„Portal trwale zaangażowany w rosyjską dezinformację przeciwko Zachodowi publikuje artykuł insynuując, że w Polsce <<coraz większą popularność>> zyskują <<ruchy nacjonalistyczne i neonazistowskie>>. Nagłaśniane tezy wpisują się w walkę informacyjną przeciwko RP”

– pisze na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, załączając zrzuty ekranu z tekstem z rosyjskiego portalu baltic.ru.

Wspomniany artykuł pojawił się na portalu 1 marca. Prezentowany jest on jako portal analityczny, poświęcony krajom poradzieckim, szczególnie bałtyckim. Działa w Kaliningradzie.

Jak informuje dalej Żaryn:

„Tekst jest oparty na wypowiedzi parlamentarzysty z Białorusi, który skrytykował inicjatywę marszu w Hajnówce będącego częścią obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.

Dodał:

„Przy tej okazji Andrei Savinykh insynuuje, że w Polsce odradzają się ruchy neonazistowskie, czego dowodem ma być… wydana wraz z komentarzem historycznym książka Mein Kampf, a także ustanowienie dnia pamięci o Żołnierzach Wyklętych”.

Rzecznik informuje równie, że białoruska oraz rosyjska propaganda oskarża też Polskę:

„[…] o rewizjonizm historyczny, który przejawiać się ma brakiem zgody na rosyjskie kłamstwa na temat «wyzwolenia» Polski w 1945 r. Władze RP są również poddawane krytyce z uwagi dekomunizację przestrzeni publicznej w Polsce”.

Dodał:

„Propaganda rosyjska i białoruska wykorzystują motywy historyczne w bieżącej walce politycznej przeciwko Polsce. Polska stała się jednym z głównych celów rosyjskiej i białoruskiej propagandy, która wykorzystuje zarówno bieżące jak i historyczne wątki”.

Portal trwale zaangażowany w rosyjską dezinformację przeciwko Zachodowi publikuje artykuł insynuując, że w Polsce „coraz większą popularność” zyskują „ruchy nacjonalistyczne i neonazistowskie”. Nagłaśniane tezy wpisują się w walkę informacyjną przeciwko RP.

https://twitter.com/tvp_info/status/1369033547927937027

Źródło: Twitter, PAP, Fronda.pl

PRZECZYTAJ:

„Orwell opisał, jak to działa”. Byli pracownicy rosyjskiej farmy trolli odsłonili kurtynę putinowskiego imperium kłamstw

Wojna hybrydowa. „Działania dezinformacyjne Rosji stanowią dla nas największe wyzwanie” – Rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych

Właściciel rosyjskiej „farmy trolli” i asystent byłego szefa sztabu wyborczego Trumpa są poszukiwani przez Federalne Biuro Śledcze (FBI)

Działalność rosyjskich mediów nie ma nic wspólnego z wolnością słowa – szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy