System HIMARS w ogromnym stopniu doprowadzi do wzmocnienia potencjału obronnego Polski, wzmocnienia potencjału bojowego polskiej armii, a także przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa naszej części Europy – powiedział Prezydent Andrzej Duda o podpisaniu umowy na zakup amerykańskiego systemu.

Prezydent RP oraz rozpoczynający wizytę w Polsce Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Michael Pence wraz z Małżonkami spotkali się z polskimi i amerykańskimi żołnierzami w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie.

„Ogromnie się cieszę, że wizyta w Polsce Wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych wraz z delegacją rozpoczyna się od tego ważnego i symbolicznego wydarzenia – od podpisania porozumienia otwierającego dla Polski zakup systemów artyleryjskich rakietowych HIMARS, nowoczesnego systemu amerykańskiego, który w ogromnym stopniu doprowadzi do wzmocnienia nie tylko potencjału obronnego Polski, nie tylko potencjału bojowego polskiej armii, ale także przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa naszej części Europy, jako części, a zarazem wschodniej flanki NATO”

– mówił Andrzej Duda.

Ocenił, że to ważne wydarzenie, które wpisuje się w od dawna zapowiedziany i przygotowany program modernizacji polskiej armii.

„Systemy artyleryjskie, rakietowe HIMARS, które zostaną nabyte dla polskiej armii, stanowią przejaw najnowocześniejszej militarnej myśli technicznej, obronnej, a także – co bardzo mocno chcę podkreślić – są bronią, infrastrukturą militarną, wypróbowaną w warunkach bojowych”

– powiedział Prezydent.

Andrzej Duda wyraził zadowolenie, że polscy żołnierze będą mogli służyć obronie ojczyzny, obronie wolnego świata, posługując się tak nowoczesną bronią.

„Wierzę, że ten sprzęt będzie doskonale służył polskiej armii, wzmacniając także bezpieczeństwo naszych żołnierzy”

– akcentował.

Prezydent ocenił, że wspólna obecność tu żołnierzy polskich i amerykańskich pokazuje doskonałą jakość sojuszu Polski i USA, doskonałą jakość współpracy w dziedzinie obronności; a obecność Wiceprezydenta Pence’a pokazuje także doskonałą jakość współpracy politycznej.

– Wierzę w to, że ta wizyta przełoży się, Panie Wiceprezydencie, także na efekty gospodarcze i pogłębianie naszych więzi politycznych po pierwsze z Polską, ale po drugie także z Europą Środkową – mówił Andrzej Duda.

Źrodło: Prezydent.pl, fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP