W wyniku kontrofensywy Sił Zbrojnych Ukrainy wśród najeźdźców szerzą się paniczne nastroje – czytamy w komunikacie dowództwa operacyjnego „Południe” SZU, podaje agencja prasowa Ukrinform.

Raszyści nadal prowadzą działania bojowe na okupowanej linii obrony. Nie mogąc posuwać się naprzód, rosyjscy okupanci intensyfikują ataki powietrzne i artyleryjsko-moździerzowe, jednak w wyniku udanej ofensywy wojsk ukraińskich w kierunku Południowego Bugu nieprzyjaciel opuścił wieś Mykołajiwka na północy obwodu chersońskiego, co wywołało panikę i zdemoralizowało Rosjan w innych jednostkach.

30 maja Rosjanie dwukrotnie zaatakowali pozycje ukraińskie przy użyciu pary śmigłowców Mi-24, a szereg miejscowości w rejonie Mikołajowa został trzykrotnie ostrzelany z artylerii i wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, w wyniku czego co najmniej 4 cywilów zostało rannych. Wróg uderzył w dzielnice mieszkalne i zakłady przemysłowe miasta i przedmieść Mikołajewa, uszkodził prywatny młyn, zakład przetwórstwa mięsa, prywatne domy i wodociągi.

W tym samym czasie ukraińskie jednostki rakietowe i artyleryjskie zniszczyły w ciągu dnia 78 najeźdźców, 8 czołgów, 2 haubice, jedno działo samobieżne Pion, 2 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Grad, 5 pojazdów opancerzonych i 2 pojazdy wojskowych.

Przypomnijmy, Siły Zbrojne Ukrainy posuwają się w rejonie na północ od okupowanego Chersoniu, próbując odciąć grupę wojsk rosyjskich od głównych sił na przyczółku zdobytym na prawym brzegu Dniepru. Jeśli ofensywa ukraińska się powiedzie, wojska rosyjskich najeźdźców, które znajdują się między Chersoniem a Krzywym Rogiem, mogą zostać otoczone.

PRZECZYTAJ:

Ukraińcy przekształcili „blitzkrieg” Putina w horror i piekło dla najeźdźców

WEDŁUG MINISTERSTWA OBRONY UKRAINY STRATY WOJENNE HORD PUTINOWSKO-RASZYSTOWSKICH OD 24.02.2022 r. WYGLĄDAJĄ NASTĘPUJĄCO:

30 500 zabitych;
1 358 czołgów;
3 302 pojazdów opancerzonych;
649 jednostek artylerii;
93 środków obrony przeciwlotniczej;
207 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych;
2 275 pojazdów wojskowych i cystern;
208 samolotów;
174 śmigłowców;
515 dronów bojowych;
120 pocisków manewrujących
13 okręty/kutry;
48 jednostek wyposażenia specjalnego.

Źródło: Ministerstwa Obrony Ukrainy (stan z 31.05.2022 r. 10:00)

PRZECZYTAJ:

Ukraina: Rosja musi ponieść klęskę, nie pozwolimy uratować twarz Putina

Koniec Putina i jego popleczników powinien być taki sam jak nazistów – Ben Wallace

Pokój na warunkach rosyjskich może być zaproszeniem do kolejnej wojny – Baerbock

OPINIA REDAKCJI: ROSJA PO OBALENIU PUTINA.
JAKIE WARUNKI MUSIAŁBY SPEŁNIĆ KREML, ABY LICZYĆ NA ZNIESIENIE SANKCJI?

Podczas gdy Siły Zbrojne Ukrainy będą bezlitośnie niszczyć armię rosyjską, atomowe sankcje muszą wzrastać wykładniczo. Nie ma sensu negocjować z Putinem i jego poplecznikami. Negocjować można wyłącznie z tymi, którzy przyjdą ich zastąpić. Rosyjska gospodarka umiera, Siły Zbrojne Ukrainy niszczą armię rosyjską.

Społeczność światowa powinna pomyśleć o warunkach, jakie Kreml będzie musiał spełnić po obaleniu Putina, aby Rosja powróciła do rodziny cywilizowanych narodów świata.

  1. Międzynarodowy Trybunał. Głównym warunkiem złagodzenia sankcji powinno być żądanie oddania kremlowskiego dyktatora i jego popleczników przed międzynarodowy wymiar sprawiedliwości.
  2. Denuklearyzacja Federacji Rosyjskiej. Następnym warunkiem ma być rezygnacja Moskwy z broni jądrowej.
  3. Deputinizacja Federacji Rosyjskiej. Konieczne jest żądanie, aby Rosja na zawsze porzuciła zbrodniczą imperialną politykę ekspansjonizmu oraz potępiła i na zawsze odrzuciła dziedzictwo rosyjskiego imperializmu, bolszewizmu, stalinizmu, putinizmu, raszyzmu i eurazjatyzmu we wszystkich jego przejawach. Deimperializacja putinowszko-raszystowskiej Rosji powinna przebiegać według wzoru denazyfikacji nazistowskich Niemiec.
  4. Geopoiltyczna transformacja Euroazji. Putin otwórzył geopolityczną puszkę Pandory. Krym, Donbas, Abchazja, Osetia Południowa, Naddniestrze – wszystkie te terrorystyczne enklawy muszą zostać powrócone w skład Ukrainy, Gruzji i Mołdawii. 

PRZECZYTAJ:

USA: Chcemy, aby putinowska inwazja na Ukrainę stała się strategiczną porażką Rosji

Arestowycz: Putin stoi teraz przed wyborem – traktat pokojowy albo porażka militarna

Putin chciał kwestionować nienaruszalność granic w Europie? Ok! W takim razie konieczne jest rozpoczęcie dyskusji na temat demilitarizacji i statusu obwodu kaliningradzkiego, na temat statusu Królewca! Co więcej, musimy żądać, żeby narody znajdujące się pod rządami Federacji Rosyjskiej mieli możliwości wolnego i demokratycznego rozwoju suwerenności i tożsamości narodowej w ramach prawdziwej federalizacji Rosji. Wszystkie narody mają prawo do samostanowienia. Jest to podstawowa zasada prawa międzynarodowego.

Spełnienie właśnie takich wymagań społeczności międzynarodowej byłoby odpowiednim warunkiem zniesienia sankcji wobec postputinowskiej Rosji. Do tego powinna dążyć społeczność światowa. To kwestia bezpieczeństwa europejskiego i globalnego. Każdy przyszły agresor, który zagraża demokracji i światowemu bezpieczeństwu, powinien wiedzieć, że zostanie surowo ukarany. Zbrodniczy imperializm rosyjski musi być potępiony na wieki wieków.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

NATO: Łączne straty Rosji w wojnie z Ukrainą mogą sięgnąć 30-40 tys. żołnierzy

Wojska Putina ponoszą miażdżącą porażkę. 40 proc. jednostek zostało już zniszczonych

Miażdżące straty. Cztery z dziesięciu rosyjskich armii uderzeniowych zniszczonych na Ukrainie

Miażdżące straty Putina. 13 batalionowych grup taktycznych zostało całkowicie zniszczonych, 18 straciło gotowość bojową