Armia zbrodniarza wojennego Putina już w pierwszej fazie wojny przeciwko Ukrainie straciła 90 proc. najlepszych gotowych do walki żołnierzy wojsk powietrznodesantowych i doświadczonych najemników – oświadczył Christo Grozew, szef portalu śledczego Bellingcat, podaje portal 24tv.ua.

„Osobiście sprawdziłem, że w pierwszej fazie wojny rosyjska armia straciła 90 proc. najlepszych żołnierzy wojsk powietrznodesantowych. To wyjątkowo dobrze wyszkolona, najważniejsza część sił zbrojnych, bez której nie jest możliwe opanowanie strategicznie ważnych obiektów, a także stolicy”.

Christo Grozew

Szef portalu śledczego Bellingcat

Oprócz tego, Rosja straciła ponad połowę gotowych do walki oddziałów, które mieli doświadczenie w działaniach bojowych podczas prawdziwej wojny – walczyli w Syrii, w krajach afrykańskich i w latach 2014 – 2015 na Ukrainie, co stanowi ogromny odsetek wszystkich doświadczonych weteranów, gotowych na prawdziwą wojnę, twierdzi szef Bellingcat.

„Później Rosjanie stracili dużą część wojsk tzw. drugiego rzutu – zginęło około 4 tys. żołnierzy. Wśród nich było wielu doświadczonych wojskowych, gotowych do udziału w walkach”

– podkreślił.

Uważa, że bez powszechnej mobilizacji Rosja nie będzie w stanie zgromadzić nawet 80 batalionowych grup taktycznych (BGT). Szef Bellingcat twierdzi, że raszyści obecnie mogą zebrać dopiero około 60-70 BGT. Jeśli jednak Putin zdecyduje się na powszechną mobilizację, będzie to oznaczać kryzys społeczny, a jakość wojska spadnie o ok. 70 proc. – dodał Grozew.

Ze względu na to, że Ukraińcy są bardzo skuteczni w niszczeniu rosyjskich żołnierzy i sprzętu wojskowego, w ciągu najbliższych 2-3 tygodni sytuacja na froncie może odwrócić się na korzyść Ukrainy, twierdzi szef portalu śledczego Bellingcat. Warto zauważyć, że podobne oceny wyraża większość ukraińskich ekspertów wojskowych, którzy przewidują całkowitą klęskę wojsk putinowsko-raszystowskiej Rosji i wyzwolenie wszystkich terytoriów Ukrainy, w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową, wraz z ukraińskim Krymem tymczasowo okupowanym przez Rosję.

PRZECZYTAJ:

Ukraiński „Mossad” i operacja „Dzień Sądu”. Ukraina stworzyła jednostkę specjalną do zniszczenia rosyjskich zbrodniarzy wojennych

WEDŁUG SZTABU GENERALNEGO MINISTERSTWA OBRONY UKRAINY STRATY WOJENNE HORD PUTINOWSKO-RASZYSTOWSKICH OD 24.02.2022 r. WYGLĄDAJĄ NASTĘPUJĄCO:

21 900 zabitych;
884 czołgów;
2 258 pojazdów opancerzonych;
411 jednostek artylerii;
69 środków obrony przeciwlotniczej;
149 system rakietowych Grad;
1 566 pojazdów wojskowych;
181 samolotów;
154 śmigłowców;
76 cystern;
201 dronów bojowych;
8 okręty/kutry;
28 jednostek wyposażenia specjalnego;
4 rakietowych pocisków balistyczny krótkiego zasięgu;
600 najeźdźców są wziętych do niewoli.

Źródło: Sztab Generalny Ministerstwa Obrony Ukrainy (stan z 25.04.2022 r. 10:00)

OPINIA REDAKCJI: ROSJA PO OBALENIU PUTINA.
JAKIE WARUNKI MUSIAŁBY SPEŁNIĆ KREML, ABY LICZYĆ NA ZNIESIENIE SANKCJI?

Podczas gdy Siły Zbrojne Ukrainy będą bezlitośnie niszczyć armię rosyjską, atomowe sankcje muszą wzrastać wykładniczo. Nie ma sensu negocjować z Putinem i jego poplecznikami. Negocjować można wyłącznie z tymi, którzy przyjdą ich zastąpić. Rosyjska gospodarka umiera, Siły Zbrojne Ukrainy niszczą armię rosyjską.

Społeczność światowa powinna pomyśleć o warunkach, jakie Kreml będzie musiał spełnić po obaleniu Putina, aby Rosja powróciła do rodziny cywilizowanych narodów świata.

  1. Międzynarodowy Trybunał. Głównym warunkiem złagodzenia sankcji powinno być żądanie oddania kremlowskiego dyktatora i jego popleczników przed międzynarodowy wymiar sprawiedliwości.
  2. Denuklearyzacja Federacji Rosyjskiej. Następnym warunkiem ma być rezygnacja Moskwy z broni jądrowej.
  3. Deputinizacja Federacji Rosyjskiej. Konieczne jest żądanie, aby Rosja na zawsze porzuciła zbrodniczą imperialną politykę ekspansjonizmu oraz potępiła i na zawsze odrzuciła dziedzictwo rosyjskiego imperializmu, bolszewizmu, stalinizmu, putinizmu, raszyzmu i eurazjatyzmu we wszystkich jego przejawach. Deimperializacja putinowszko-raszystowskiej Rosji powinna przebiegać według wzoru denazyfikacji nazistowskich Niemiec.
  4. Geopoiltyczna transformacja Euroazji. Putin otwórzył geopolityczną puszkę Pandory. Krym, Donbas, Abchazja, Osetia Południowa, Naddniestrze – wszystkie te terrorystyczne enklawy muszą zostać powrócone w skład Ukrainy, Gruzji i Mołdawii. 

Putin chciał kwestionować nienaruszalność granic w Europie? Ok! W takim razie konieczne jest rozpoczęcie dyskusji na temat demilitarizacji i statusu obwodu kaliningradzkiego, na temat statusu Królewca! Co więcej, musimy żądać, żeby narody znajdujące się pod rządami Federacji Rosyjskiej mieli możliwości wolnego i demokratycznego rozwoju suwerenności i tożsamości narodowej w ramach prawdziwej federalizacji Rosji. Wszystkie narody mają prawo do samostanowienia. Jest to podstawowa zasada prawa międzynarodowego.

Spełnienie właśnie takich wymagań społeczności międzynarodowej byłoby odpowiednim warunkiem zniesienia sankcji wobec postputinowskiej Rosji. Do tego powinna dążyć społeczność światowa. To kwestia bezpieczeństwa europejskiego i globalnego. Każdy przyszły agresor, który zagraża demokracji i światowemu bezpieczeństwu, powinien wiedzieć, że zostanie surowo ukarany. Zbrodniczy imperializm rosyjski musi być potępiony na wieki wieków.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

NATO: Łączne straty Rosji w wojnie z Ukrainą mogą sięgnąć 30-40 tys. żołnierzy

Wojska Putina ponoszą miażdżącą porażkę. 40 proc. jednostek zostało już zniszczonych

Miażdżące straty. Cztery z dziesięciu rosyjskich armii uderzeniowych zniszczonych na Ukrainie

Miażdżące straty Putina. 13 batalionowych grup taktycznych zostało całkowicie zniszczonych, 18 straciło gotowość bojową