Państwa członkowskie NATO podczas rozmów ostrzegały Rosję na temat tego, co się stanie, jeśli Władimir Putin zdecyduje się na bezpośrednią inwazję na Ukrainę, twierdzi były szef wywiadu ukraińskiego, generał armii Mykoła Małomuż – informuje portal Replyua.net powołując się na Apostrophe.ua.

Według generała, zachodni partnerzy, w tym Trump, wraz z Chinami przeprowadzili rozmowy z Rosją i wyjaśnili Putinowi, co stanie się z Federacją Rosyjską w przypadku bezpośredniej inwazji Rosji na Ukrainę.

„Na dziś – zgodnie z naszymi danymi i według danych naszych zachodnich partnerów (właśnie wróciłem z Londynu, a wcześniej byłem w USA) – negocjacje z Rosją z udziałem Trumpa, innych zachodnich partnerów, a nawet Chin wskazują, że istnieje silny środek odstraszający, zarówno ze strony przywódców NATO, jak i ze strony liderów zachodnich, zapobiegający potencjalnym atakom Rosji na dużą skalę”

– powiedział gen. Małomuż.

Według niego, jeśli Putin zdecyduje się na bezpośrednią inwazję, to złamie światowy model bezpieczeństwa, a następnie sojusz Północnoatlantycki będzie musiał odblokować swoją neutralność w konflikcie rosyjsko-ukraińskim. Generał jest przekonany, że w przypadku otwartej rosyjskiej agresji NATO użyje swoich sił, w tym dywizje pancerne rozmieszczone w Europie..

„Znam pozycję przywódców państw NATO: jeśli Rosja przejdzie do ofensywy, nie będzie takiego odstraszania, jak podczas aneksji Krymu i zajęcia części Donbasu. To już będzie inny paradygmat. Nawet jeśli mówimy o nieoficjalnym formacie, mamy informacje na temat negocjacji między przywódcami Europy i Stanów Zjednoczonych z Putinem”

– twierdzi były szef Służby Wywiadu Zagranicznego Ukrainy.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

USA: Ukraina i Gruzja są długoterminowymi bastionami chroniącymi Zachód przed agresją Rosji

Departament Stanu: „Ukraina i Gruzja są członkami Zachodu”

W jedności siła. Nordycka Współpraca Obronna (NORDEFCO) wzorcem dla państw Międzymorza