Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, od czasu inwazji na Ukrainę Rosja straciła 40 proc. wszystkich swoich jednostek.

„Ogólnie rzecz biorąc, na dzień 15 marca wróg utracił (całkowicie zniszczone lub utraciły zdolność bojową) do 40 proc. jednostek biorących udział w tzw. operacji na terytorium Ukrainy”.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

Ofensywa putinowskich hord została całkowicie zatrzymana, Siły Zbrojne Ukrainy rozpoczęły kontrofensywę na określonych kierunkach i przygotowują się do zakrojonej na dużą skalę kontrofensywy, która całkowicie wyzwoli Ukrainę kraj od najeźdźców –powiedział w wyaiadzie udzielonym portalu Obozrevatel Oleh Żdanow, ekspert wojskowy, pułkownik rezerwy, oficer operacyjny Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy w latach 2003-2006.

PRZECZYTAJ:

Ukraina walczy bohatersko. W niecałe 18 dni Rosja straciła więcej żołnierzy niż w dwóch wojnach czeczeńskich – Zełenski

„Całkowicie zatrzymaliśmy ofensywę wojsk rosyjskich. Mamy jeden problem – Mariupol, ale myślę, że Sztab Generalny będzie próbował go rozwiązać w najbliższych dniach. Rozpoczął się dla nas drugi etap wojny. Nadal zadajemy obrażenia rosyjskim wojskom i miażdżymy je wszędzie gdzie to możliwe. Staramy się sprowadzić liczbę ich strat do 50 proc., aby zaczęli się wycofywać”.

Oleh Żdanow

Ekspert wojskowy, pułkownik rezerwy, oficer operacyjny Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy w latach 2003-2006

Wojska rosyjskie nie osiągnęły przewagi powietrznej, słabo manewrują po nierównym terenie i nie radzą sobie z taktyką Sił Zbrojnych Ukrainy, która pokrzyżowała plany inwazji najeźdźców. Poinformowało o tym brytyjskie Ministerstwo Obrony na Twitterze, powołując się na swoje dane wywiadowcze.

https://twitter.com/DefenceHQ/status/1503983398297161728

Resort obrony Wielkiej Brytanii opublikował następujące wnioski dotyczące armii rosyjskiej:

 • Rosyjskie siły walczą o rozwiązanie problemów związanych z krajobrazem Ukrainy;
 • Wojska rosyjskie są mocno związane z systemem drogowym i niechętnie manewrują w terenie;
 • Zniszczenie mostów przez siły ukraińskie odegrało kluczową rolę w powstrzymaniu rosyjskiego natarcia;
 • Wojska rosyjskie nie są w stanie przejąć kontroli nad powietrzem, co dodatkowo ograniczało ich manewrowość i możliwości;
 • Siły Zbrojne Ukrainy umiejętnie wykorzystywują w swojej taktyce braki manewrowości wojsk rosyjskich, co zakłóca postęp armii rosyjskiej i zadaje jej znaczne straty.

PRZECZYTAJ:

Wojna na Ukrainie pokazała słabość Rosji i jej armii. Putin może zostać obalony

Podczas rosyjskiej agresji na Ukrainę (stan na 16.03.2022 r.) zginęło już dziesięciu wysokich rangą rosyjskich oficerów i generałów, w tym dowódca zmotoryzowanego czeczeńskiego pułku Gwardii Narodowej Magomed Tuszajew, informuje Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

Rosyjscy generałowie zabici na Ukrainie:

1. General major Magomed Tuszajew (141. Specjalny Pułk Zmotoryzowany Rosyjskiej Gwardii Narodowej);
2. General major Witalij Gierasimow (szef sztabu 41 Armii Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej);
3. General major Aleksander Suchowiecki (zastępca dowódcy 41 Armii Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej);
4. General major Andriej Kolesnikow (dowódca 29 Armii Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej).

PRZECZYTAJ:

Rosja błyskawicznie traci sprzęt wojskowy na Ukrainie – amerykański wywiad

Nie będzie żadnej litości dla putinowskich najeźdźców – doradca biura Zełenskiego

Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy straty wojenne hord putinowsko-raszystowskich od 24.02.2022 r. wyglądają następująco:

 • 13 800 zabitych żołnierzy;
 • 84 samolotów;
 • 108 śmigłowców;
 • 430 czołgów;
 • 1 375 pojazdów opancerzonych;
 • 43 środków obrony przeciwlotniczej;
 • 70 system rakietowych Grad;
 • 819 pojazdów wojskowych;
 • 190 jednostek artylerii;
 • 60 cystern;
 • 11 dronów bojowych;
 • 3 okręty/kutry;
 • 700 najeźdźców są wziętych do niewoli.

