USA chcą osłabienia Rosji do tego stopnia, aby nie mogła już dokonywać agresji na swoich sąsiadów – oświadczył sekretarz obrony USA Lloyd Austin podczas konferencji prasowej w Polsce, komentując wyniki wizyty w Kijowie, w której uczestniczył wraz z sekretarzem stanu USA Anthonym Blinkinem. O tym informuje oficjalna witryna Ambasady USA w Kijowie.

„Rosja przegrała bitwę o Kijów. Rosja przegrywa bitwę o Ukrainę. Wierzymy, że Ukraina może zwyciężyć, jeśli w przyszłości będzie miała odpowiedni sprzęt, niezbędne wsparcie i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby przybliżyć jej zwycięstwo. Chcemy, aby Ukraina pozostała suwerennym, demokratycznym krajem, zdolnym do obrony swojego suwerennego terytorium. […] Chcemy, aby Rosja została do tego stopnia osłabiona, aby nie mogła zrobić tego, co zrobiła podczas inwazji na Ukrainę. Ona [Rosja] straciła już znaczną część potencjału militarnego i, szczerze mówiąc, znaczną część wojsk. I chcemy, aby nie byli w stanie szybko przywrócić ten potencjał”.

Lloyd Austin

Sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych

PRZECZYTAJ:

Ukraiński „Mossad” i operacja „Dzień Sądu”. Ukraina stworzyła jednostkę specjalną do zniszczenia rosyjskich zbrodniarzy wojennych

Później rzeczniczka prasowa Białego Domu Jen Psaki powiedziała podczas briefingu, że słowa Austina odzwierciedlają stanowisko amerykańskiej administracji prezydenckiej, informuje CNN.

„Powiedziałabym, że jest to zgodne z naszym stanowiskiem, stanowiskiem prezydenta i sekretarza stanu, że zrobimy wszystko, co możliwe, aby zapobiec dążeniu Putina do podporządkowania Ukrainy, zagarnięcia jej integralności terytorialnej i suwerenności”.

Jennifer Psaki

Rzeczniczka prasowa Białego Domu