Kiedy Niemcy i Rosja wchodzą w zmowę, cierpią narody Europy Środkowo-Wschodniej. Kongres USA musi odrzucić wszelkie porozumienia, które szkodzą bezpieczeństwu transatlantyckiemu i suwerenności Ukrainy – oświadczyła kongreswoman Marcy Kaptur reagując na doniesienia mediów o zbliżającym się podpisaniu umowy między Stanami Zjednoczonymi a Niemcami w sprawie gazociągu Nord Stream-2.

„Wraz z naszymi sojusznikami w Europie Środkowo-Wschodniej sprzeciwiam się Nord Stream 2” – powiedziała.

„Kongres już dwukrotnie głosował większością głosów zarówno Demokratów, jak i Republikanów za sankcjami wobec Nord Stream 2. Sankcje te są obowiązkowe, a nie selektywne”

– podkreśliła Marcy Kaptur.

Biały Dom opublikował tekst umowy między Stanami Zjednoczonymi a Niemcami w sprawie gazociągu Nord Stream 2, która przewiduje, że Berlin zobowiązuje się wykorzystać swoje dźwignie wpływu na Federację Rosyjską do przedłużenia umowy o tranzycie rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy do 10 lat. Takimi dźwigniami mogą być zarówno sankcje, jak i ograniczenia eksportu rosyjskich surowców energetycznych.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Polska wymierzyła potężny cios w gazowe plany Putina. Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok w sprawie dotyczącej gazociągu OPAL

Nowy pakt Ribbentrop-Mołotow?

„Putin chce zwabić Niemcy w pułapkę”. Szef MSZ Poski opublikował artykuł na łamach „Frankfurter Allgemeine Zeitung”