Zachód powinien wyciągnąć wnioski z doświadczeń Ukrainy, z którą Rosja toczy wojnę hybrydową. Wolność słowa powinna mieć pewne ograniczenia, jeśli chodzi o bezpieczeństwo narodowe – powiedział w komentarzu dla portalu Guildhall David Stulík, starszy analityk w czeskim think tanku European Values.

Ukraińskie doświadczenia w przeciwdziałaniu rosyjskiej agresji hybrydowej są ważne dla Zachodu zarówno z punktu widzenia badania strategii i taktyki rosyjskich operacji hybrydowych, jak iz punktu widzenia metod przeciwdziałania im.

„Po rewolucji 2014 roku Ukraina przestała być przedmiotem stosunków międzynarodowych, nabrała podmiotowości, w tym w kwestii bezpieczeństwa międzynarodowego. Teatr pozamilitarnej konfrontacji na Ukrainie jest ważny dla Zachodu zarówno z punktu widzenia analizy strategii i taktyki rosyjskiej agresji hybrydowej, jak i z punktu widzenia ukraińskich doświadczeń przeciwdziałania takim działaniom Federacji Rosyjskiej. Warto podkreślić, że ta wymiana doświadczeń między Ukrainą a Zachodem już się odbywa”.

David Stulík

Starszy analityk w czeskim think tanku European Values

„Ukraina wnosi swój wkład, na przykład kiedy w 2014 i 2015 roku na Ukrainie zaczęli blokować rosyjskie kanały telewizyjne, w Europie nie było jasnego zrozumienia, dlaczego tak się stało, to dziś sankcje dla trzech de iure kanałów telewizyjnych używanych przez Rosję [w celu prowadzenia wojny informacyjnej] są postrzegane [na Zachodzie] ze zrozumieniem. To ważny przykład dla Europy, ponieważ pokazuje, że wolność słowa ma pewne ograniczenia, jeśli chodzi o bezpieczeństwo narodowe”

– podkreślił ekspert think tanku European Values.

PRZECZYTAJ:

Ukryta wojna przeciwko Zachodowi. Doktryna generała Gierasimowa

„Ogólnie rzecz biorąc, należy zauważyć, że dzisiaj, przeciwstawiając się hybrydowej agresji Moskwy, Ukraina i Zachód działają jako partnerzy, kiedy obie strony mają sobie coś do zaoferowania, to jest bardzo ważne, taka interakcja jest dziś skuteczna. Doświadczenie w przeciwdziałaniu operacjom informacyjnym i prowadzeniu działań wojennych”

– w tych sprawach działamy skutecznie.

Jagiellonia.org

TO JEST ROSYJSKA WOJNA HYBRYDOWA PRZECIWKO ZACHODOWI

Moskwa podsyca kłótnie, nienawiść i zamieszki w krajach zachodnich. Kreml dokłada wszelkich starań, aby skłócić czarnoskórych i białych, republikanów i demokratów w USA, Europejczyków i Amerykanów, Polaków i Ukraińców, muzułmanów i chrześcijan, zwolenników tradycyjnych wartości i przedstawicieli LGBT, prawicę i lewicę, zwolenników w Polsce PiS-u i PO …

Rosyjskie trolle i agenci wpływów skupiają się na podsycaniu w państwach zachodnich konfliktów we wszystkich sferach: społecznej, politycznej, socjalnej, rasowej, etnicznej i religijnej. To jest wojna hybrydowa. Kreml prowadzi wojnę hybrydową przeciwko Zachodowi. Dopóki tego sobie nie uświadomimy, wszyscy będziemy marionetkami w rękach lalkarzy z Kremla, Łubianki i fabryki trolli z Olgino.

Włodzimierz Iszczuk

Redaktor naczelny portalu Jagiellonia.org i czasopisma „Głos Polonii”