Zdaniem ukraińskich wojskowych, w czasie ćwiczeń rosyjsko-białoruskich armia Rosji spróbuje wytyczyć lądowy korytarz do obwodu kaliningradzkiego i zajęcia terytoriów Polski i Litwy. Takie oświadczenie złożył rzecznik Sztabu Generalnego sił zbrojnych Ukrainy pułkownik Władysław Wołoszyn w eterze kanału telewizyjnego „Espresso”.

Według niego, armia rosyjska może przejąć korytarz lądowy do Kaliningradu.

Jak zauważył przedstawiciel SZU, Siły Zbrojne FR mogą dokonać tego w czasie ćwiczeń rosyjsko-białoruskich „Zapad-2017”, aby połączyć drogą lądową teren obwodu kaliningradzkiego z pozostałą częścią Rosji.

„Jest tam przesmyk suwalski, który dzieli rosyjski obwód kaliningradzki i Białoruś. Jest to nieduża odległość, tuż obok są Polska i Litwa. Przeprowadzenie w tym korytarzu podobnej operacji jest zadaniem dość prostym. Jak pokazały wydarzenia na Krymie i w Donbasie”

pułkownik Władysław Wołoszyn

spiker Sztabu Generalnego sił zbrojnych Ukrainy

Według niego część rosyjskiego kontyngentu zbrojnego może pozostać na Białorusi.

„Rosja oświadczyła, że wprowadziła na teren Białorusi trzy tysiące wojskowych. Przy tym nikt nie wie, ile wprowadziła w rzeczywistości, może wycofać te trzy tysiące. Trzy wprowadziła, trzy wycofała. A ile realnie może tam pozostawić?”

pułkownik Władysław Wołoszyn

spiker Sztabu Generalnego sił zbrojnych Ukrainy

Przypomnijmy, że jeszcze wiosną 2017 roku, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksandr Turczynow oświadczył, że w zamyśle manewrów Zapad 2017: „ jest także testowanie możliwości utworzenia korytarza kaliningradzkiego, co w rzeczywistości nie jest możliwe bez agresji przeciwko Polsce i Litwie”.

Co więcej, głównodowodzący sił zbrojnych USA w Europie gen. Ben Hodges już od dłuższego czasu alarmuje, że tzw. przesmyk suwalski na pograniczu Polski i Litwy jest jednym z najbardziej zapalnych punktów w Europie. Polscy eksperci nie mają złudzeń, że gdyby Rosja zdecydowała się zająć kraje bałtyckie lub uderzyć na Zachód, to ten region były zarzewiem konfliktu i stanowił autostradę dla wojsk Wladimira Putina.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Konflikt z Polską i państwami bałtyckimi – to scenariusz manewrów Zapad’17

„Masowe wezwania rezerwistów” w Obwodzie Kaliningradzkim

Prowokacja podczas „Zapad 2017”?

Przypomnijmy, że Amerykańska agencja analityczno – wywiadowcza Stratfor, specjalizująca się w prognozach geopolitycznych opublikowała kolejny raport, w którym prognozuje, że rozpoczynające się za 3 tygodnie manewry „Zapad-2017” są preludium większego konfliktu z NATO.

ZOBACZ TAKŻE:

Po Ukrainie, Putin może zaatakować kraje bałtyckie i Polskę

Aleksandr Dugin: Na eurazjatyckim kontynencie dla Polski miejsca nie ma

Trzecie Imperium. O czym marzy gospodarz Kremla?

ZOBACZ TAKŻE:

Wojna światowa wisi na włosku? Niespotykana koncentracja wojsk przy granicy

KOMENTARZ REDAKCJI

Agresywna polityka Rosji doprowadziła świat na skraj przepaści. Moskwa z maniakalnym uporem stara się zburzyć powojenny system globalnego bezpieczeństwa, podważyć jedność bloku euroatlantyckiego, odzyskać kontrolę nad krajami byłego obozu socjalistycznego i realizować strategię podboju Europy. Jeden z najbliższych współpracowników Putina, sekretarz Rady Bezpieczeństwa FR Nikołaj Patruszew 2 stycznia 2016 roku w wywiadzie udzielonym „Gazecie Rosyjskiej” zagroził: „Doprowadzimy do wojny w Europie Środkowo-Wschodniej”. Oświadczył też, że wojska rosyjskie przeprowadzą inwazję na państwa bałtyckie. „Zajmiemy je całkowicie, szybko i bez żadnych strat” – zapowiedział.

