„Nie oddamy naszej ziemi – całe suwerenne terytorium Ukrainy będzie ukraińskie” – zapewnił prezydent Wołodymyr Zełenski podczas wieczornego wystąpienia w środę, 6 lipca. Ukraiński lider dodał, że siły ukraińskie posuwają się obecnie w kilku kierunkach taktycznych, m.in. na południu – w obwodach chersońskim i zaporoskim.

Zełenski wyjaśnił, że najeźdźcy zostaną wkrótce wypędzeni z ukraińskiej ziemi i stwierdził, że wkrótce wojska rosyjskie zostaną pozbawione przewagi ogniowej nad ukraińskimi siłami zbrojnymi.

„Niech okupanci nie sądzą, że ich czas na tej ziemi jest długi, a przewaga ich artylerii jest wieczna”

– podkreślił prezydent Ukrainy.

Na początku czerwca Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Walery Załużny napisał na Facebooku, że wojsko ukraińskie rozpoczęło kontrofensywę na niektórych obszarach. Z kolei, Rada Miejska Chersonia ogłosiła, że Siły Zbrojne Ukrainy kontratakują w pobliżu miasta.

Na początku lipca wydanie The Economist, powołując się na oficera ukraińskiego wywiadu, poinformowało, że jednostki Sił Zbrojnych Ukrainy znajdują się teraz w zasięgu snajperskim (około kilometra) od obrzeży Chersoniu.

Jednak dowództwo operacyjne „Południe” zaprzeczyło tej informacji. Ukraińscy wojskowi oświadczyli, że nie odpowiada to rzeczywistości i szkodzi operacji wojskowej.

Przypomnijmy, minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba w wywiadzie dla „Financial Times”, opublikowanym 10 maja, stwierdził, że o ile wcześniej Ukraina zgodziłaby się przyznać, że pokonała Rosję, gdyby udało jej się zepchnąć siły okupacyjne na pozycje sprzed 24 lutego, to teraz Kijów uzna za zwycięstwo wyłącznie wyzwolenie wszystkich swoich tymczasowo okupowanych terytoriów, w tym Krymu.

Według szefa MSZ Ukrainy w pierwszych miesiącach wojny sytuacja wyglądała inaczej. Kijów uważał, że w ówczesnych warunkach zwycięstwem dla niego będzie „wycofanie wojsk rosyjskich na zajmowane przez nich pozycje przed 24 lutego i odszkodowanie za straty”, jednak podpisanie przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Lend Lease Act (ustawa Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act ułatwia Amerykanom wysyłkę uzbrojenia i sprzętu wojskowego dla Ukrainy i państw wschodniej flanki NATO) zmieniło sytuację, układ sił i cele wojny dla Ukrainy.

Dysponując nowoczesną bronią, Ukraina będzie mogła zadać miażdżącą klęskę rosyjskim agresorom. Dmytro Kułeba zauważył, że porażka rosyjskich wojsk i floty pozwoli Ukrainie na ponowne otwarcie portów na Morzu Czarnym i ożywienie eksportu.

Jeśli Ukraina otrzyma „jeszcze większe wsparcie militarne”, będzie mogła odeprzeć rosyjskie oddziały z obwodu chersońskiego, a także „pokonać Flotę Czarnomorską i odblokować przepływ [statków]” – podkreślił szef resortu spraw zagranicznych Ukrainy.

Jednocześnie Kułeba przyznał, że w przypadku zbyt dużego rozlewu krwi Ukraina być może będzie zmuszona wynegocjować zakończenie wojny. W tym przypadku Kijów chciałby „zbliżyć się do tego nieuchronnego momentu z najsilniejszymi możliwymi kartami”.

Jagiellonia.org

ZOBACZ FILM:

PRZECZYTAJ ŚWIEŻY NUMER NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

PRZECZYTAJ WYDANIE SPECJALNE NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

PRZECZYTAJ:

Nuland: Celem USA jest całkowita strategiczna klęska Putina

Pokój na warunkach rosyjskich może być zaproszeniem do kolejnej wojny – Baerbock

Nuland: Użycie broni jądrowej przeciwko Ukrainie zakończy się katastrofą dla Putina

USA: Chcemy, aby putinowska inwazja na Ukrainę stała się strategiczną porażką Rosji

Historyczne spotkanie na bazie w Ramstein. 40 krajów utworzyło koalicję antyputinowską