Film poświęcony prześladowaniom Tatarów Krymskich przez FSB.

“Aneksja” to jeden z pierwszych filmów dokumentalnych o prześladowaniu Tatarów Krymskich przez Federacje Rosyjską po bezprawnym zawłaszczeniu Półwyspu Krymskiego.

W filmie występują polityczni uchodźcy z Krymu i świadkowie bezprawnych działań wobec mniejszości tatarskiej ,a także liderzy tej społeczności jak Mustafa Dzamilev czy Jamala, zwyciężczyni Eurowizji w roku 2016.

Autorzy dokumentu ,Maciej Grabysa i Bożydar Pająk, realizowali zdjęcia do filmu na terenie Ukrainy we wrześniu 2016 roku; w Kijowie i Drohobyczu odbyli szereg spotkań z krymskimi Tatarami, którzy informowali o szykanowaniu i prześladowaniach ze strony Federacji Rosyjskiej i podległych jej służb.

Pokaz premierowy filmu odbył się w Parlamencie Europejskim w grudniu 2016 roku na zorganizowanej przez Panią poseł Annę Fotygę konferencji, na której przemawiali liderzy społeczności tatarskiej jak Mustafa Dżamilev,czy Refat Czubarow,a także szef ukraińskiego MSZ –Pawlo Klimkin; więcej o konferencji można przeczytać tutaj.

Film miał także swój pokaz na antenie TV Belsat,która jest współproducentem filmu,oraz na antenie TVP Kraków – w ramach pasma dokumentalnego „KONTRAPUNKT”.

Zapraszamy do oglądania i rozpowszechniania filmu w celu informowania społeczności międzynarodowej o krytycznym położeniu mniejszości tatarskiej na Krymie.

Jagiellonia.org / TVP 3 Kraków / Maciej Grabysa, Bożydar Pająk