruzję.

Film „Przyjaźń w cieniu Kremla” to spojrzenie na to przemówienie z trzech perspektyw: tragedii smoleńskiej, wojny na Ukrainie i tworzenia się sojuszu krajów Europy Środkowo-Wschodniej kilkadziesiąt lat gnębionych przez komunistyczne totalitaryzmy.

Film składa się z dwóch części:

pierwsza ukazuje dramat wojny w Gruzji i tragedie smoleńską, która dziś wydaje się być konsekwencją jaką poniósł ś.p. Lech Kaczyński za pomoc Gruzji w 2008 roku; takie tezy podnosi wielu bohaterów filmu – przede wszystkim Micheil Saakaszwili, były prezydent Gruzji, Andriej Niekrasow, dokumentalista, przyjaciel Aleksandra Litwinienki, bezkompromisowy krytyk Kremla, a także wielu dziennikarzy, polityków i zwykłych obywateli Gruzji,

druga część filmu przedstawia „ Raport o rosyjskich zbrodniach wojennych na wschodniej Ukrainie” autorstwa poseł Prawa i Sprawiedliwości Małgorzaty Gosiewskiej, która przez wiele lat była bliską współpracownikiem ś.p. Lecha Kaczyńskiego i kontynuowała jego wizje polityczną jako misje zacieśniania współpracy z Gruzją i Ukrainą w ramach idei Międzymorza; „Raport o rosyjskich zbrodniach” jest oskarżeniem Federacji Rosyjskiej i Władmira Putina o wspieranie separatystów destabilizujących wschodnią Ukrainę, a także dokonujących tam zbrodni wojennych.

CZEŚĆ I
DZISIAJ GRUZJA …

Сaly film ogladaj tutaj

CZEŚĆ II
JUTRO UKRAINA …