Odpowiedzialność za wszystkie zgony i obrażenia w Donbasie ponosi Rosja, która rozpoczęła i nadal podsyca konflikt zbrojny na wschodzie Ukrainy – powiedziała Courtney Austrian, tymczasowa szefowa misji USA w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie podczas posiedzenia Stałej Rady OBWE w Wiedniu, informuje agencja Ukrinform.

„Uważnie śledzimy doniesienia o naruszeniach zawieszenia broni we wschodniej Ukrainie. W zeszłym tygodniu nastąpił krótki okres względnej ciszy, który został przerwany przez gwałtowny wzrost – do 349 naruszeń zarejestrowanych od 5 do 7 lutego. Na szczęście w 2021 r. jest mniej ofiar wśród ludności cywilnej niż w tym samym okresie ubiegłego roku, ale można i należy zrobić więcej. Tylko w ostatnim tygodniu co najmniej dwóch żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy zostało zabitych, a kilku innych zostało rannych w wyniku eksplozji urządzenia wybuchowego. Rosja ponosi odpowiedzialność za zabitych i okaleczonych w konflikcie, który rozpoczęła i nadal podsyca”

– powiedziała amerykańska dyplomatka i dodała, że wzrost przemocy w Donbasie w miniony weekend pokazał, że „Rosja jest w stanie zarządzać poziomem przemocy na Ukrainie, kiedy tylko zechce”.

„I to jest wyraźne przypomnienie, że Rosja kontroluje konflikt na Ukrainie. Fakt ten również podkreśla potrzebę realizacji porozumień mińskich, począwszy od wycofania przez Rosję jej sprzętu wojskowego i zakończenia wsparcia dla formacji zbrojnych, marionetek i innych ugrupowań”

– podkreśliła Austrian.

Przedstawicielka USA w OBWE wezwała Rosję do wykazania woli politycznej w negocjacjach w sprawie pokojowego rozwiązania konfliktu w Donbasie.

„Jeżeli liczymy na rzeczywisty postęp w kierunku pokojowego i trwałego rozwiązania tego konfliktu, to Rosja musi zaprzestać daremnych wysiłków zaprzeczenia swojej roli w konflikcie i wykazać taką samą wolę polityczną, jaką wykazuje Kijów. Tylko wtedy, gdy Rosja to zrobi, będzie można poczynić postępy w realizacji celów nakreślonych przez przywódców czwórki normandzkiej na szczycie w 2019 r.”

– podsumowała szefowa misji USA w OBWE.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Rosja wchłonie Białoruś, by uczynić ją trampoliną do inwazji na Polskę i państwa bałtyckie

Kreml przygotowuje się do uderzenia w region bałtycki – była wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej

Rosja szykuje się do wojny przeciwko krajom regionu bałtycko-czarnomorskiego – były ambasador Ukrainy na Białorusi