Władze rosyjskie prowadzą kampanie informacyjne przeciwko Polsce. Wszystko po to, by osłabić wizerunek kraju na arenie międzynarodowej, w szczególności w Unii Europejskiej i NATO. Rosja chce, aby Polska kojarzyła się z krajem, który nieustannie stwarza problemy w Unii Europejskiej, a także stanowi zagrożenie dla stabilności ze względu na politykę „rusofobiczną” – stwierdził w wywiadzie dla portalu Сyberdefence24 Stanisław Żaryn, Rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych.

„To, co dla nas jest największym zagrożeniem, to aktywność Federacji Rosyjskiej. Rosja prowadzi działania oparte na kłamstwie, manipuluje obrazem Polski, NATO, Zachodu, świadomie i cynicznie kłamie po to, by osiągać swoje cele, a przy okazji nam szkodzić. Kłamstwo stało się sposobem oddziaływania Rosji na inne państwa. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że działania dezinformacyjne i propagandowe są powiązane z innymi narzędziami, które stosuje Rosja. Dlatego to właśnie z tego kierunku może przyjść największe zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego naszego kraju – operacje dezinformacyjne są elementem szerszej palety środków stosowanych przez Rosję przeciwko Polsce”.

Stanisław Żaryn

Rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych

Według urzędnika, Rosja wykorzystuje także prorosyjskie środowiska w różnych krajach świata do szerzenia propagandy.

PRZECZYTAJ:

Stanisław Żaryn: „Rosja angażuje się wszędzie tam, gdzie wyczuwa szansę na pogłębienie dotychczasowych podziałów”

Żaryn powiedział, że szereg wpływowych mediów rosyjskich na podstawie kilku indywidualnych komentarzy internautów pod artykułem na stronie Gazety Wyborczej stwierdziło, że Polska planuje atak na Obwód Kaliningradzki. Wówczas pojawiło się kilka publikacji, w których stwierdzono, że wiosną Warszawa rzekomo chciała aneksować te tereny.

Moskwa, szerząc to rażące kłamstwo, chciała przekonać mieszkańców Zachodu, że działania Polski mogą doprowadzić do poważnego konfliktu zbrojnego. Takie działania pokazują, że Kreml chce przedstawić Warszawę jako prowokatora. Moskwa chce, aby sojusznicy Polski traktowali ją z pewną nieufnością.

„Kreml sięga po różne agresywne sposoby, by wzmacniać swoje interesy w naszym regionie i wspomagać taki rozwój wydarzeń w polityce międzynarodowej, który pozwoli Rosji utrzymać dominację energetyczno-polityczną, ale także wojskową w Europie Środkowo-Wschodniej. Polska jest najważniejszym krajem Europy Wschodniej, a co ważniejsze jest największym krajem na wschodniej flance NATO”

– powiedział wpływowy urzędnik.

„Podejście Rosji do Polski, a szerzej do NATO sprawia, że działania dezinformacyjne Rosji stanowią dla nas największe wyzwanie, a nawet zagrożenie. Szczególnie, że Rosja posiada zdolności reprodukowania treści dezinformacyjnych w innych obszarach językowych”

– ostrzegł Rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych.

CAŁY WYWIAD CZYTAJ TU>>>

Jagiellonia.org, Сyberdefence24

ZOBACZ TAKŻE:

Znajdź sobie pożytecznego idiotę. 7 przykazań rosyjskiej wojny informacyjnej

Europa Umiera? Za aktywną działalnością terrorystów w Europie i USA stoi Kreml – oficer FSB

Rosyjski ślad w amerykańskich protestach. Raport Instytutu Badań Globalnych Zagrożeń i Demokracji

To jest wojna! Propaganda antyamerykańska jest częścią wojny informacyjnej przeciwko Polsce

Wojna informacyjna. Prorosyjscy propagandziści uderzają w sojusz Polski ze Stanami Zjednoczonymi