Działania Rosji na terytorium Ukrainy, w szczególności na okupowanych terytoriach Krymu i Donbasu, doprowadziły do ​​śmierci 13 tys. osób i wysiedlenia milionów mieszkańców – powiedział we wtorek Richard Mills, przedstawiciel USA na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, informuje wydanie Dzerkało Tyżnia.

Podkreślił, że Rosja blokuje jakiekolwiek postępy w pokojowym uregulowaniu sytuacji w Donbasie, jednocześnie zbroi terrorystów.

„Ukraina jest szanowana przez kraje wspólnoty światowej. Żaden kraj nie powinien siłą zmieniać granic innego państwa. Stany Zjednoczone będą nadal wspierać Ukrainę i jej niepodległość w granicach uznanych na arenie międzynarodowej. Po 7 latach inwazji deklarujemy wsparcie dla Ukrainy. Stany Zjednoczone nigdy nie uznają aneksji Krymu, sankcje będą obowiązywać do czasu zmiany kursu przez Federację Rosyjską, dopóki Moskwa w pełni nie wypełni zobowiązań wynikających z porozumień mińskich” – podkreślił przedstawiciel USA.

Zwrócił też uwagę, że w 2020 roku Federacja Rosyjska zwiększyła presję na Ukrainę, utrzymując swój sprzęt wojskowy na okupowanym terytorium Ukrainy.

„Moskwa podszywa się pod pośrednika, ale jest agresorem i bezpośrednim uczestnikiem konfliktu, jego inicjatorem. Jednocześnie Rosja blokuje wymianę więźniów i inne inicjatywy pokojowe, by zakończyć ten konflikt. Stany Zjednoczone wyrażają zaniepokojenie ograniczeniami w dostępie do terytoriów okupowanych. Rosja i jej marionetki wykorzystują pandemię do ograniczenia dostępu do terytoriów okupowanych. Żądamy dostępu dla wszystkich pracowników organizacji humanitarnych – w tym na terytorium Donbasu i Krymu” – podkreślił przedstawiciel USA.

Przypomniał też, że po zajęciu Krymu Federacja Rosyjska zorganizowała dziesiątki morderstw i aresztowań przeciwników aneksji.

„Wzywamy Moskwę do zaprzestania takich działań. Potępiamy przymusowe wysiedlenia przywódców Tatarów krymskich. Domagamy się od Federacji Rosyjskiej zaprzestania agresji i wycofania wojsk z terytorium Ukrainy. Rosja musi zrezygnować z zastraszania Ukrainy i w pełni wdrożyć porozumienia mińskie. Zaangażowanie Ukrainy na rzecz pokojowego rozwiązania jest oczywiste i niezaprzeczalne”

– podsumował przedstawiciel USA.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Szefowa misji USA w OBWE: Rosja jest odpowiedzialna za wszystkie zgony i obrażenia w Donbasie