26 kwietnia 2022 r. na spotkaniu w niemieckim Ramstein w amerykańskiej bazie wojskowej powstała nowa koalicja proukraińska – 40 krajów zgodziło się, by koordynować pomoc wojskową dla Kijowa w celu odparcia rosyjskiej agresji i powstrzymania ludobójstwa zorganizowanego przez zbrodniarza wojskowego Władimira Putina.

„Ukraina wykonała wspaniałą pracę, broniąc swojej suwerenności przed niesprowokowaną inwazją Rosji. A ukraińskie męstwo i umiejętności przejdą do historii wojskowości. Pamiętamy, że bitwa o Iwo Jimę trwała 36 dni, zaś operacja w Ardenach 40 dni. A Ukraina odpiera ataki wojsk rosyjskich już od 62 dni. Wasz opór daje inspirację wolnemu światu, jeszcze większą determinację NATO i chwałę Ukrainie”.

Lloyd Austin

Sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych

PRZECZYTAJ:

Szef Pentagonu: Rosja przegrywa bitwę o Ukrainę. Chcemy ją osłabić tak bardzo, żeby nie mogła już nikogo zaatakować

Zebrani w Ramstein dyskutowali o tym, jak koordynować działania na rzecz pomocy wojskowej dla Ukrainy zarówno na potrzeby natychmiastowej obrony, jak iw przyszłości.

„Wszyscy jesteśmy zdeterminowani, by pomóc Ukrainie wygrać dziś i zbudować siłę na jutro – Aby zapewnić, że będziemy kontynuować nasze postępy, zamierzamy przedłużyć to forum poza dzień dzisiejszy”

– powiedział szef Pentagonu na konferencji prasowej po zakończeniu spotkania.

„Jestem dumny, że mogę ogłosić, iż dzisiejsze spotkanie stanie się comiesięczną grupą kontaktową ds. samoobrony Ukrainy. Grupa kontaktowa będzie narzędziem, dzięki któremu kraje dobrej woli będą mogły zintensyfikować wysiłki, skoordynować pomoc i skoncentrować się na wygraniu dzisiejszej walki, a także przyszłych zmagań”

– zaznaczył szef resortu obrony USA.

Oprócz państw członkowskich NATO i UE na liście uczestników spotkania w Niemczech znalazły się także: Australia, Japonia, Kenia, Izrael, Nowa Zelandia, Korea Południowa i Tunezja.

Przypomnijmy, dniem wcześniej sekretarz obrony USA Lloyd Austin podczas konferencji prasowej w Polsce, komentując wyniki wizyty w Kijowie, w której uczestniczył wraz z sekretarzem stanu USA Anthonym Blinkinem, oświadczył, że:

„Rosja przegrała bitwę o Kijów. Rosja przegrywa bitwę o Ukrainę. Wierzymy, że Ukraina może zwyciężyć, jeśli w przyszłości będzie miała odpowiedni sprzęt, niezbędne wsparcie i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby przybliżyć jej zwycięstwo. Chcemy by Ukraina pozostała suwerennym, demokratycznym krajem zdolnym do obrony swojego suwerennego terytorium. […] Chcemy zobaczyć Rosję osłabioną do tego stopnia, by nie mogła robić tego rodzaju rzeczy, które robi, napadając na Ukrainę. Ona [Rosja] straciła już znaczną część potencjału militarnego i, szczerze mówiąc, znaczną część wojsk. I chcemy, aby nie byli w stanie szybko przywrócić ten potencjał”.

Przypomnijmy, 24 kwietnia szef Departamentu Stanu USA Anthony Blinken wraz z szefem Pentagonu Lloydem Austinem przybyli do Kijowa, spotkali się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i innymi urzędnikami, informuje CNN. Podczas wizyty Blinken zapewnił, że amerykańscy dyplomaci powrócą na Ukrainę w tym tygodniu, a prezydent Joe Biden wyznaczy Bridget Brink na nową ambasadorkę USA na Ukrainie i dodał, że „suwerenna niepodległa Ukraina będzie istnieć na scenie [światowej] znacznie dłużej niż Władimir Putin”.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Bellingcat: Ukraińcy zniszczyli 90 proc. najbardziej gotowych do walki wojsk Putina

NATO: Łączne straty Rosji w wojnie z Ukrainą mogą sięgnąć 30-40 tys. żołnierzy

Wojska Putina ponoszą miażdżącą porażkę. 40 proc. jednostek zostało już zniszczonych

Miażdżące straty. Cztery z dziesięciu rosyjskich armii uderzeniowych zniszczonych na Ukrainie

Miażdżące straty Putina. 13 batalionowych grup taktycznych zostało całkowicie zniszczonych, 18 straciło gotowość bojową