Na Ukrainie rosyjscy najeźdźcy nie są nazywani „zwierzętami” wyłącznie dlatego, że Ukraińcy nie chcą urazić zwierząt takim porównaniem. Nie pozwolimy, aby dyplomacja była wykorzystywana do przedłużania cierpień Ukraińców. Ukraińcy „będą walczyć tak długo, jak będzie trzeba w obronie swojej ojczyzny i zaprowadzeniu trwałego pokoju”. Rosyjscy najeźdźcy muszą wycofać się terytorium Ukrainy – powiedział minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba w wywiadzie udzielonym wydaniu Bild.

„Nie pozwolimy, aby dyplomacja przedłużyła nasze cierpienie i po prostu przeniosła w czasie kolejną fazę wojny. Nie umieją walczyć i wygrać uczciwą wojnę, więc zabijają, gwałcą i niszczą. […] Na Ukrainie nawet nie nazywamy Rosjan zwierzętami, bo zwierzęta zachowują się lepiej niż oni”.

Dmytro Kułeba

Minister spraw zagranicznych Ukrainy

Kułeba po raz kolejny powtórzył, że celem Ukrainy jest całkowite przywrócenie jej integralności terytorialnej w granicach lat 1991-2014, wraz z Krymem i Donbasem.

Szef ukraińskiej dyplomacji podkreślił też, że przywódca rosyjskich okupantów Władimir Putin „przeliczył się” i „nie docenił Ukraińców i przyjaciół, którzy nas wspierają na całym świecie”.

PRZECZYTAJ:

Arestowycz: Putin stoi teraz przed wyborem – traktat pokojowy albo porażka militarna

„Osiągnięcia” Putina. Ukraina niszczy jego armię, a Finlandia i Szwecja przystąpią do Sojuszu Północnoatlantyckiego

Dodał też, że w tej wojnie najbardziej uderzyło go to, jak „bezwzględni są najeźdźcy, ile popełniają okrucieństw”.

Dla Ukrainy są sprawy fundamentalne – po Buczy, Gostomelu, Mariupolu itp. nie chcemy mieć sąsiada, który za rok czy dwa znów nas zaatakuje. Misją Ukrainy w tej wojnie jest raz na zawsze powstrzymanie rosyjskiej agresji – oświadczył Mychajło Podolak, doradca Szefa Biura Prezydenta Ukrainy, podaje portal 24tv.ua.

Nie możemy dopuścić żadnych [nowych porozumień] – „Mińsk” – „Mińsk-1”, „Mińsk-2”, a teraz „Mińsk-3” i „Mińsk-4”. Dlatego musimy wyzwolić wszystkie nasze terytoria, a to jest kwestia czasu, gotowości, gromadzenia broni, mobilizacji społeczeństwa. […] Nie ma określonych ram czasowych, kiedy to się stanie. Ale musimy zrobić wszystko, aby wojna się nie powtórzyła.

Mychajło Podolak

Doradca Szefa Biura Prezydenta Ukrainy

Podolak wyraził opinię, że Rosja w obecnym kształcie istnieje tylko dzięki ekspresjonizmowi – chęci zniszczenia sąsiadów, odebrania im czegoś. „Jedyną rzeczą, którą sprzedają światu, jest horror i groźba inwazji na obce państwo, skromnie nazywając to „specjalną operacją wojskową” – powiedział Podolak i dodał, że głównym zadaniem dzisiejszej Ukrainy jest wyrzucenie Rosji z naszego terytorium:

„Musimy zatrzymać Rosję i zepchnąć ją z powrotem do granic Ukrainy. Zrobimy to niestety dużym kosztem”.

Zaznaczył, że Ukraina ma teraz naprawdę możliwość powstrzymania Rosji raz na zawsze, ale to wymaga czasu.

„Nie możemy zakończyć wojny w tym miesiącu, ale możemy w tym roku. Przepis na zwycięstwo jest prosty: prawdziwe embargo na ropę + czołgi, samoloty i artyleria. Zakończmy to razem”

– wezwał Mychajło Podolak na Twitterze.

Przypomnijmy, kilka dni temu minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba oświadczył, że Ukraina może zadowolić się jedynie całkowitym przywróceniem integralności terytorialnej kraju, wraz z powrotem Krymu i Donbasu.

Jeśli wcześniej Ukraina zgodziłaby się przyznać, że pokonała Rosję, gdyby udało się zepchnąć siły okupacyjne z powrotem na pozycje, które istniały 23 lutego, to teraz Ukraina uzna za zwycięstwo wyłącznie wyzwolenie wszystkich swoich tymczasowo okupowanych terytoriów, w tym Krymu – stwierdził minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba w wywiadzie dla Financial Timesopublikowanym 10 maja.

Według szefa MSZ Ukrainy, w pierwszych miesiącach wojny sytuacja wyglądała inaczej – Kijów uważał, że w ówczesnych warunkach zwycięstwem dla niego będzie „wycofanie wojsk rosyjskich na zajmowane przez nich pozycje przed 24 lutego i zapłata za szkody”, jednak podpisanie Lend Lease Act przez prezydenta Stanów Zjednoczonych zmieniło sytuację, układ sił i cele wojny dla Ukrainy.

