Rosja nadal poważnie narusza „Układ o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu” (traktat INF) pisze na Twitterze Andrea Thompson zastępca sekretarza stanu USA po rozmowach w Genewie z rosyjskim wiceministrem spraw zagranicznych Siergiejem Riabkowem.

„Rosja nadal w znacznym stopniu narusza traktat i nie jest gotowa wyjaśnić, w jaki sposób zamierza powrócić do pełnej i weryfikowalnej implementacji”.

Andrea Thompson

Zastępca sekretarza stanu USA

Według niej, Stany Zjednoczone będą kontynuować negocjacje z Rosją, aby zmusić Moskwę do wykonania umowy w ciągu 60 dni. Odliczanie tego okresu rozpoczęło się 4 grudnia 2018 roku, kiedy sekretarz stanu USA Mike Pompeo poinformował, że Stany Zjednoczone dają Rosji 60 dni na powrót do przestrzegania „Układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu” (traktat INF).

„Jeśli Rosja nie zastosuje się do ultimatum, to Waszyngton rozpocznie procedurę wyjścia z tego układu. Strategicznie nie ma sensu być jedynym państwem, które przestrzega traktatu INF”

– poinformował Pompeo podczas spotkania w kwaterze głównej NATO w Brukseli.

Z kolei, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podkreślił, że żarty się skończyły…

„Rosja ma ostatnią szansę, aby powrócić do przestrzegania traktatu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu INF”

– powiedział Stoltenberg.

Przypomnijmy, jesienią 2018 r. Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone wycofują się z „Układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu” (Traktat INF), ponieważ „Rosja naruszyła porozumienie, które łamie od wielu lat”.

Z kolej, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu John Bolton w trakcie wizyty na Kreml, zaznaczył, że kwestia łamania przez Rosję Traktatu INF jest od dawna na porządku dziennym i podkreślił, że zagrożeniem dla pokoju i bezpieczeństwa światowego jest obecność rosyjskich rakiet w Europie, a nie fakt, że Stany Zjednoczone wycofują się z traktatu INF.

PRZECZYTAJ:

Żarty się skończyły! USA dają Putinowi 60 dni do powrócenia na drogę przestrzegania traktatu o INF

ZOBACZ TAKŻE:

Rosjanie ćwiczą uderzenie na Polskę! Przeciek z estońskiego rządu

Szef MSZ Litwy alarmuje: rosyjskie „Iskandery” są zagrożeniem dla całej Europy

Rosja szantażuje: W przypadku wojny na Bałtyku użyjemy broni jądrowej

Patruszew: Doprowadzimy do wojny w Europie Środkowo-Wschodniej

Żyrinowski: Los krajów bałtyckich i Polski jest przesądzony. Zostaną zmiecione. Nic tam nie pozostanie

Rosja stanowi poważne zagrożenie dla Zachodu – amerykański generał

Rosja 30-krotnie zwiększyła liczebność pocisków manewrujących

Putin grozi Europie: Weźmiemy na muszkę kraje, w których będą amerykańskie rakiety

Wizyta doradcy Trumpa na Kreml. Główne tezy strony amerykańskiej