Ministrowie spraw zagranicznych krajów G7 wezwali Rosję do zaprzestania destabilizacji Ukrainy, zapowiadając kontynuację sankcji wobec Moskwy – informuje Europejska Prawda powołując się na oświadczenie szefów resortów spraw zagrnicznych opublikowane przez brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

„Zdecydowanie sprzeciwiamy się przedłużaniu przez Rosję destabilizacji Ukrainy, zwłaszcza działaniom Rosji na terytorium szczególnych rejonów obwodów donieckiego i ługańskiego [ORDŁO], lekceważeniu przez nią zobowiązań wynikających z porozumień mińskich. Pełne wdrożenie porozumień mińskich to droga do pokoju. Rosja jest stroną konfliktu we wschodniej Ukrainie, a nie mediatorem” – czytamy w komunikacie.

Ministrowie z zadowoleniem przyjęli decyzję o zawieszeniu broni z 27 lipca ubiegłego roku, która znacznie ograniczyła przemoc w strefie konfliktu.

„Jednak konflikt nadal pochłania życie ludzkie i poważnie uszkadza krytyczną infrastrukturę. Ubolewamy z powodu niedawnej eskalacji militarnej formacji zbrojnych wspieranych przez Rosję na linii styku. Ubolewamy z powodu niedawnej eskalacji militarnej przeprowadzonej przez formacje zbrojne wspierane przez Rosję na linii rozgraniczenia. Wzywamy Federację Rosyjską do zaprzestania podsycania konfliktu poprzez udzielanie wsparcia finansowego i militarnego wspieranym przez nią formacjom zbrojnym we wschodniej Ukrainie, a także nadawanie obywatelstwa rosyjskiego setkom tysięcy obywateli Ukrainy”

– oświadczyli ministrowie spraw zagranicznych krajów G7.

Ministrowie zaapelowali do wszystkich stron o pełną realizację porozumień mińskich i podkreślili odpowiedzialność Rosji w kontekście jej zaangażowania w formacie normandzkim i Trójstronnej Grupy Kontaktowej w celu osiągnięcia sprawiedliwego i trwałego politycznego rozwiązania konfliktu.

„Grupa G7 jest w pełni zaangażowana we wdrażanie sankcji i będzie nadal wspierać Ukrainę”

czytamy w oświadczeniu.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

USA w ONZ: Rosja jest podżegaczem wojennym w Donbasie, pokojowe aspiracje Ukrainy są niezaprzeczalne

Szefowa misji USA w OBWE: Rosja jest odpowiedzialna za wszystkie zgony i obrażenia w Donbasie