W Kijowie odbyły się dziś polsko-ukraińskie negocjacje międzyrządowe, którym przewodniczyli premierzy obu państw. Podpisano szereg dokumentów dot. energetyki, obronności, współpracy transgranicznej i celnej, polityki ekologicznej, polityki regionalnej, odbudowy Ukrainy oraz współpracy w zakresie pamięci narodowej.

Premier Mateusz Morawiecki wskazał na konferencji prasowej w Kijowie, że podpisane polsko-ukraińskie memoranda mogą stać się przedsionkiem do nowego traktatu. Mówiąc o całkiem nowej jakości polsko-ukraińskich relacji stwierdził, że „Rosja jest coraz bardziej przerażona”.

W Kijowie odbyły się dziś polsko-ukraińskie konsultacje międzyrządowe pod przewodnictwem premierów obu państw. Polski rząd jest pierwszym, który przeprowadził z rządem Ukrainy rozmowy w tego typu formacie po wybuchu wojny.

„Myślę, że Rosja jest coraz bardziej przerażona relacjami polsko-ukraińskimi. Tym jak te relacje rosną, krzepną, tężeją. Jak jesteśmy w stanie budować przyszłość w oparciu o teraźniejszość”.

Mateusz Morawiecki

Prezes Rady Ministrów

Ocenił, że Polska i Ukraina są „uzupełniającymi się w ogromnym stopniu państwami”.

„Ten potencjał został na Kremlu dostrzeżony i rzeczywiście ta nasza współpraca rodzi się w tak przyspieszonym tempie, w tym jakże trudnym czasie (…) tworzy zupełnie nową perspektywę, o której mogliśmy tylko marzyć”

– podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Zwrócił uwagę, że w ten sposób realizuje się marzenie śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

PRZECZYTAJ:

Mateusz Morawiecki przedstawił 10-punktowy plan Polski, Słowenii i Czech na rzecz ratowania Ukrainy

Premier ocenił, że podpisane memoranda „stanowią przedsionek do zupełnie innej współpracy”.

„Do takiej współpracy jakiej do tej pory Ukraina nie miała z żadnym innym państwem. One być może będą stanowiły przedsionek do nowego traktatu polsko-ukraińskiego, o którym będziemy dyskutować w najbliższych tygodniach, miesiącach i kwartałach”

– zaznaczył.

Chodzi o podpisane dokumenty dot. energetyki, obronności, współpracy transgranicznej i celnej, polityki ekologicznej, polityki regionalnej, odbudowy Ukrainy oraz współpracy w zakresie pamięci narodowej.

W czasie wizyty polskiego rządu w Kijowie premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński spotkali się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, który odznaczył ich Orderem Jarosława Mądrego drugiej klasy, podaje Fronda.pl powołując się na PAP.

Po konsultacjach premier Morawiecki i wicepremier Kaczyński spotkali się z prezydentem Ukrainy.

„Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uhonorował premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego Orderem Jarosława Mądrego drugiej klasy”

– przekazał premier Ukrainy Denys Szmyhal.

„Prezydent odznaczył naszych prawdziwych przyjaciół, naszych braci za nieustanną pomoc zarówno przed rozpoczęciem wojny jak i po jej rozpoczęciu”

– podkreślił.

Źródło: PAP, Fronda.pl

https://twitter.com/MorawieckiM/status/1532053753842610187

https://twitter.com/MorawieckiM/status/1532078403004018688

ZOBACZ TAKŻE:

Mateusz Morawiecki: To nie wojna, lecz ludobójstwo. Sankcje są niewystarczające

Rosyjskie ludobójstwo na Ukrainie. Premier Morawiecki żąda zwołania Rady Europejskiej

Premier Morawiecki skrytykował UE za niechęć do wprowadzenia ostrzejszych sankcji wobec Rosji