Rosyjskie wojska oraz ich poplecznicy w Donbasie mogą wywołać eskalację konfliktu, aby zdyskredytować siły prozachodnie, które będą przedstawione jako ukraińska „partia wojny”. W tym samym czasie będą rozpowszechniać w mediach apele o pokój od prorosyjskich kandydaci, którzy będą udawać, że są „gołębiami pokoju” – powiedział w wywiadzie dla portalu Apostrophe.ua podpułkownik Dmytro Tymczuk, deputowany Rady Najwyższej Ukrainy i koordynator bloga „Informacyjny Opór”.

Według niego, prorosyjskie siły będą starały się pokazać, że to „ukraińska partia wojny” prowadzi do intensyfikacji operacji wojskowych w Donbasie.

Ekspert uważa, że jesienią bieżącego roku możliwa jest eskalacja konfliktu, ponieważ Putin chce stworzyć sprzyjające warunki dla propagandy tez marionetek Kremla podczas kampanii wyborczej na Ukrainie.

„Siły prorosyjskie będą chciały pokazać, że »partia wojny« prowadzi do działań bojowych i kolejnej eskalacji, w wyniku której giną ludzie. Dlatego z dużym prawdopodobieństwem możemy spodziewać się eskalacji”

– powiedział ukraiński parlamentarzysta.

Przypomnijmy, wojny w Syrii i na Ukrainie nie są konfliktami lokalnymi i regionalnymi. Są to teatry rosyjskich operacji wojskowych przeciwko Zachodowi.

„Europa nie ma przyszłości bez Ukrainy” – zauważył Timothy Snyder, specjalista z zakresu historii Europy Środkowej i Wschodniej, profesor Yale University.

Jeśli kremlowski scenariusz rosyjskiej ingerencji w wybory na Ukrainie zakończy się sukcesem, będzie to geopolityczna katastrofa w skali europejskiej i globalnej. Rosyjski imperializm powstanie z popiołów i niezwłocznie zacznie destabilizować całą Europę Środkowo-Wschodnią. Kraje bałtyckie, Polska i Rumunia staną się celem rosyjskiej agresji i areną intensywnej wojny hybrydowej. W przypadku realizacji tego scenariusza cała cywilizacja zachodnia stanie nad krawędzią przepaści…

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Putin chce zdestabilizować Ukrainę i sprowokować realną wojnę domową – ekspert

Plan pod kryptonimem „Janukowycz 2.0”. Czy Julia Tymoszenko współpracuje z Kremlem?

Skorumpowany ukraiński układ walczy o przetrwanie

Ukraińcy walczą na dwóch frontach. Z Rosją – i z korupcją