NATO wspiera niepodległość Ukrainy i potępia agresję Rosji, która bezprawnie zaanektowała Krym i rozpętała krwawą wojnę w Donbasie. Ponadto Sojusz domaga się natychmiastowego uwolnienia ukraińskich marynarzy zatrzymanych przez Rosję w Cieśninie Kerczeńskiej.

Wczoraj, 6 marca w siedzibie NATO w Brukseli odbyło się posiedzenie Komisji NATO-Ukraina na szczeblu ambasadorów. Dyplomaci omawiali sytuację na Krymie, który przez 5 lat znajduje się pod okupacją rosyjską, podaje Biuro Prasowe NATO.

„Krym to Ukraina. Przez pięć lat sojusznicy NATO nie uznawały i nie uznają nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję. Nadal popieramy Ukrainę politycznie i praktycznie. Nie zapomnieliśmy o wysokiej cenie, jaką ukraiński naród nadal płaci za chęć decydowania o swojej przyszłości bez zagranicznej ingerencji”.

Jens Stoltenberg

Sekretarz generalny NATO

Sojusz jest zaniepokojony łamaniem praw człowieka na okupowanym Krymie, skierowanym przeciwko Tatarom Krymskim, a także innym grupom etnicznym, politycznym i religijnym.

PRZECZYTAJ:

Pięć lat temu Putin rozpętał wojnę w Europie – wojska rosyjskie wkroczyły na Krym

Przypomnijmy, ingerencja Rosji w sprawy wewnętrzne Ukrainy rozpoczęła się natychmiast po ogłoszeniu niepodległości tego państwa w sierpniu-grudniu 1991 roku. Ukraina nigdy nie została oczyszczona z sieci sowieckich agentów KGB, nigdy w tym państwie nie było prawdziwej lustracji. Od pierwszych dni niepodległości Ukrainy, rosyjscy agenci (agenci KGB), prowadzili ukrytą wojnę hybrydową przeciwko temu państwu – zachęcali korupcję, manipulowali opinią publiczną, podsycali kłótnie i niezgodę, niszczyli państwo, gospodarkę i armię.

W 2013 roku Putin był przekonany, że Ukraina wkrótce wpadnie w jego ręce jak dojrzały owoc, ponieważ prawie wszystkie stanowiska w tym państwie objęli agenci wpływu rosyjskich służb specjalnych. W celu odrodzenia potężnego imperium Rosja planowała wchłonięcie Ukrainy. Jednak putinowska operacja przechwycenia dużego państwa na wschodzie Europy nie powiodła się. Miliony ludzi na antyrządowych demonstracjach w Kijowie i innych miastach Ukrainy pod koniec 2013 roku, wyraźnie wykazali całemu światu, że Ukraińcy kategorycznie nie akceptują wyboru geopolitycznego, narzuconego władzom Ukrainy przez agentów putinowskiej Rosji. Putin stracił Ukrainę. Ludzie obalili rząd rosyjskich agentów i marionetek. Była to największa porażka rosyjskich służb specjalnych po pomarańczowej rewolucji.

20 lutego 2014 r. wkurzony Putin zdecydował o bezpośredniej agresji wojskowej przeciwko Ukrainie, najechał ukraiński Krym i Donbas. Od tego czasu trwa zbrojna rosyjska agresja wobec Ukrainy.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Rosję czekają kolejne sankcje ze strony UE za atak w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej!

Putin nie zna geografii? Rosja zaatakowała ukraińską marynarkę wojenną w pobliżu ukraińskich wód terytorialnych

Admirał: Eskalacja na wodach Morza Azowskiego i Czarnego to pełzająca agresja Rosji wobec południowej flanki NATO