„Przerzut 1500 amerykańskich żołnierzy na ćwiczenia na poligonie w Drawsku Pomorskim pokazuje zaangażowanie armii Stanów Zjednoczonych w zapewnienie bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO”

– powiedział dziś minister obrony, Mariusz Błaszczak.

Ponad 1,5 tys. żołnierzy 2. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej z 1. Dywizji Pancernej z Fort Bliss w Teksasie przyjechało w czwartek via Berlin na poligon w Drawsku Pomorskim, dokąd przerzucono dla nich 700 sztuk sprzętu ze składów w Eygelshoven w Holandii.

„To jedno z pierwszych ćwiczeń o tak dużej skali. Ponad 1500 żołnierzy amerykańskich, kilkaset jednostek sprzętu przebazowanego do Polski na ćwiczenia na poligonie w Drawsku Pomorskim jest dowodem bardzo silnego zaangażowania armii Stanów Zjednoczonych w zapewnienie bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO, przede wszystkim w Polsce”

– podkreślił minister obrony w wystąpieniu dla mediów.

PRZECZYTAJ:

Wszyscy wiemy, skąd płynie zagrożenie: „najpierw Gruzja, potem Ukraina, potem państwa bałtyckie, a później Polska” – szef MON

„To świetna okazja, żeby żołnierze amerykańscy wspólnie z żołnierzami polskimi mogli ćwiczyć, podnosić umiejętności”

– stwierdził dalej Błaszczak.

Minister dodał, że „przebazowanie tak dużej liczby żołnierzy i sprzętu dowodzi tego, że zdolności obronne Sojuszu Północnoatlantyckiego na wschodniej flance wzrastają, że pracujemy nad tym, żeby zapewnić bezpieczeństwo Polsce i naszym państwom”.

Źrodło: polskieradio.pl, fronda.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Pompeo: Putin może rozpętać wojnę na terytorium Polski

NATO opracowuje nowe środki dla przeciwdziałania rosyjskiej agresji na Morzu Czarnym

Krym to Ukraina! NATO wspiera ukraińską suwerenność i integralność i potępia agresję Rosji