18 września 2018 r., ok. godz. 18:20 czasu polskiego prezydent Andrzej Duda, wraz z żoną, Agatą Kornhauser-Dudą zostali przywitani przed Białym Domem przez amerykańskiego przywódcę, Donalda Trumpa i Pierwszą Damę, Melanię Trump.

W rozmowie z dziennikarzami tuż przed spotkaniem z Andrzejem Dudą Trump poinformował, że rozważa stałe bazy wojsk USA w Polsce. Jak zapowiedział amerykański przywódca, prezydenci podczas spotkania poruszą tę kwestię.

„Bezpieczeństwo Polski jest dla mnie prawie tak ważne, jak dla Prezydenta Andrzeja Dudy”

– zapewniał też Donald Trump, podkreślając: Polska jest wspaniała i ważna dla mnie. Jest także ważna dla mojego narodu.

https://twitter.com/prezydentpl/status/1042105609380941831?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1042105609380941831%7Ctwcon%5Elogo&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.fronda.pl%2Fa%2Fstale-bazy-w-polsce-nord-stream-2-trwa-spotkanie-duda-trump%2C115586.html

Spotkanie w Prezydentów Polski i USA poprzedziła narada Andrzeja Dudy z członkami delegacji oficjalnej, w tym z ministrami: obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem oraz spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem. Prezydentowi towarzyszą Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski, ministrowie Adam Kwiatkowski oraz Wojciech Kolarski, a także Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

„Stosunki pomiędzy naszymi krajami są znakomite i stały się jeszcze lepsze; mamy wspaniałe relacje handlowe, również w kwestii bezpieczeństwa”

– powiedział Prezydent USA na początku spotkania z Prezydentem Dudą. Jak dodał, to wielki zaszczyt, że polski Prezydent gości w Białym Domu.

Donald Trump odniósł się również do sprawy Nord Stream 2. Amerykański przywódca raz jeszcze zaakcentował swoje stanowisko w tej sprawie: „Jest niewłaściwe, by Niemcy płaciły miliardy Rosji za gaz, jasno się o tym wyraziłem”.

Pytany o ewentualne zniesienie wiz dla obywateli Polski, Trump odpowiedział, że jego administracja „przygląda się temu bardzo poważnie”.

„Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że tu jesteśmy i dziękuję za pana wspaniałą, niezapomnianą przemowę w Warszawie, dziękuję w imieniu narodu polskiego, że mówił pan o Powstaniu Warszawskim”

– powiedział z kolei polski prezydent.

Po rozmowach obu przywódców ma odbyć się spotkanie delegacji Polski i USA. Polskiemu prezydentowi towarzyszą m.in. ministrowie obrony narodowej i spraw zagranicznych. Z kolei amerykańskiemu przywódcy – wiceprezydent Mike Pence oraz sekretarz stanu, Mike Pompeo.

Źródło: Prezydent.pl, PAP, Twitter, Fronda.pl