Minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkevicius w wywiadzie udzielonym serwisu „Deutsche Welle” ostrzegł, że rosyjskie lądowe pociski balistyczne krótkiego zasięgu „9K720 Iskander” (SS-26 Stone), które Rosja rozmieściła w obwodzie kaliningradzkim, zagrażają nie tylko państwom bałtyckim, ale także innym krajom europejskim – informuje portal 24news.com.ua powołując się na replyua.net.

Litewski minister spraw zagranicznych zauważył, że Federacja Rosyjska od wielu lat łamie „Układ o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu” (Traktat INF). Linkevicius podkreślił, że oświadczenie prezydenta USA Donalda Trumpa dotyczące wycofania się USA z Traktatu INF na razie jest jedynie intencją, ale nie faktem dokonanym. Oprócz tego szef litewskiego MSZ nie zaprzecza, że oświadczenie Trumpa o wycofaniu USA z tego traktatu może być tylko taktycznym krokiem ze strony Białego Domu, którym Stany Zjednoczone próbują wywrzeć presję na Kreml.

Przypomnijmy, kilka tygodni temu Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone wycofują się z Traktatu INF, ponieważ „Rosja naruszyła porozumienie, które łamie od wielu lat”.

Z kolej, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu John Bolton w trakcie wizyty na Kreml, zaznaczył, że kwestia łamania przez Rosję Traktatu INF jest od dawna na porządku dziennym i podkreślił, że zagrożeniem dla pokoju i bezpieczeństwa światowego jest obecność rosyjskich rakiet w Europie, a nie fakt, że Stany Zjednoczone wycofują się z traktatu INF.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Rosjanie ćwiczą uderzenie na Polskę! Przeciek z estońskiego rządu

Patruszew: Doprowadzimy do wojny w Europie Środkowo-Wschodniej

Żyrinowski: Los krajów bałtyckich i Polski jest przesądzony. Zostaną zmiecione. Nic tam nie pozostanie.

Rosja stanowi poważne zagrożenie dla Zachodu – amerykański generał

Były szef NATO: Lech Kaczyński miał rację. Dziś Gruzja, jutro Ukraina…

Rosja 30-krotnie zwiększyła liczebność pocisków manewrujących

Putin grozi Europie: Weźmiemy na muszkę kraje, w których będą amerykańskie rakiety

Wizyta doradcy Trumpa na Kreml. Główne tezy strony amerykańskiej

Rosja szantażuje: W przypadku wojny na Bałtyku użyjemy broni jądrowej

Rosja ponownie stała się głównym zagrożeniem dla Europy – szef brytyjskiego MSZ