PRZECZYTAJ:

Koniec Putina i jego popleczników powinien być taki sam jak nazistów – Ben Wallace

Dysponując nowoczesną bronią, Ukraina będzie mogła zadać miażdżącą klęskę rosyjskim najeźdźcom. Kuleba zauważył, że porażka rosyjskich wojsk i floty pozwoli Ukrainie na ponowne otwarcie portów na Morzu Czarnym i ożywienie gospodarki eksportowej.

Otrzymawszy „jeszcze większe wsparcie militarne”, Ukraina będzie mogła odeprzeć najeźdźców z obwodu chersońskiego, a także „pokonać Flotę Czarnomorską i odblokować przepływ [statków]” – podkreślił szef resortu spraw zagranicznych Ukrainy.

Jednocześnie Kuleba przyznał, że w końcu, z powodu zbyt dużego rozlewu krwi, Ukraina być może będzie musiała wynegocjować zakończenie wojny. W tym przypadku Kijów chciałby „zbliżyć się do nieuchronnego momentu z najsilniejszymi kartami”.

PRZECZYTAJ:

Nuland: Celem USA jest całkowita strategiczna klęska Putina

Pokój na warunkach rosyjskich może być zaproszeniem do kolejnej wojny – Baerbock

Nuland: Użycie broni jądrowej przeciwko Ukrainie zakończy się katastrofą dla Putina

USA: Chcemy, aby putinowska inwazja na Ukrainę stała się strategiczną porażką Rosji

Historyczne spotkanie na bazie w Ramstein. 40 krajów utworzyło koalicję antyputinowską

OPINIA REDAKCJI: ROSJA PO OBALENIU PUTINA.
JAKIE WARUNKI MUSIAŁBY SPEŁNIĆ KREML, ABY LICZYĆ NA ZNIESIENIE SANKCJI?

Podczas gdy Siły Zbrojne Ukrainy będą bezlitośnie niszczyć armię rosyjską, atomowe sankcje muszą wzrastać wykładniczo. Nie ma sensu negocjować z Putinem i jego poplecznikami. Negocjować można wyłącznie z tymi, którzy przyjdą ich zastąpić. Rosyjska gospodarka umiera, Siły Zbrojne Ukrainy niszczą armię rosyjską.

Społeczność światowa powinna pomyśleć o warunkach, jakie Kreml będzie musiał spełnić po obaleniu Putina, aby Rosja powróciła do rodziny cywilizowanych narodów świata.

  1. Międzynarodowy Trybunał. Głównym warunkiem złagodzenia sankcji powinno być żądanie oddania kremlowskiego dyktatora i jego popleczników przed międzynarodowy wymiar sprawiedliwości.
  2. Denuklearyzacja Federacji Rosyjskiej. Następnym warunkiem ma być rezygnacja Moskwy z broni jądrowej.
  3. Deputinizacja Federacji Rosyjskiej. Konieczne jest żądanie, aby Rosja na zawsze porzuciła zbrodniczą imperialną politykę ekspansjonizmu oraz potępiła i na zawsze odrzuciła dziedzictwo rosyjskiego imperializmu, bolszewizmu, stalinizmu, putinizmu, raszyzmu i eurazjatyzmu we wszystkich jego przejawach. Deimperializacja putinowszko-raszystowskiej Rosji powinna przebiegać według wzoru denazyfikacji nazistowskich Niemiec.
  4. Geopoiltyczna transformacja Euroazji. Putin otwórzył geopolityczną puszkę Pandory. Krym, Donbas, Abchazja, Osetia Południowa, Naddniestrze – wszystkie te terrorystyczne enklawy muszą zostać powrócone w skład Ukrainy, Gruzji i Mołdawii. 

Putin chciał kwestionować nienaruszalność granic w Europie? Ok! W takim razie konieczne jest rozpoczęcie dyskusji na temat demilitarizacji i statusu obwodu kaliningradzkiego, na temat statusu Królewca! Co więcej, musimy żądać, żeby narody znajdujące się pod rządami Federacji Rosyjskiej mieli możliwości wolnego i demokratycznego rozwoju suwerenności i tożsamości narodowej w ramach prawdziwej federalizacji Rosji. Wszystkie narody mają prawo do samostanowienia. Jest to podstawowa zasada prawa międzynarodowego.

Spełnienie właśnie takich wymagań społeczności międzynarodowej byłoby odpowiednim warunkiem zniesienia sankcji wobec postputinowskiej Rosji. Do tego powinna dążyć społeczność światowa. To kwestia bezpieczeństwa europejskiego i globalnego. Każdy przyszły agresor, który zagraża demokracji i światowemu bezpieczeństwu, powinien wiedzieć, że zostanie surowo ukarany. Zbrodniczy imperializm rosyjski musi być potępiony na wieki wieków.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

NATO: Łączne straty Rosji w wojnie z Ukrainą mogą sięgnąć 30-40 tys. żołnierzy

Wojska Putina ponoszą miażdżącą porażkę. 40 proc. jednostek zostało już zniszczonych

Miażdżące straty. Cztery z dziesięciu rosyjskich armii uderzeniowych zniszczonych na Ukrainie

Miażdżące straty Putina. 13 batalionowych grup taktycznych zostało całkowicie zniszczonych, 18 straciło gotowość bojową