Z okazji siódmej rocznicy przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych rezolucji „Integralność terytorialna Ukrainy” 47 państw ONZ złożyło oświadczenie o wojnie w Donbasie i na okupowanym Krymie. Rosja jest stroną konfliktu, a nie mediatorem – oświadczyli przedstawiciele 47 krajów w ONZ, podaje portal 24tv.ua.

Przypomnujmy, 27 marca 2014 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję w sprawie integralności terytorialnej Ukrainy.

OŚWIADCZENIE PAŃSTW ONZ:

Zgromadzenie Ogólne postawiło jasne żądania, ale Rosja nie zaprzestała okupacji Krymu. Zamiast tego nadal bezczelnie łamie prawa człowieka i buduje zdolności wojskowe na półwyspie.

Cały świat jest zaniepokojony działaniami Rosji. Są sprzeczne z prawem międzynarodowym. Próby legalizacji aneksji Krymu przez ten kraj nigdy nie zostaną uznane.

PRZECZYTAJ:

Aneksja Krymu to dopiero początek? Putin ogłosił roszczenia terytorialne wobec krajów wchodzących w skład Imperium Rosyjskiego przed 1914 rokiem

ONZ potępiła fakt destabilizacji przez Rosję sytuacji w Donbasie i zaniedbania przez Moskwę zobowiązań wynikających z porozumień mińskich.

Kraje ONZ wspierają wysiłki formatu normandzkiego i wyraźnie podkreśliają, że Rosja jest stroną konfliktu na wschodzie Ukrainy, a nie pośrednikiem. Po raz kolejny wezwano Moskwę do natychmiastowego zakończenia okupacji Krymu. Ponadto ONZ z zadowoleniem przyjęła ukraińską inicjatywę utworzenia platformy krymskiej.

PRZECZYTAJ:

ONZ wezwała Rosję do wycofania swoich wojsk z Krymu i zakończenia okupacji terytorium Ukrainy

Oświadczenie poparły Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Republika Turcji i inne kraje.

W zeszłym tygodniu podobne oświadczenie złożyły kraje G7. Ministrowie spraw zagranicznych krajów G7 wezwali Rosję do zaprzestania destabilizacji Ukrainy, zapowiadając kontynuację sankcji wobec Moskwy.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Rosja jest stroną konfliktu w Donbasie, a nie pośrednikiem – ministrowie spraw zagranicznych grupy państw G7

USA w ONZ: Rosja jest podżegaczem wojennym w Donbasie, pokojowe aspiracje Ukrainy są niezaprzeczalne

Szefowa misji USA w OBWE: Rosja jest odpowiedzialna za wszystkie zgony i obrażenia w Donbasie