Podczas dzisiejszej debaty w Parlamencie Europejskim wiceszefowa Komisji Europejskiej Viera Jourova ma poprzeć Polskę w kontekście ostatnich sporów historycznych z Rosją na temat przyczyn wybuchy II wojny światowej i postawy Polski w okresie przedwojennym.

Z tekstu przemówienia Jurovej, udostępnionego PAP wynika, że ma ona powiedzieć, że „Komisja Europejska w pełni odrzuca wszelkie fałszywe twierdzenia, które próbują zniekształcać historię II wojny światowej lub przedstawiać ofiary, takie jak Polska, jako sprawców”.

Jak informuje Polskie Radio, dziś eurodeputowani będą debatować w Parlamencie Europejskim na temat „przeinaczania historii europejskiej i pamięci o II wojnie światowej w związku ze słowami, jakie padły w ostatnim czasie z ust prezydenta Rosji Władimira Putina”.

Jourova ma w swoim przemówieniu przypomnieć, że Unia Europejska „powstała z popiołów II wojny światowej i Holokaustu”, podczas gdy świat był podzielony z powodu zimnej wojny i „te fakty historyczne nie podlegają dyskusji”. Ma się także odnieść do paktu Ribbentrop-Mołotow, który „umożliwił atak na Polskę przez nazistowskie Niemcy 1 września 1939 roku, a następnie wojska sowieckie 17 września. Wydarzenia te zapoczątkowały drugą wojnę światową – to fakty”.

Viera Jourova ma także podkreślić, że „zniekształcenie faktów historycznych to zagrożenie dla demokratycznych społeczeństw i należy się im przeciwstawiać, jak tylko jest to możliwe”.

W imieniu Komisji Europejskiej jej wiceszefowa, Vera Jourova, zadeklaruje podczas debaty w Parlamencie Europejskim na temat rosyjskich manipulacji historycznych, że nie będzie tolerować ataków na Polskę i jest w pełni solidarna z Polakami – podaje PAP.

Jak informowaliśmy wczoraj, otwierając wiosenna sesję Rosyjskiej Dumy, jej przewodniczący Wiaczesław Wołodin zaatakował Polskę oskarżeniami o antysemityzm.

Kilka godzin później przewodniczący komisji spraw zagranicznych Dumy Państwowej Leonid Słuckij, komentując rezolucję przyjętą 9 stycznia przez polski Sejm, jego zdaniem destrukcyjną, obiecał zdecydowany sprzeciw rosyjskich deputowanych „wobec fałszowania historii przez Polskę” na arenie międzynarodowej.

Rosyjski polityk zapowiedział, że Rosja złoży w Radzie Europy projekt rezolucji potępiającej Polskę za „próbę sfałszowania prawdy historycznej” w sprawie przyczyn wybuchu II wojny światowej.

Słucki chce, aby rosyjscy parlamentarzyści w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy przekonywali kolegów z innych krajów członkowskich do poparcia rezolucji, ale nie tylko.

Źrodło: PolskieRadio.pl, Kresy24.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Putin tworzy wizerunek wroga Polaka: przedwojennego ambasadora RP w Berlinie nazwał „swołoczą i antysemicką świnią”