Źródło: Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy (stan z 16.03.2022 r. 10:00)

PRZECZYTAJ:

Miażdżące straty Putina. 13 batalionowych grup taktycznych zostało całkowicie zniszczonych, 18 straciło gotowość bojową

OPINIA REDAKCJI: ROSJA PO OBALENIU PUTINA.
JAKIE WARUNKI MUSIAŁBY SPEŁNIĆ KREML, ABY LICZYĆ NA ZNIESIENIE SANKCJI?

Podczas gdy Siły Zbrojne Ukrainy będą bezlitośnie niszczyć armię rosyjską, atomowe sankcje muszą wzrastać wykładniczo. Nie ma sensu negocjować z Putinem i jego poplecznikami. Negocjować można wyłącznie z tymi, którzy przyjdą ich zastąpić. Rosyjska gospodarka umiera, Siły Zbrojne Ukrainy niszczą armię rosyjską.

Społeczność światowa powinna pomyśleć o warunkach, jakie Kreml będzie musiał spełnić po obaleniu Putina, aby Rosja powróciła do rodziny cywilizowanych narodów świata.

 1. Międzynarodowy Trybunał. Głównym warunkiem złagodzenia sankcji powinno być żądanie oddania kremlowskiego dyktatora i jego popleczników przed międzynarodowy wymiar sprawiedliwości.
 2. Denuklearyzacja Federacji Rosyjskiej. Następnym warunkiem ma być rezygnacja Moskwy z broni jądrowej.
 3. Deputinizacja Federacji Rosyjskiej. Konieczne jest żądanie, aby Rosja na zawsze porzuciła zbrodniczą imperialną politykę ekspansjonizmu oraz potępiła i na zawsze odrzuciła dziedzictwo rosyjskiego imperializmu, bolszewizmu, stalinizmu, putinizmu, raszyzmu i eurazjatyzmu we wszystkich jego przejawach. Deimperializacja putinowszko-raszystowskiej Rosji powinna przebiegać według wzoru denazyfikacji nazistowskich Niemiec.
 4. Geopoiltyczna transformacja Euroazji. Putin otwórzył geopolityczną puszkę Pandory. Krym, Donbas, Abchazja, Osetia Południowa, Naddniestrze – wszystkie te terrorystyczne enklawy muszą zostać powrócone w skład Ukrainy, Gruzji i Mołdawii. Putin chciał kwestionować nienaruszalność granic w Europie? Ok! W takim razie konieczne jest rozpoczęcie dyskusji na temat demilitarizacji i statusu obwodu kaliningradzkiego, na temat statusu Królewca! Co więcej, musimy żądać, żeby narody znajdujące się pod rządami Federacji Rosyjskiej mieli możliwości wolnego i demokratycznego rozwoju suwerenności i tożsamości narodowej w ramach prawdziwej federalizacji Rosji. Wszystkie narody mają prawo do samostanowienia. Jest to podstawowa zasada prawa międzynarodowego.

Spełnienie właśnie takich wymagań społeczności międzynarodowej byłoby odpowiednim warunkiem zniesienia sankcji wobec postputinowskiej Rosji. Do tego powinna dążyć społeczność światowa. To kwestia bezpieczeństwa europejskiego i globalnego. Każdy przyszły agresor, który zagraża demokracji i światowemu bezpieczeństwu, powinien wiedzieć, że zostanie surowo ukarany. Zbrodniczy imperializm rosyjski musi być potępiony na wieki wieków.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Kolos na glinianych nogach. Fatalna polityka Putina wiedzie Rosję ku przepaści

Nie będzie żadnej litości dla putinowskich najeźdźców – doradca biura Zełenskiego

„Zmusimy Rosję ponieść odpowiedzialność za krwawy terror” – prokuratura Ukrainy

Rosyjscy najeźdźcy ponoszą miażdżące straty (+WIDEO, FOTO) AKTUALIZACJA

Dyplomata: „Nadchodzi czas, kiedy musi upaść ostatnie imperium zła”. Rozpad Rosji powinien stać się strategicznym celem USA, UE i Chin