Kreml dojrzał do konfliktu globalnego i grozi NATO wojną. Liczy, że państwa członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego, obawiając się ataku nuklearnego, nie odważą się przeciwstawić rosyjskiej agresji w Europie Środkowo-Wschodniej.

ZOBACZ TAKŻE:

Szantaż! Moskwa grozi NATO bronią nuklearną

Moskwa rzuca miliardy dolarów na potrzeby wojny psychologicznej

Dlatego warto pomyśleć o ewentualnych scenariuszach na najbliższą przyszłość.

Zapomnieć przeszłość oznacza zgodzić się z jej powrotem” powiedział kiedyś Winston Churchill. Znany amerykański historyk Timothy Snyder w książce „Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem” opisał obszar, na którym w pierwszej połowie ubiegłego stulecia dokonano najstraszniejszego ludobójstwa narodów Europy. Naukowiec zwraca uwagę na fakt, że „Obszar skrwawionych ziem w całości pokrywa się z terytorium dawnej Rzeczypospolitej”.

Przyczyną tej tragedii było niepowodzenie we wdrażaniu strategii Józefa Piłsudskiego, któremu nie udało się stworzyć silnego sojuszu geopolitycznego w regionie międzymorza bałtycko-czarnomorskiego, co w końcu spowodowało kolejny rozbiór Polski przed II wojną światową. Powinniśmy wyciągnąć wnioski z przeszłości. Mamy obowiązek uniemożliwić powtórkę tego tragicznego scenariusza.

ZOBACZ TAKŻE:

Bez wolnej Ukrainy nie będzie też wolnej Europy – szef Sztabu Generalnego WP RP

W Donbasie rozstrzyga się losy całej Europy – Wiceminister Spraw Zagranicznych RP

„Europa nie ma przyszłości bez Ukrainy” – zauważył Timothy Snyder, specjalista z zakresu historii Europy Środkowej i Wschodniej, profesor Yale University.

Jeśli społeczność międzynarodowa pozwoli Putinowi zdestabilizować i przejąć kontrolę nad 45-milionowym europejskim krajem, to cały system międzynarodowego bezpieczeństwa zawali się jak domek z kart, a Europa znajdzie się w cieniu brutalnego barbarzyńskiego despotyzmu. Imperium Zła ponownie wydostanie się z mroku niepamięci, a świat pogrąży się w ciemnym okresie chaosu, konfliktów oraz poważnych wyzwań i zagrożeń dla globalnego bezpieczeństwa…

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Ekspansja zła. Wojny i konflikty zbrojne z udziałem Rosji (Infografika)

Patruszew: Doprowadzimy do wojny w Europie Środkowo-Wschodniej

Wróg u bram

Rosja nadal tworzy „pas niestabilności” wzdłuż swej granicy (MAPA)

Kreml przygotowuje inwazję. Ogłoszono datę i liczbę wojsk

Rośnie ryzyko wojny! Putin przerzuca armię na Białoruś

Ćwiczenia Zapad-2017. Poważne zagrożenie dla Polski i krajów bałtyckich

Ćwiczenia Zapad-2017 – zagrożeniem dla całej Europy

Zagrożenie ze strony Rosji dla Zachodu wzrasta – wywiad Niderlandów

Antypolonizm. Zwyczajny rosyjski faszyzm

Rosyjski faszyzm rośnie w siłę! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Volker nie wykluczył rosyjskiej agresji pod pozorem manewrów Zapad’17

Putin o NATO: „Udusimy ich wszystkich”

„Masowe wezwania rezerwistów” w Obwodzie Kaliningradzkim

Po Ukrainie, Putin może zaatakować kraje bałtyckie i Polskę

Dziś Gruzja, jutro Ukraina… Film dokumentalny „Przyjaźń w cieniu Kremla”

Ruskie idą. Сo grozi światu?